Erdoğan: Yarın Putin ve Zelenskiy ile görüşeceğimCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı’nda Vezirköprü Devlet Hastanesi, Asarcık-Kavak Yolu, Samsun Üniversitesi Ballıca Kampüsü ve yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış töreninde 10 binlere hitap etti.

Konuşmasına şiirle başlayan Erdoğan, “Şu ihtişama bak, şu katılıma bak. Aldığım resmi sayı 100 bini yakaladık. Cadde boyu Samsunlu kardeşlerimizle el eleydik. Bugün toplam yatırım bedeli 5 milyar 880 milyon lirayı geçen 244 ayrı projenin resmi açılışını yaparak Samsun’un büyümesi yolunda yeni bir adımı daha atıyoruz. Burası Samsun, istikbal ve istiklalimizin adımının atıldığı yer” ifadelerini kullandı.

“Son 20 yılda şehrimize(Samsun) 56 milyar lira ücretinde yatırım yaptık” diyen Erdoğan, “Sanayiden tarıma her alanda ülkemizin lokomotif şehirlerinden biri olacağına inanıyorum. 2023’te bu lokomotif vagonları çekmeye hazır mı? Şehrimizi iyi mi büyütüp geliştirdiysek bundan sonrasında her hayalinizi bizler gerçeğe dönüştüreceğiz. Biz birliğimize, beraberliğimize sıkı sıkıya sahip çıkalım. Son 20 senedir olduğu gibi 2023’te de aramıza kimseyi sokmayalım. Bugüne kadar girdiğimiz her mücadelede yanımızda olan Samsun’un 2023’te de tercihini bizden yana kullanacağından ben şüphe duymuyorum. Türkiye Yüzyılı’nı birlikte inşa etmeye, 2023’te güvenlik, huzurlu, müreffeh Türkiye’nin yolunu bir kez daha açmaya hazır mıyız? En değerli miras olan 2053 vizyonuna haiz çıkmaya hazır mıyız? Dışarıda Türkiye düşmanlarını içeride olanların maşalarının heveslerini bir kere daha kursaklarında bırakmaya hazır mıyız? Samsun’a böylesi yakışır” şeklinde konuştu.

“Bu altılı masayı her birlikte çökerteceğinize inanıyorum”

Erdoğan şöyleki devam etti:

“Milli Mücadele’nin ilk adımının şehri Samsun istikbal ve istiklalin de kıymetini en iyi bilen şehrimizdir. Ülkemizin yönetimini üstlendiğimiz 20 yıl boyunca da sayısız örneğiyle savaşım arasında yer aldık. Teröristlerden ekonomik tetikçilere kadar her çeşidinden tetikçilere karşı milletin bekasını savunduk. Amaç Türkiye’yi tekrar inşa edilen küresel siyasal ve ekonomik düzenin dışında bırakmaktı. Yeri geldi kurnaz oyunlarla asırlık yurtlarımızı bizden kopardılar, kayıplarımızın acısıyla bizi iki büklüm ettiler, içimizdeki tetikçilerini üzerimize saldılar, terör örgütleri üstünden ahlak edilmeye çalışıldık. Ama bizler bunların hiçbirini yutmadık. Gabar’da Cudi’de Tendürek’te Bestler Deresi’nde bunları çökerttik mi? Bunların inlerine gireceğiz, inlerine. Girdik, şimdi bu parlamentomuzda terör örgütünün uzantıları var. Bu uzantıları da 2023’te hep birlikte temizlemeye hazır mıyız? Bu altılı masayı her birlikte çökerteceğinize inanıyorum.”

“2023’te milletimizden kendi adımıza son kez istediğimiz…”

Erdoğan, “Her acının bizlere hem insani, hem ekonomik maliyeti oldu. Kalkınma yarışına başladığımız kimi ülkeler alıp başını giderken bizler geri kalmışlığa mahkum edildik. Bu faturaların ağır yükü altında beli bükülmüş Türkiye vardı. Bir yandan tarihimizin en büyük demokrasi ve kalkınma hamlesini başlatırken üzerimize oynan senaryoları birer birer yırtıp çöpe attık. 81 vilayet ve 85 milyon vatandaşla her alanda dünyanın birinci ligine çıkaracak yaratı ve hizmetlere kavuşturduk. Asırlık sorunları çözmekle kalmadık. Gelişmiş ülkelerin gıptayla bakmış olduğu hizmet altyapısı kurduk. Şimdi Türkiye değişik bir ülke, Türkiye emir alan değil, buyruk veren bir ülke. 2023 hedefleriyle milletin huzuruna çıktığımızda birileri kendi kıt aklınca bizle dalga geçmişti. Bu hedefleri birer birer hayata geçirerek işte bugünlere geldik. Sizlerle birlikte geldik. Türkiye Yüzyılı ile yeni ve daha büyük atılımın müjdesini sizlerle paylaşıyoruz. 2023’te milletimizden kendi adımıza son defa istediğimiz destekten alacağımız kuvvetli Türkiye Yüzyılı’nın inşasını başlatıp bu kutlu bayrağı gençlerimize teslim edeceğiz.”

“Yarın Putin ve Zelenski ile görüşüp daha neler yapabiliriz, bu tarz şeyleri konuşacağım”

Türkiye’yi bölgesinde ve dünyada dikkatle takip edilen, sözüne kulak verilen ülke haline getirdiklerine dikkat çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

“Rusya-Ukrayna savaşı, kim var ortada Türkiye var. Tahıl koridorunu hepimiz açtık. Tüm dünyaya oradan tahıl gönderiyoruz. Yarın Putin ve Zelenski ile görüşüp daha neler yapabiliriz, bunları konuşacağım. Biz dünya ile beraberiz. İthal ürünlerle değil. Unutmayın ülkelerin tarihlerinde her seçim bir yol ayrımıdır. 15 seçimdir milletimiz bizi açık ara birinci yaparak iradesini kuvvetli Türkiye’den yana kullandı. Ülkemize kazandırdığımız yapıt ve hizmetleri vazifemizin gereği olarak görüyoruz. Söz verip de yapamadıklarımızın peşinden koşuyoruz. Türkiye’yi 20 yılda 3 kat büyütmüş olmayı ehil bulmuyor en kısa müddette 2 kat daha büyüterek dünyanın en büyük 10 ülkesi arasına sokmayı hedefliyoruz. Yerli ve milli otomobilimiz TOGG şeklinde, tıpkı Yusufeli Barajı gibi, 500 bin konut projesi gibi oldukca daha fazlasını yapmayı hedefliyoruz. Gözümüzü uzaya dikiyoruz. Terörle mücadelede vatan savunmasında bölgemizdeki geldiğimiz konumu yeterli bulmuyoruz. Özetle, yaptıklarımızın üzerine yatmıyoruz, henüz yapamadıklarımızın hayıflanmasıyla daha oldukça çalışıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının arkasından, Vezirköprü Devlet Hastanesi, Asarcık-Kavak Yolu, Samsun Üniversitesi Mayıs Ballıca Kampüsü ve yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılışını gerçekleştirdi.

kaynak – linehaber

Yorum yapın