Doğalgaz yardımcı başvuruları e-Devlet’ten başladı3 Milyar TL bütçe ile hayata geçirilen Doğalgaz Tüketim Desteği’ne ilişik açıklamalarda bulunan Bakan Yanık, Mart/Nisan aylarını kapsayan 1’nci dönemine ilişkin ödemelerin yapıldığını belirterek, 331 bini aşkın haneye toplamda 114,2 milyon TL destek verdiklerini hatırlattı.

Başvurular e-Devlet üzerinden sürüyor

Bakan Yanık, Doğalgaz Tüketim Destek Programı kapsamında başvuruların e-Devlet üstünden sürdüğünü ifade ederek, “Desteğimizden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, sistem üstünden Bakanlığımızca sunulan ‘Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’ ekranından lüzumlu bilgileri doldurarak müracaat yapabilecek. Bu kapsamda hali hazırda organik gaz arzı sağlanan yerleşim yerlerinde ikamet eden ve hanesinde mesken türü doğal gaz aboneliği bulunan yurttaşlarımıza bu desteğimizi sunacağız” dedi.

Kiracılar da destekten yararlanabilecek

Doğalgaz Tüketim Destek Programı’ndan daha fazla hanenin yararlanması için yeni düzenlemeler de yaptıklarını kaydeden Bakan Yanık, şunları söyledi:

“İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen Doğalgaz Tüketim Desteği’nde kış dönemine ilişik başvuruların başladı. Önceki dönemimiz içinde yer almayan kiracılarımızı da destek kapsamına aldık. Bu doğrultuda müracaat şartları uygun olan ev sahibi veya kiracı olarak ikamet eden, mesken durumunda hanelerde yaşayan yurttaşlarımız destekten yararlanabilecek.”

Doğalgaz Tüketim Desteği’nin ısıl harita baz alınarak iki dönemlik belirlediklerini ve tutarın yıllık 450 TL – 1.150 TL içinde değişeceğini hatırlatan Bakan Yanık, “Doğalgaz Tüketim Desteğini hem faturalı aynı zamanda ön ödemeli sayaç kullanan hanelere vereceğiz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın, e- Devlet’ten icra ettikleri başvuruları onaylandıktan sonra hak sahipliği bulunan yurttaşlarımız PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecek. Diğer taraftan ön ödemeli sayaç kullanan yurttaşlarımızın ise destek miktarı kartlarına yansıtılacak” dedi.
Sağlık tutanağı bulunan kronik hastalara yüzde 5 ek ödeme yapılacak.

Sağlık raporu bulunan kronik hastalara yada hayatlarını cihaza bağlı sürdüren vatandaşlara ek ödeme yapacaklarını belirten Bakan Yanık, “Vatandaşlarımızın başvurusu esnasında hastalığına dair raporunu sisteme işlemesi gerekecek. Hastalarımızın yaşamış olduğu hanelere, belirlediğimiz yardımcı ücretine ayrıca yüzde 5 fazla ödeme yapacağız” ifadelerini kullandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca hayata geçirilen “Doğalgaz Tüketim Desteği” programından hanelerin faydalanabilmesi için, başvuru sahibinin şu şartları taşıması gerekmektedi;

“Türk vatandaşı olması. E-Devlet kapısı üstünden destek programına başvuruda bulunması. Doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması. İkamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir organik gaz aboneliği bulunması. Ödenecek faturasının konut abone grubuna ait olması. Hakkında alakalı SYD Vakfınca hak sahipliği sonucu verilmesi.”

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın