Edirne’de yeni böcek türü ortaya çıkarıldıManisa Celal Bayar Üniversitesi Alaşehir Meslek Yüksekokulu Bitki Koruma Programı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Anlaş’ın danışmanlığında yüksek lisans öğrencisi Enes Zafer Kacar, TÜBİTAK tarafınca desteklenen sav projesi kapsamında Edirne’de yapmış olduğu araştırmada paederinae alt familyasından 11 cinste 18 böcek türü kaydetti.

Prof. Dr. Anlaş ve talebesi Kacar, araştırmada buldukları türler üzerinde bitirdikleri tanımlama ve şekillendirme neticesinde bir böcek türünün mevcut türlerden ayrıldığını tespit etti.

Bu türün kayıtlarda olmadığı belirlendi, keşfedilen böcek türüne “lathrobium gocmeni” ismi verildi.

 “Tarımsal yararlı bir tür, avcı bir böcek”

Prof. Dr. Anlaş, Edirne’de yeni keşfi yapılan böcek türüne 2019’da vefat eden sürüngen uzmanı Prof. Dr. Bayram Göçmen’e ithafen “lathrobium gocmeni” ismini verdiklerini söylemiş oldu.

TÜBİTAK tarafınca desteklenen ve 15 ay devam eden proje kapsamında Edirne’nin birçok noktasında arazi çalışması yaptıklarını özetleyen Anlaş, özverili araştırmalarının karşılığını almanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Enez’in 5 kilometre doğusunda Gala Gölü Milli Parkı civarında yeni türün tespitinin yapıldığını belirten Anlaş, şunları kaydetti:

“Bu türü Enez’de, Gala Gölü Milli Parkı yakınında bir çimenlik alanda tespit ettik. Bu tür muhtemelen dünyada sadece Gala Gölü Milli Parkı etrafında yaşıyor. Bunun yararlı bir tür bulunduğunu düşünüyoruz. Tarımsal faydalı bir tür, avcı bir böcek. Orman ve ziraat zararlılarıyla beslenen bir böcek olduğunu tahmin ediyoruz.”

“Keşfe makalede yer verildi”

Prof. Dr. Sinan Anlaş, yeni böcek türüyle alakalı hazırlanan yazının Trakya Üniversitesinin Journal of Natural Sciences dergisinde yayınlandığını bildirdi.

Keşfi yapılan böcek türüne Göçmen’in adının verildiğini vurgulayan Anlaş, “Bayram hocamız Ege Üniversitesinde vazife yapıyordu ve sürüngenler üzerine çalışıyordu. Uluslararası bir bilim insanıydı ve Türkiye’de yeni bulduğu sürüngen türleri vardı. Ancak genç yaşta vefat etti. Onun adına ithafen onun soyadını koyarak böceği ‘lathrobium gocmeni’ ismini verdik.” diye konuştu.

Anlaş, tarımsal ilaçların kontrolsüz kullanımı ve doğal alanların tahrip edilmesinden biyolojik çeşitliliğin negatif etkilendiğini söyledi.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın