"Ekonomik gelişme hızla devam ediyor”

”Ekonomik gelişme hızla devam ediyor”Bakan Yardımcısı Gürcan, Niğde Valisi Mustafa Koç’u ziyaret ettikten sonra bir otelde düzenlenen “Niğde İş Dünyası Buluşması” programında sunum yaptı. Türkiye ekonomisinin son 9 çeyrektir aralıksız büyümeye devam ettiğini anlatım eden Gürcan, gelişme rakamlarının devam etmesini beklediklerini aktardı.

Gürcan, Türkiye’nin süratli büyüyen ekonomilerden biri olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“G-20 ülkeleri arasında ilk üç sıradayız ve bu da bizim en büyük avantajımız. Ülkemizdeki ekonomik gelişme hızla devam ediyor. Niğde’de kurulan organize sanayi bölgelerinde şu anda yer bulmanın imkanı yok. Türkiye’de daha önceki yıllardaki krizlerde hep gördük, fabrikalar kapanıyordu, işten çıkarmalar artıyordu ancak bu yıl bizde her ne kadar muhalefet hep ‘kriz yaşanıyor’ dese de Türkiye sanayisinde hiçbir vakit bir kriz yaşanmadı. Yatırım ortamını iyileştirdik, yatırımların devam etmesini sağladık. 9 aydır yatırımlarımız ciddi olarak arttı. Bundan sonraki süreçte de yatırımlarımızı artıracağız.”

Son zamanlarda muhalefetin “iş bölgeleri kapanıyor” benzer biçimde eleştirileri olduğuna değinen Gürcan, yeni kurulan ve oluşturulan firma sayısının yüzde 24,9 artış gösterdiğini geçen sene açılan 90 bin 918 şirket sayısının bu sene 113 bin 577’e çıktığını belirtti.

Gürcan, KOBİ’leri de geliştirmeye devam ettiklerine belirterek: “2003 senesinde 1,7 milyon KOBİ’miz varken bugün geldiğimiz noktada 3,6 milyon KOBİ’ye ulaştık. KOBİ’lerimizi destekliyoruz, KOBİ’lerimizle alakalı bilhassa KGF paketleri açıklıyoruz. Hem kredi büyümesi sağlıyoruz aynı zamanda diğer tüm alanlarda KOBİ’lerimize öncelik tanıyoruz. KOBİ’ler tarafından 2003’te 5,3 milyon kişi istihdam edilirken bugün bu rakam 11 milyon 500 bine ulaştı. KOBİ’lerimizin kredilerinde çok ciddi büyüme oldu. Yüzde 80,7 bir kredi büyümesi gerçekleşti. İnşallah Sayın Bakanımızın açıklayacağı yeni bir KGF paketiyle KOBİ’lere ciddi biçimde destek vereceğiz” diye konuştu.
Programa, AK Parti Niğde Milletvekilleri Yavuz Ergun ve Selim Gültekin ile Belediye Başkanı Emrah Özdemir ve iş dünyası temsilcileri katıldı.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın