Elveda, Terran 1: Relativity Space, daha da büyük bir Terran R’ye zor dönüş yapıyor

3d duvar kağıdı

Relativity Space, şimdi daha önce açıklanandan daha büyük olacak şekilde yapılandırılan yeni nesil Terran R roketinin gelişimini ikiye katlamak için tek bir test uçuşunun ardından Terran 1’i kullanımdan kaldırıyor.

Altı yaşındaki şirket, Terran R’de başka önemli değişiklikler yapıyor: roket artık tamamen yeniden kullanılamayacak, ancak harcanabilir bir ikinci aşama ile donatılacak. Buna ek olarak, tasarımı, Relativity’nin ilerlemesiyle tanınan ve sermaye artırımlarının her birinde lanse ettiği teknoloji olan katmanlı üretime daha az dayanacak. Bu değişiklikler, 70 fit uzunluğundaki Terran R’nin artık düşük Dünya yörüngesine 23,5 metrik ton ve tamamen harcanabilir bir araç olarak fırlatıldığında 33,5 metrik ton yük kapasitesine sahip olacağı anlamına geliyor.

Roket, ilk aşamada (başlangıçta planlanan yedi motor yerine) 13 Aeon R motoru ve ikinci aşamada, her ikisi de şirket içinde tasarlanmış tek bir Aeon Vac motoruyla hareket ettirilecek. Her iki motor da Relativity tarafından kendi bünyesinde tasarlandı. Özellikle, şirket artık aracın tank namluları gibi bazı parçalarını 3D baskı yerine alüminyum alaşım ve geleneksel metal bükme teknikleri kullanarak üretecek.

Relativity, Terran 1’in çoğunlukla Terran R’nin yolunu teknolojik olarak açmak için bir geliştirme platformu olarak işlev gördüğü konusunda açık sözlü olsa da, şirketin emekli olmadan önce Terran 1’i en az birkaç kez daha uçuracağı varsayılmıştır.

Bazı yönlerden, haberler açık bir cesareti ortaya koyuyor: şirketin tüm yumurtaları artık tek bir sepette. Muhtemelen en büyük bahis, roketin yeniden tasarımının fırlatma zaman çizelgesini nasıl en az iki yıl geriye, 2026’ya (geçen yaz Relativity duyurdu) ittiğidir. Mars görevi 2024’te Terran R kullanarak).

Ancak başka bir açıdan bakıldığında, Relativity, ya küçük fırlatıcıları terk eden (Astra gibi) ya da uçuş mirasına sahip bir roketi tamamlamak için daha büyük araçlar üzerinde çalışan (Rocket Lab ve SpaceX gibi) diğer fırlatma şirketleriyle aynı çizgide ilerliyor.

Göreliliğin ekseni, küçük lansman pazarına karşı önemli ters rüzgarlar vermek de mantıklı. Bunların başında, SpaceX’in birden fazla müşterinin bir Falcon 9 lansmanının maliyetini paylaşmasına olanak sağlayan araç paylaşım hizmeti yer alıyor. Küçük fırlatmanın birim ekonomisi, roket yeniden kullanılabilir olmadığında daha da zordur. Virgin Orbit’in bu ayki muhteşem ölümü, fırlatma pazarının küçük uydu segmentini hedef almanın acımasızlığının son örneği.

2021 itibarıyla Relativity, 4,2 milyar dolarlık bir değerlemeyle en az 1,3 milyar dolar topladı. Halka açık bir şirket olmadıkları için şirketin Terran R’nin ilk uçuşunu görmek için ne kadar sermayesi kaldığı belli değil.

görelilik Terran 1’in tek testi 22 Mart’ta, roketin kalkıştan yaklaşık üç dakika sonra meydana gelen ikinci aşamasında bir anormallikle sona erdi. Aşama ayrımından kısa bir süre sonra, ikinci aşamanın tek Aeon Vac motoru tam güce ulaşmayı başaramadı ve Relativity mühendisleri, görevi sonlandırmak için bir komut gönderdi.

Ancak roket yörüngeye ulaşmayı başaramazken, fırlatma bir kayıp olmaktan çok uzaktı; gerçekten de Relativity Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “3D baskılı roketlerin yapısal olarak uygun olduğunu ve uçuş sırasında maksimum gerilime dayanabileceğini” doğruladığını söyledi. Şirket, Terran 1’i tasarlamanın, üretmenin ve test etmenin – ve bunu yapmak için şirketin Stargate 3D metal yazıcıları gibi gerekli teknolojileri geliştirmenin – bir sonraki araç üzerinde çalışmanın yolunu açtığını sözlerine ekledi.

Şirket Çarşamba günü, Terran 1 için müşteri sözleşmelerini Terran R roketine taşıyacağını ve ajansın Venture Class Fırlatma Hizmetleri programı kapsamında Terran R’yi fırlatma sözleşmeleri için uygun hale getirmek için NASA ile birlikte çalışacağını söyledi. Relativity, Mart lansmanını gerçekleştirdiği Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri Üssü’ndeki mevcut tesislerini inşa etmeye devam edecek.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın