Enflasyon arttı ama çok da şey etme!Enflasyon beklentilerin üzerinde gelmiş! Sahi kimin beklentisiymiş? Düşük bekleyenin belli ki pazara, markete yolu asla düşmemiş. Yandaş kanallardan başka bir şey seyretmemiş!

Daha ekonominin niçin gün geçtikçe daha kötüye gittiğini dahi bilmiyorlar. Nasıl kurtaracaklar? Sahibinden hiç kullanılmamış ekonomi programını uygulayarak mı?

★★★

Dolar son altı aydır yapay olarak durağan tutuluyor, yerinde uygun adım sayıyor. Petrol 125 dolardan 82 dolara geriledi bu süre zarfında… Doğalgaz 200 Euro’nun üstünde fiyatlanıyordu şimdi 60 Euro’ya bir zahmet satılıyor. Küresel besin fiyatlarında yaşanan yüzde 15 gerileme bir Türkiye’ye uğramıyor.

Bu durumda Amerika’nın yıllık enflasyonu yüzde 6.5 seviyesindeyken Türkiye’de fiyatlar iyi mi oluyor da bir ayda yüzde 6.65 artıyor?

★★★

Söylenenlerin tüm bunlar kulak arkası… Zira bir orası kaldı! Yaşananlar bir sonuç… Neyin kararı?

Tabii ki başkanlık sisteminin… Ağzınla kuş tutsan daha iyiye götüremezsin! Hangi denklemi kurarsan kur “itimat” yoksa ulaşamazsın aradığına… Bulacağın ya fena yönetim olur ya da bela…

★★★

Erdoğan, “2023 yılı enflasyon hesaplarınızı yüzde 20’ye nazaran yapın” derken resmi enflasyon hedefi de yüzde 24 civarında… Nasıl tutacak verilen hedefler bana hesabını yapsanıza…

Esas fenası 8.500 liralık asgari ücretin satın alma gücü 7.972 liraya geriledi. Hani millet enflasyona ezdirilmeyecekti?

★★★

Hem faizleri düşürürüm hem enflasyonu… Oldu! Hem şoför arkası hem cam kenarı valla… Var mı öyleki bir dünya? Olmadığını öncesinden gördük aslına bakarsak… Zira hâlâ yaşananlardan ders almıyorlarsa kime ne fayda?

Hangi okulda bu teoriyi öğrendiğini söylemesine gerek bile yok. Soran olunca “ben ekonomistim” diyor. Sonuçta karşısında “ben gazeteciyim” diyenler oturuyor. Hepsinin işvereni kendisi olunca öykü pek de kurcalanmıyor.

★★★

En güzeli enflasyonun açıklanmasını Nas’a bakılırsa yasakla, erişelim huzura… Ne öyle matah bir şeymiş şeklinde her ayın başında açıklamak? Dış mihrakların oyununa alet olmak… Rekabet Kurumu zincir marketler hakkında haksız rekabet ile fiyatlarla oynadıklarını tespit edip cezalar yağdırdı. Polisiye önlemler, zabıta baskınları, tanzim satış mağazaları ile gelinen düzen bile sadece burası!

★★★

O gelen aflar, vaatler, seçimde dağıtılan ulufeler var ya… Burnumuzdan çıkacak seçimden sonrasında… Ekonomik krizde iktidara gelip, 21 senedir ülkeyi yönetip daha beter edenler mi derde derman olacak?  Peki, “enflasyon düştü” deseler sanki koşup mal alacaksın? Gelirin mi artıyor sanki? Para nerede? Eee? O zaman sen de o kadar da şey etme!

 

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın