Elon Musk, ‘evrenin gerçek doğasını anlamak’ için yapay zeka geliştirmek istiyor

rent a car 34

Twitter’ın pek de hayırsever olmayan CEO’su Elon Musk, bugün yeni bir organizasyonun lansmanını duyurdu. xAI“evrenin gerçek doğasını anlamak.”

Hırslı? Biraz. Peki xAI bunu nasıl başarmayı planlıyor? Görünüşe göre Cuma günü bir Twitter Spaces sırasında daha fazla ayrıntı duyurulacak. Ancak xAI’nin açılış sayfası, ekibin – şu anda güçlü 12 kişi – Musk ve eski DeepMind, OpenAI, Google Research, Microsoft Research, Tesla ve Toronto Üniversitesi tarafından yönetileceğini ortaya koyuyor.

xAI’ye kar amacı gütmeyen bir AI araştırma kuruluşu olan AI Safety Center’ın direktörü Dan Hendrycks danışmanlık yapacak. Ve Twitter ve Musk’ın diğer şirketi Tesla ile birlikte çalışacak ve ” [its] görev” – bu görev ne olursa olsun.

Musk ilginç bilgileri Cuma gününe saklarken, xAI’nin listesi, kuruluşun çalışmalarının neler içerebileceğine dair bazı ipuçları veriyor. Kurucu üyelerin çoğu, OpenAI’nin GPT-4’ü gibi büyük dil modellerinde uzmanlaşmıştır veya yapay zeka modellerine görevleri yerine getirmelerini ödüllendirerek görevleri yerine getirmeyi “öğreten” takviyeli öğrenme gibi tekniklerde deneyime sahiptir.

Musk, Nisan ayında Tucker Carlson ile yaptığı bir röportajda, “Maksimum gerçeği arayan bir yapay zeka” olan “TruthGPT” olarak adlandırdığı şeyi inşa etmek istediğini söyledi. Muhtemelen, xAI’nin çabaları burada başlayacak, belki de Musk’ın mevcut olanlardan daha “doğru” olarak algıladığı metin üreten bir AI biçimini alacak; Musk daha önce Twitter’ın eğitmek için kendi verilerini kullanacağını öne sürmüştü. ChatGPTteknoloji gibi.

Musk’ın bir yapay zeka şirketi kurduğuna dair söylentiler bir süredir ortalıkta dolaşıyordu. bu yılın başlarında yayınlanan bir raporla İş İçeriği Musk’ın yakında çıkacak bir üretken AI ürününe güç sağlamak için binlerce GPU satın aldığını ortaya koyuyor. bu Finans Zamanları benzer şekilde bildirildi Musk, Microsoft destekli OpenAI ile rekabet edecek bir yapay zeka firması kurmayı planlıyordu. Musk’ın şirketi başlatmak için SpaceX ve Tesla yatırımcılarından fon aradığı bile bildirildi.

xAI’nin adaşı X Corp, adı atanmış Musk’ın “her şey uygulaması” vizyonuna uyguladığı “X” etiketiyle birlikte Nisan başından beri Twitter’da.

Milyarderin OpenAI kurucuları Sam Altman, Ilya Sutskever ve diğerleriyle ayrılmasından bu yana Musk’ın yapay zeka tutkusu yıllar içinde arttı. 2015 yılında kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kurulan OpenAI, Musk ve diğerlerinden 1 milyar dolarlık bağış aldı.

Ancak OpenAI’nin odak noktası açık kaynak araştırmasından ticari projelere kaydıkça, Musk hayal kırıklığına uğradı ve rekabetçi hale geldi. Tesla’nın sürücü yardım teknolojisi olan Autopilot üzerinde çalışmak için OpenAI’den kilit çalışanları kaçırdı. Ve OpenAI’yi açıkça eleştirmeye başladı, atıfta bulunmak ona “cehennemden gelen karı maksimize eden bir iblis” olarak.

Musk, 2018’de OpenAI yönetim kurulundan istifa etti. Ve daha yakın bir tarihte, Twitter ile yılda 2 milyon dolarlık lisans anlaşması olan OpenAI’nin yeterince ödeme yapmadığını öne sürerek şirketin Twitter verilerine erişimini kesti.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın