Elon Musk, Twitter’daki düzmece hesap sayısını yanlış mı hesapladı?

Elon Musk, Twitter’daki düzmece hesap sayısını yanlış mı hesapladı?Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Twitter’ı önce 44 milyar dolara satın alacağını açıklayıp arkasından bundan vazgeçince toplumsal medya devi ile içinde bir hukuk mücadelesi başlattı. Ancak, platformdan vazgeçmesinin nedenini kullanıcılarının üçte birinin sahte hesaplardan oluşması olarak açıklayan Musk’ın başı derde girebilir. Milyarder iş adamın kullandığı bot tespit etme aracı Botometer’in kurucuları, Musk’ın hesaplama yaparken yanılmış olabileceğini söylemiş oldu.

NTV’de yer edinen habere göre Elon Musk’ın hukuk ekibinin Twitter ile verdiği savaşım, önde gelen bot araştırmacıları tarafınca sorgulandı. Spam ve düzmece hesapları izleyen çevrimiçi bir araç olan Botometer, Musk tarafından Twitter’a kullanıldı. Musk’ın kadrosu aracı kullanarak, toplumsal medya platformundaki “görünür hesapların” yüzde 33’ünün “yanlış yada spam hesaplar” bulunduğunu tahmin ettii.

Ancak Botometer’in yaratıcısı olan Kaicheng Yang, bu rakamın “hiç bir şey anlatım etmediğini” söyledi. BBC’ye konuşan Yang, Musk’ın kadrosunun aracı kullanmadan önce kendisine danışılmadığını aktardı.

EKİM AYINDA DAVA AÇILACAK

Diğer taraftan Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın almak için meydana getirilen anlaşmadan çekilmeye çalıştıktan sonra şu anda sosyal medya devi ile bir itilaf arasında bulunuyor. Ekim ayında Amerika’nin Delaware eyaletinde bir yargıçın Musk’ın şirketi satın almak zorunda olup olmadığına karar verecek bir dava açılması planlanıyor.

Musk, geçen ay platformda kaç ferdin bulunduğunu doğrulayamadığı için şirketi satın almak istemediğini duyurdu. Dünyanın en varlıklı insanı, o zamandan beri feyk hesapların Twitter’ın belirttiğinden fazlaca daha çok olabileceğini onlarca defa iddia etti.

Musk, 5 Ağustos’ta kamuoyuna açıklanan karşı dava belgelerinde, hukuk kadrosu tarafınca değerlendirilen görünür Twitter hesaplarının üçte birinin feyk olduğunu iddia etti. Bu rakamı kullanan takım aynı zamanda günlük aktif kullananların minimum yüzde 10’unun bot bulunduğunu tahmin etti. Ancak, Twitter, günlük etken kullanıcılarının yüzde 5’inden daha azının bot hesaplar olduğunu açıkladı.

Botometer, bir hesabın ne vakit ve ne sıklıkta tweet attığı ve gönderilerin içinde ne olduğu benzer biçimde çeşitli göstergeleri kullanarak bir hesap için 0 ile 5 arasında bot hesabı oluşturularak kullanılıyor. Sıfır puan, bir Twitter hesabının bot olma olasılığının düşük bulunduğunu, beş puan ise insan olma olasılığının düşük olduğunu gösteriyor. Ancak araştırmacılar, aracın bir hesabın bot olup olmadığı mevzusunda kesin bir cevap vermediğini söyledi.

MUSK NASIL HESAP YAPTIĞINI AÇIKLAYAMIYOR

Yang, “Botların yaygınlığını ölçek için puanı düşürmeniz ve bir eşik seçmeniz gerekiyor. Eşiği üçten ikiye değiştirirseniz, o vakit daha fazla bot ve daha azca insan elde edersiniz. Bu eşiğin iyi mi seçileceği, platformda kaç adet bot olduğunun cevabının anahtarıdır” diye konuştu.

Yang, Musk’ın Twitter’a karşı açtığı davada yüzde 33’lük orana ulaşmak için hangi eşiğin kullandığını açıklayamadığını söyledi.

Öte taraftan Yang’ın yorumları, Musk’ın kadrosunun platformdaki bot sayılarıyla alakalı sonuçlara iyi mi eriştiği mevzusunda kuşku uyandırdı. Musk ve kadrosu konuyla ilgili henüz bir yorum yapmadı. Ancak, hukuk kadrosunun mevzuya ait daha önce verdiği ifadede, “Twitter’ın sağlamış olduğu sınırlı veri ve bu eksik verileri analiz etmek için sınırlı vakit sebebiyle Musk’ın analizi kısıtlandı” denildi.

BOTOMETER HAKKINDA

Botometer, Indiana Üniversitesi Gözlemevi tarafından geliştirdi. Projede çalışan bir veri bilimcisi olan Clayton Davis, sistemin makine öğrenimii tweet düzenliliği ve dilsel değişkenlik şeklinde faktörlerin yanı sıra öteki robotik huy emarelerini kullandığını belirterek, “İnsanlar muayyen bir biçimde davranırlar. Bir hesap, insanların yapmış olduğu benzer biçimde olmayan yeterince davranış sergiliyorsa, o vakit bir ihtimal de insan değildir” dedi.

Botometer’in arkasındaki araştırmacılar, geçmişte Twitter’da ne kadar spam ve feyk hesap olduğunu hesaplamaya çalıştı. 2017 senesinde, aracın arkasındaki akademisyenler grubu, aktif Twitter hesaplarının yüzde 9 ila yüzde 15’inin bot olduğunu tahmin eden bir yazı yayınladı.

Ancak Davis, raporun sınırlı verilere dayandığını söyledi. Davis, “Bu bilgiye haiz olabilecek tek platform Twitter. Sahte hesapların sayısını esas olarak insan incelemesi yoluyla hesaplıyor” dedi.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın