Hafta Sonu Ne İzlesek Diye Düşünenlere 10 Muhteşem Film ÖnerisiBir hafta sonuna daha yaklaşıyor olmanın getirdiği rahatlama hissine herkes aşina sayılırız. Hafta sonuna dair planlar yapmanın, boş zamanlarımızı en verimli ve güzel halde nasıl geçireceğimize kafa yormanın zamanı olan bu anlarda aklımızdan pek oldukça şey geçer ve bunların genellikle oldukça azını günlük planlarımız içinde eritebiliriz. Bu hafta sonu akşamınızı ayırmanız için sizlere güzel bir fikir sunmak istiyoruz. Birbirinden farklı yıllara ve türlere ait görkemli filmleri bir araya getirdiğimiz haftanın film önerileri listemize bir göz atarak hafta sonunuzu daha keyifli bir hâle getirebilirsiniz. Bu hafta sonunuz için sunduğumuz film önerileri arasında dramdan komediye, aksiyondan gerilime birbirinden güzel toplam 10 film var.

Bu filmler arasından dilediğinizi seçebilir, görkemli bir seyir keyfine varabilirsiniz. Tek yapmanız gereken film önerileri listemizi ve özetlemek gerekirse tanıttığımız filmleri tek tek inceleyerek o anki modunuza uygun bir film bulmak.

Keyifli okumalar…

Geçtiğimiz haftanın film önerileri yazısını da okumak isteyebilirsiniz: Hafta Sonu Ne İzlesek Diye Düşünenlere 9 Muhteşem Film Önerisi

1. Skyscraper – Gökdelen (2018) – IMDB: 5.8

Skyscraper, Rawson Marshall Thurber tarafınca yazılan ve yönetilen 2018 yılında yapılmış bir aksiyon ve gerilim konulu bir filmdir. Filmin başrollerinde Dwayne Johnson; destek rollerinde ise Neve Campbell, Chin Han, Roland Møller, Noah Taylor, Byron Mann, Pablo Schreiber ve Hannah Quinlivan yer almaktadır. Film, ilk gösterimini Temmuz 2018’de Pekin’de yaptı ve peşinden sinemalarda iki boyutlu gösterimin yanı sıra RealD 3D formatında yayınlanmaya başladı.

130 milyon dolara yakın bütçesine rağmen 300 milyon doları aşkın kazanca imza atan film, yine de gişede beklentilerin altında kaldı ve Zor Ölüm serisi ile benzerlikleri nedeniyle eleştirildi. Gökdelen, En İyi Aksiyon Filmi dalında Satürn Ödülü’ne aday yayınlandı.

FBI Rehine Kurtarma Ekibi lideri ve eski asker Will Sawyer şimdilerde gökdelenlerin güvenliğini denetlemektedir. Hong Kong’daki rolü esnasında dünyanın en yüksek ve en güvenli binalarından birisi aniden alevler içinde kaldığında ise suçlamalar içinde kalan Sawyer, kendisine tuzak kurulduğunun farkına varmaya adım atar. Kaçak duruma düşen ve ülke genelinde aranan biri hâline gelen Will; sorumluları bulmalı, adını temize çıkarmalı ve yangın hattının yukarısındaki bir dairenin içinde mahsur kalan ailesini bir biçimde kurtarmalıdır.

2. Greenberg (2010) – IMDB: 6.1

Greenberg, Noah Baumbach tarafından yazılan ve yönetilen 2010 yılında yapılmış komedi ve drama filmidir. Filmin başrollerinde Ben Stiller, Greta Gerwig, Rhys Ifans, Brie Larson ve Jennifer Jason Leigh bulunuyor. Filmin müzikleri bununla beraber James Murphy’nin ilk film müziklerinden oluşuyor. Film olumlu eleştiriler alsa da 25 milyon dolarlık bir bütçeye mukabil ancak 7 milyon dolar kazançla kötü bir gişe performansına imza attı. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı ödülüne aday yayınlanan film büyük beğeni topladı.

Florence, düşünceli, tatlı ve sevilen biridir. Kendisi yirmi beş yaşında ve Los Angeles’ta tatile giden bir ailenin kişisel asistanıdır. Patronunun erkek kardeşi, New York City’deki bir akıl hastanesinden yeni çıkmış olarak kardeşinin evine dönmüştür. Adı Roger olan bu adam, Los Angeles’tan on beş sene ilkin ayrılmış kırk yaşlarında bir marangozdur. Araba kullanamıyor ve özellikle bazı mevzularda Florence’ın yardımına ihtiyacı vardır. Ayrıca garip insanlardan oluşan eski öbek arkadaşlarıyla da rabıta kurmuştur. Florence, Roger hakkında tuhaf hissediyor ve onu bir sorumluluk olarak mı gördüğünü; yoksa kendisi için daha fazlası mı olduğuna anlam vermeye çalışıyor.

3. The Guilty – Suçlu (2021) – IMDB: 6.3

film önerileri 5

Suçlu, Nic Pizzolatto’nun senaryosundan Antoine Fuqua’nın yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği 2021 yapımı kabahat ve gerilim konulu bir filmdir. Aynı adlı 2018 yılında yapılmış bir filmin tekrar uyarlaması olan filmimizde başroldeki Jake Gyllenhaal’ın yanı sıra Christina Vidal Mitchell, Ethan Hawke, Riley Keough, Eli Goree, Da’Vine Joy Randolph, Paul Dano ve Peter Sarsgaard da oyunculuk koltuklarını paylaşıyor. İlk gösterimini Toronto Uluslararası Film Festivali’nde yapan film, ilk gösterimin derhal arkasından dijital olarak Netflix’te gösterime girdi ve toplamda 69 milyon evde seyredildi.

İçindeki şeytanları kendisinden uzak tutmaya çalışan, kısa sürede rütbesi düşürülen bir polis memuru olan Joe Baylor, birisinden oldukça sıkıntılı durumda olduğunu belirten bir telefon aldığında kendini macera dolu bir yolculuğun arasında bulur. Baylor, edinmiş olduğu ipuçlarını bir araya getirmek için her şeyini ortaya koyarken, kısa sürede hattın diğer ucundaki hanımı kurtarmayı saplantı haline getirir. Ancak Joe’nun profesyonel olmayan yaklaşımı, zamana karşı verdiği bu mücadeleyi oldukça geç olmadan kazanmasını sağlayabilecek midir?

4. Cyrano (2021) – IMDB: 6.4

Cyrano, Joe Wright tarafınca yönetilen ve Erica Schmidt’in 2018 sahne müzikaline dayanan 2021 yapımı müzikal bir duygusal drama filmidir. Filmin başrollerinde Peter Dinklage, Haley Bennett, Kelvin Harrison Jr. Ve Ben Mendelsohn yer almıştır. Telluride Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan Cyrano; Oscar, BAFTA ve Altın Küre gibi büyük ödüllere aday yayınlandı. Düşük gişe performansına karşın büyük beğeni toplayan film, eleştirmenlerce müspet karşılanmıştır.

Zamanının ilerisinde bir kılıç ustası ve işkenceler görmüş bir şair olan Cyrano de Bergerac, sözlü bir atışmadaki vahşi kelime oyunlarıyla yada bir düelloda parlak kılıç oyunlarıyla göz kamaştırmaktadır. Sadık arkadaşı Roxanne’e aşık olan sadece duygularını hemen hemen ona açıklayamamakta olan Cyrano, Roxanne’in sevgisine layık olmadığı kanaatindedir. Cyrano derin duygularını itiraf etme cesaretini toplayabilecek midir? 

5. Angels & Demons – Melekler ve Şeytanlar (2009) – IMDB: 6.7

Melekler ve Şeytanlar; Dan Brown’ın aynı isminde 2000 tarihli romanından uyarlanan, Ron Howard’ın yönettiği 2009 yapımı bir gizem ve gerilim filmidir. Yine Howard’ın yönettiği 2006 yapımı The Da Vinci Code filminin devamı ve “Robert Langdon”ı takip eden film serisinin ikinci bölümü olan Melekler ve Şeytanlar’ın roman versiyonu Da Vinci Şifresi romanından önce yayınlanmıştır. 150 milyon dolarlık dev bütçesine karşın 485 milyon doları aşan kazancı ile büyük bir gişe başarısı elde eden film, Tom Hanks’in başrol performansı ile büyük beğeni toplamıştır.

Bir fizikçi olan Peder Silvano Bentivoglio’nun öldürülmesinin peşinden; bir sembolist olan Robert Langdon ve bir bilim adamı olan Vittoria Vetra, gizli bir kardeşlik olan Illuminati’nin planlarının peşine düştükleri bir maceraya atılırlar. İpuçları onları dört elemente götürüyor ve Vatikan’ın her yerinde araştırmalara girişiyorlar. Illuminati için çalışan bir suikastçı, dört kardinali ele geçirmiştir ve her birinin akıbeti oldukca kötüdür. Robert ve Vittoria, milyonları öldürebilecek kapasitede fazlaca yıkıcı yeni bir silahın üretildiği konusunda aynı fikir olduklarında, Illimunati’nin planlarını alt üst etmek suretiyle amansız bir mücadeleye girişirler.

6. La Havre – Umut Limanı (2011) – IMDB: 7.2

film önerileri 4

Cannes Film Festivali’de FIPRESCI’nin yanı sıra 2 Jüri ödülü alan La Havre, aynı festivalde bununla beraber Altın Palmiye’ye de aday gösterilmiştir. Aki Kaurismäki tarafınca yazılan, yönetilen ve yapımcılığı üstlenilen film; André Wilms, Kati Outinen, Jean-Pierre Darroussin ve Blondin Miguel’in oynadığı 2011 yılında yapılmış bir komedi ve drama filmidir. Bu film, bununla beraber yönetmenin bir triosunun ilk filmidir. 4 milyon dolarlık bütçesini gişede 3’e katlayan La Havre, aynı zamanda Chicago Uluslararası Film Festivali’nde Altın Hugo ödülü kazandı.

Le Havre’deki bir liman işçisi, limandaki konteynerlerden birinin içerisinden bir insan sesi duyar. Gabon’dan üç hafta ilkin ayrılan ve Gabon’dan ayrıldıktan beş gün sonra Londra’ya varması ihtiyaç duyulan bu konteynerde hala hayatta olan bir öbek illegal Afrikalı göçmen bulunur. Le Havre polisi ve Fransız sınır muhafızlarının bulduğu konteynerin içerisindeki göçmenlerin arasında yer edinen bir genç konteynerden kaçmayı başarır ve haberi mahalli basına düşer. Ayakkabı boyacılığı yapan bu çocuk, eski bir sanatçı olan Marcel Marx’a sığınır.

7. In the Loop – Kısır Döngü (2009) – IMDB: 7.4

film önerileri 3

In the Loop, Armando Iannucci tarafından yönetilen 2009 yılında yapılmış kara güldürü filmidir . Film, BBC Televizyon dizisi The Thick of It’in bir yan ürünü olarak Anglo-Amerikan siyasetini, bilhassa de Irak’ın işgalini politik olarak eleştiriyor. En İyi Uyarlama Senaryo branşında 2009 senesinde Oscar’a aday gösterilen film, düşük bütçesine rağmen 7 milyon doları aşkın hasılat yapmıştır.

Orta Doğu’da tansiyonlar yükselirken, beceriksiz bir isim olan İngiltere Uluslararası Kalkınma Bakanı Simon Foster bir radyo röportajında, ​​savaş ihtimalinin “öngörülemez” bulunduğunu anlatım eder. Medya, bu ifadeleri İngiltere hükümetinin savaşa girmekten yana bulunduğunun bir işareti olarak algılar. Bu durum bununla beraber Foster’ı ABD hükümetindeki atmacaların ve güvercinlerin radarına sokar ve her iki taraf da gündemlerini haklı çıkarmak için Foster’ı kullanmak ister. Foster, yakından izlendiği şu evrede Washington’a doğru bir yolculuğa menfaat.

8. Microhabitat (2017) – IMDB: 7.4

film önerileri 2

Microhabitat, Jeon Go-woon tarafınca yazılan ve yönetilen 2017 yapımı drama filmidir. Düşük bütçeli bir imal olan bu film, gişede büyük bir hedef koymasa da oldukça büyük beğeni toplamıştır ve pek fazlaca yerel ve milli armağan kazanmıştır. Filmin başrolünde Lee So-Young bulunmaktadır.

Bu film, derin bir depresyon geçiren ve depresyonuyla baş etmenin tek yolunu aşırı içki ve sigara tüketiminde bulan genç bir hanım hakkındadır. Ancak ülkedeki enflasyon, kadının bu tüketimin maliyetini karşılayamayacağı bir noktaya tırmandığında, kadın evinden vazgeçmeye karar verir ve elinde kalan parayla sigara ve likör almaya devam eder. Sırasıyla arkadaşlarında kalabileceğini ve barınma sorununu bu şekilde karşılayabileceğini düşünür. Ancak onun hüsnü kuruntuları, kendisi ve arkadaşları arasında çetin bir imtihan olacaktır.

9. Blind Chance – Kör Talih (1987) – IMDB: 7.7

film önerileri 1

Blind Change, Krzysztof Kieślowski tarafınca yazılan ve yönetilen; Bogusław Linda’nın başrolde oynadığı bir romantik drama filmidir. Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış alanında gösterilen film, Polonya Film Festivali’nde Gümüş Aslan ödülüne layık görülmüştür. Film, Martin Scorsese’in hazırladığı “21 Klasik Polonya Filmi” sıralamasında de yer bulmuştur.

Witek isminde bir tıp öğrencisi bir trenin arkasından koşmaktadır. Bu kadar sıradan gözüken bir olayın farklı varyasyonlarının Witek’in yaşamının geri kalanını iyi mi etkileyebileceğini izleyen film, Witek’in merkezinde bulunmuş olduğu üç değişik hikâyeyi ve üç farklı sonu inceliyor.

10. Millenium Actress / Sennen Joyû – Milenyum Aktrisi (2001) – IMDB: 7.8

film önerileri

Satoshi Kon’un yazdığı ve yönettiği 2001 yapımı animasyon ve drama filmi ve film önerileri listemizin son filmi olan Millenium Actress, Sitges’te armağan almış ve Criterion Collection’ın hazırladığı remastered versiyonu ile Satürn ödülüne aday gösterilmiştir. Aktris Setsuko Hara ve Hideko Takamine’nin hayat hikâyelerine değinen bu biyografik imal, gerçeklik ve beyazperde arasındaki sınırı oldukca inceltmesi ile büyük beğeni toplamıştır.

TV muhabiri Genya Tachibana, yaklaşık 30 yıl ilkin oyunculuktan ayrıldığından beri inzivaya çekilmiş olan ünlü film yıldızı Chiyoko Fujiwara’nın izini sürmektedir. Tanıştıklarında Tachibana, Chiyoko’ya seneler ilkin stüdyoda kaybettiği bir anahtarı verir ve bu, Chiyoko’nun kariyeri üzerinde düşünmesine neden olur. Böylece hikâyesini anlatmaya başlar. Anahtar ona gençken bir ressam ve devrimci tarafından polisten kaçmasına yardım etmesi için verilmiştir. Onun izini sürmeyi olası kılacağı için oyuncu olmayı seçen Chiyoko, sonraki birkaç on yılını bu arayışı sürdürerek geçirmiştir.

Film önerileri listemiz burada sonlandı, önümüzdeki haftalarda görüşmek dileğiyle…

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın