Hafta Sonu Ne İzlesek Diye Düşünenlere 9 Muhteşem Film ÖnerisiBir hafta sonuna daha yaklaştık. Bu hafta da haftanın film önerileri konseptimizi sürdürerek sizler için birbirinden güzel yapımları bir araya getirdik. Korku/gerilim filmlerinden dram ve komedi filmlerine, bilim kurgu filmlerinden fantastik yapımlara bu hafta da 9 elit filmle karşınızdayız. Aralarında az bilinen kıymetli yapımlar da bulunuyor, bolca ödüllü ve beyaz perde camiasınca bilinir eserler de…

Hepsine göz atmak için tek yapmanız ihtiyaç duyulan sayfada ilerlemek… Bu hafta sonunuzun da film önerileri yazımızla güzelleşmesi dileğiyle, eğlenceli okumalar!

Geçtiğimiz haftanın film önerileri yazısını da incelemek isteyebilirsiniz: Hafta Sonu Ne İzlesek Diye Düşünenlere 9 Muhteşem Film Önerisi

1. Gretel & Hansel (2020) – IMDB: 5.5

Film önerileri listemizin ilk filmi olan Gretel & Hansel, Grimm Kardeşler’in meşhur halk masalı “Hansel and Gretel”den uyarlanan 2020 yapımı bir fantastik tehlike filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda Oz Perkins, başrol koltuklarında ise Sophia Lillis, Sam Leakey, Alice Krige ve Jessica De Gouw oturmaktadır. 5 milyon dolarlık bütçesine rağmen 22 milyon doları aşan hasılat sağlayan film, mahalli ve ulusal pek oldukca film ödülüne ve ödül adaylığına layık görülmüştür. Bu etkileyici filmde, Robin Coudert tarafından bestelenen film müzikleri de methiye konusu olmuştur.

Kardeşler, Gretel ve Hansel, anneleriyle beraber kırsalda yaşıyorlar. Zor zamanlar vardığında ve Gretel iş bulamayınca, anneleri onları kendi başlarının çaresine bakmaları için gönderir. Karanlık ormanda kıyafetsiz ve erzaksız seyahat ederken, güzel kokulu yiyeceklerle dolu bir eve rastlarlar ve orada yaşlı bir kadına bakmak için geçici olarak kalmaya karar verirler. Yorgunluktan kurtulduklarında, canlı çıkmalarını engelleyebilecek tuhaf şeyleri ortaya çıkarırlar.

2. The Gambler – Kumarbaz (2014) – IMDB: 6.0

Kumarbaz, Rupert Wyatt tarafından yönetilen 2014 yılında yapılmış suç ve drama filmidir. AFI olarak da malum Amerikan Film Enstitüsü Festivali’nde ilk gösterimini yapan Gambler, 2016’daki dramatik ölümü üstüne ünlü aktör George Kennedy’nin son oyunculuk performansını içeriyor. 30 milyon dolar civarı bütçesini 40 milyon dolara yakın gişe performansı ile tolere eden film, birkaç film ödülü adaylığına da layık görülmüştür. Yüksek tempolu ve eğlenceli, sadece sert bir imal olan Gambler’ın mevzusu ise şöyle:

Jim Bennett riskleri göze alabilen bir insandır. Hem bir İngiliz edebiyatı profesörü hem de yüksek bahislere oynayan bir kumarbaz olan Bennett, bigün tefecilik de icra eden bir gangsterden borç aldığında kendi hayatını teminat olarak sunar, kısaca her şeyiyle bahse girer. Ancak her zaman bir adım önde olan Bennett, alacaklısını bir kumar çetesinin işletmecisi ile karşı karşıya getirir.

Bennett’in geleceğine dair bir baba ilgisi duyan bir diğer tefeci olan Frank’in dikkatini çeken bu konum karşısında; Bennett, kendisini yeraltı hayatına kaptırarak her iki tarafa da oynamaya adım atar. Bir öğrenciyle ilişkisi derinleşen Bennett, yaşamı için ikinci bir şans kazanabilmek adına en büyük riski almak zorunda kalacaktır.

3. Destroyer (2018) – IMDB: 6.2

Destroyer, Karyn Kusama’nın yönettiği ve Nicole Kidman’ın başrolde oynadığı 2018 yılında yapılmış neo-noir kabahat, drama ve gerilim konulu bir filmdir. Filmin destek rollerinde ise Toby Kebbell, Tatiana Maslany, Scoot McNairy, Bradley Whitford ve Sebastian Stan oynamaktadır. Telluride Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan film yaklaşık 10 milyon dolarlık bütçesinin ancak yarısını gişede geri alabilse de beğeni toplayan bir film olageldi. En İyi Gerilim filmi dahil 4 dalda Satürn ödülü adayı olan film ayrıca Nicole Kidman’a da En İyi Kadın Oyuncu Performansı branşında Altın Küre adaylığı kazandırmıştır.

Pişmanlık, saplantı ve içkiden oluşan bir dünyada kapana kısılmış olan suçluluk duygusu içinde kendisine zarar vermekte olan Los Angeles Polis Departmanı Dedektifi Erin Bell, acı dolu geçmişinde beklenmedik bir ipucuna rastlar. Şiddetli çete lideri Silas’ı yakalamak için yapmış olduğu başarısız bir gizli operasyondan on yedi uzun sene sonra, Erin kendini uzun zamandır unutulmuş davayı yine açarak eski bir hesaplaşmayı tamamlamak üzere kararlı bir cenk yolunda bulur. 

Şimdi, Erin görevine kaldığı yerden süre gelmiş şeklinde görünüyor ve geçmişin hayaletleri de Silas’tan alınacak intikam için Erin’i rahatsız ediyor. Ancak Erin, bu etik ve varoluşsal yolculuğun kefaretini hak ediyor mu?

4. Ad Astra – Yıldızlara Doğru (2019) – IMDB: 6.5

film önerileri 5

James Gray’in senarist, imalatçı ve yönetmen koltuğunda bulunmuş olduğu ruhsal tansiyon, bilim kurgu, dram ve macera filmi Ad Astra’nın başrolünde, filmin ortak yapımcılığını da üstüne alan Brad Pitt bulunmaktadır. “Uzay yolculuğuna dair en realist film” olma iddiası ile üretilen Ad Astra, Venedik Film Festivali’nde ilk gösterimini yapmasından ortalama bir ay sonrasında sinemalara çıkmış ve 100 milyon dolara ulaşan kocaman bütçesini 135 milyon dolarlık kazancıyla karşılamıştır. 2 aylık bir çekim dönemi ile tamamlanan film En İyi Ses Miksajı branşında Oscar ödülü adaylığına, ayrıca Venedik Film Festivali’nde En İyi Film dalında Altın Aslan ödülü adaylığına layık görülmüştür.

30 sene önce Dr. Clifford McBride ve ekibi, Neptün’e bir bulgu gezisine çıktılar. Bir noktada bu ekiple tüm münasebet kesilir ve seferin başarısız olduğu varsayılır. Şimdi, Neptün’de garip enerji dalgalanmaları yaşanmaya başlamıştır ve bu yüzden ötürü Güneş Sistemindeki ömür da tehdit altındadır. Amerika Uzay Komutanlığı, bu durumun peşinde McBride’ın olduğundan şüphelenir ve McBride’ın son aşama yetkin ve deneyimli bir astronot olan oğlu Roy’u, bu sual işaretlerini ve şüpheleri gidermesi için Neptün’e gönderir. Roy, bir cevap bulabilecek mi; daha da önemlisi bulabileceği yanıtlara hazır mı?

5. Borgman – Bela (2013) – IMDB: 6.7

Borgman, Alex van Warmerdam tarafından yönetilen 2013 yapımı bir ruhsal tansiyon ve drama filmidir. İlk gösterimini yapmış olduğu Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye aday yayınlanan bu kuvvetli imal 2013 Toronto Uluslararası Film Festivali’nde de Vanguard bölümünde gösterilmiştir. Ayrıca Oscar Akademi Ödülleri’nde “En İyi Yabancı Film” branşında Hollanda girişi olarak seçilen bu yapım, seyircilerden beğeni toplamıştır.

Bir rahip ve arkadaşı, yanlarında bir köpek eşliğinde sükunet içinde tarlalarda avlanır. Avladıkları Camiel Borgman, yoldaşları Ludwig ve Pascal’ın yanında bir yeraltı ininde yaşamaktadır. Camiel, banliyölerin kalbine amansız bir yolculukta ölüme mahkûm bir kamyon şoförüyle otostop çekerek birazcık güçlükle kurtulur. Bir geçmişi paylaştığı anlaşılan iki tuhaf hanım olan Brenda ve Ilonka’nın yanından geçen Camiel, sanatçı Marina ve medya yöneticisi Richard’ın geniş, şık tasarımlı evinin kapısını çalar. Çok geçmeden kibirli üst sınıf bir ailenin dünyasına giren bu insanın ailenin yaşamını iyi mi değiştireceğini görmeye başlayacağız.

6. Triangle – Şeytan Üçgeni (2009) – IMDB: 6.9

film önerileri 4

Christopher Smith tarafından yazılan ve yönetilen ve Melissa George ile Michael Dorman’ın başrolleri paylaşmış olduğu 2009 yapımı psikolojik vehamet filmi Triangle, 12 milyon dolarlık bütçesinin oldukca altında bir gişe performansı izlese de ciddi bir izleyici beğenisi kazanmıştır. İlk gösterimini Londra FrightFest Film Festivali’nde meydana getiren film, üç büyük korku festivalinden ödül ve armağan adaylıkları kazanmıştır.

Jess, birazcık stres atmak için büyük umutlar besleyerek, arkadaşlarıyla bir yelkenli gezisine çıkmaya karar verir. Ancak, oldukca geçmeden, kabus gibi bir fırtına yaklaşır ve içinde bulundukları lüks yat fazlaca geçmeden büyük bir dalga tarafınca alabora edilir. Şimdi, acımasız okyanusun ortasında çaresiz kalan Jess ve hayatta kalanların geri kalanı, korkutucu ve terk edilmiş bir yolcu gemisine binerler ve bir süre sonra geminin labirent benzeri koridorlarında sıkışıp kaldıklarını fark ederler. Jess giderek daha tüyler ürpertici dejavu vakaları yaşadıkça, görünmez bir katil tarafınca kovalandıklarına dair arasında oluşan his korkunç bir gerçeğe dönüşür. Bu gemiden bir kaçış var mı?

7. The Thirteenth Floor – 13. Kat (1999) – IMDB: 7.0

film önerileri 3

The Thirteenth Floor, Josef Rusnak’ın yazıp yönettiği 1999 yapımı bir bilim kurgu filmidir. Daniel F. Galouye’nin bir romanı olan 1964 yapımı Simulacron-3’e (1964) ve Alman TV filmi World on a Wire’ın (1973) yine çevrimine dayanmakta olan filmin başrollerinde ise Craig Bierko, Gretchen Mol, Armin Mueller-Stahl, Vincent D’Onofrio ve Dennis Haysbert yer almaktadır.

2000 yılında The Thirteenth Floor, En İyi Bilim Kurgu Filmi dalında Satürn Ödülü almış, ancak kendisiyle aynı dönemde çıkan dünyaca ünlü imal The Matrix’in gölgesinde kalmıştır. 16 milyon dolarlık bütçesinin biraz üzerinde kazanç sağlayan film, kafa karıştırıcı vaka örgüsü ile eleştirilere maruz kalsa da ciddi bir bilim kurgu eseridir.

Bilgisayar bilimcisi Hannon Fuller son aşama mühim bir şey ortaya çıkarmıştır. Keşfini meslektaşı Douglas Hall’a anlatmak üzeredir, ancak artık ardında birilerinin olduğunu sezen yaşlı erkek, şirketinin yarattığı bilgisayarla oluşturulmuş paralel dünyaya bir mektup bırakır. Bu dünya da reel duygulara haiz, görünüşte reel insanların arasında yaşamış olduğu 1930’lu yıllara benzemektedir. Aynı gece gerçek dünyada öldürülen Fuller’in ölümü üzerine meslektaşı Douglas’tan şüphelenilir. Banyosunda kanlı bir gömlek bulan Douglas ise, Fuller’ın öldürülmüş olduğu gece ne yaptığını hatırlayamamaktadır. Fuller’in mektubunu bulmak için sisteme giriş yapar ancak beklenmedik gerçekler, hayal edebileceğinden daha da acıdır.

8. Peaceful Warrior – Dingin Savaşçı (2006) – IMDB: 7.2

Victor Salva tarafından yönetilen ve Dan Millman’ın 1980 tarihli Way of the Peaceful Warrior isminde romanından uyarlanan 2006 yapımı drama filmidir. Peaceful Warrior, 10 milyon dolarlık bütçesini karşılayamasa da gişe başarısızlığına rağmen güçlü ve beğeni toplayan bir filmdir. Scott Mechlowicz, Nick Nolte ve Amy Smart’ın mühim rolleri paylaşmış olduğu Peaceful Warrior’un yönetmeni Victor Salva, filmin orijinal hikâyesi için “hayatımı değiştirdi” ifadelerini kullanmıştır.

Dan Millman kendisinden beklenen her şeye sahiptir; İyi notlar, jimnastikte olimpiyat takımını yenme şansı ve bütün takım dostlarının gıpta ile baktığı karizması… Sadece bir şahıs Dan’in güvenini sarsabilmiştir. Bu şahıs; aynı Sokrates gibi, hayatındaki her varsayımı sorgulamaya devam eden isimsiz bir benzin istasyonu görevlisidir. Bir trafik kazası ile parlak geleceği paramparça olan Dan’in kaderi, artık bu tuhaf kişinin yaşam koçluğuna bağlıdır.

9. Rushmore – Çılgın Liseliler (1998) – IMDB: 7.6

film önerileri 2

Film önerileri listemizin son filmi olan ve yönetmen koltuğunda Wes Anderson’ın bulunmuş olduğu 1998 yapımı güldürü filmi Rushmore’un başrollerinde Jason Schwartzman ve Olivia Williams’ın yanı sıra usta oyuncu Bill Murray de bulunmaktadır. 9 milyon dolarlık bütçesini gişede ikiye katlayan film, Wes Anderson ve Schwartzman’ın profesyonel sinemacılık kariyerlerinin başlamasına vesile olurken bununla beraber Bill Murray’e de oyunculuğundan ötürü Altın Küre adaylığı kazandırmıştır. Sinematografisi ve çekimleri ile öne çıkan film; ek olarak Criterion Collection tarafınca restore edilerek Blu-Ray formatında yeniden piyasaya sürülmüştür.

Max Fischer, “müfredat dışı” kelimesiyle her şeyin denetlendiği hazırlık okulu Rushmore Academy’de derslerinde başarısız, erken gelişmiş ve fazlasıyla emin bir öğrencidir. Bayan Cross isminde bir anaokulu öğretmeniyle arkadaş olur ve oldukça geçmeden kendisine aşık olmaya adım atar. Ancak, mutsuz bir milyoner olan akıl hocası Herman Blume da ona aşık olduğunda işler en kötüye masraf. Bu ihanetin karşısında intikam hırsı ile yanıp tutuşan Max’ın, şahsi yaşamı ile ustalaşmış hayatı kontrolden çıkacak ve iç içe geçecektir.

Haftanın film önerileri listemizin bu hafta da sonuna geldik. Önümüzdeki haftalarda görüşmek üzere…

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın