Doğalgaz Tüketim Desteği ödemeleri başladı

Doğalgaz Tüketim Desteği ödemeleri başladıKış dönemine ilişik Doğalgaz Tüketim Desteği başvurularının e-Devlet üstünden 5 Eylül itibarıyla alınmaya başladığını bildiren Bakan Yanık, “Başvuruda bulunan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızca hak sahipliği onaylanan 336 bin hanemize toplam 271,7 milyon TL’lik destek verdik” dedi.

İhtiyaç sahibi olan, organik gaz altyapısı bulunan 603 ilçede ikamet eden ve ikamet adresinde doğalgaz aboneliği olan tüm vatandaşların destekten yararlanabildiğini ifade eden Bakan Yanık, “İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirdiğimiz Doğalgaz Tüketim Desteği’nde kış süreci ödemelerimiz başladı. Isıl harita baz alınarak belirlediğimiz yardımcı tutarımız yıllık 900 TL-2 bin 500 TL içinde değişiyor” ifadelerini kullandı.

Destek programından daha çok hanenin yararlanması için yeni düzenlemeler yaptıklarını kaydeden Bakan Yanık, şunları söylemiş oldu:

“İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen Doğalgaz Tüketim Desteği’nde kış dönemine ait başvurular sürüyor. Önceki dönemimiz içinde yer almayan
kiracılarımızı da yardımcı kapsamına aldık. Bu doğrultuda müracaat şartları uygun olan ev sahibi yada kiracı olarak ikamet eden, mesken durumunda hanelerde yaşayan vatandaşlarımız destekten yararlanabilecek.”

Destekten hem faturalı bununla birlikte ön ödemeli sayaç kullanan hanelerin yararlanabildiğinin altını çizen Bakan Yanık, “Vatandaşlarımız, e-Devlet’ten icra ettikleri başvuruları onaylandıktan sonrasında PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecek. Diğer yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımızın ise yardımcı miktarı kartlarına yatırılacak” dedi.

Sağlık tutanağı bulunan kronik hastalara yüzde 5 ek ödeme yapılacak

Sağlık tutanağı bulunan kronik hastalara yada hayatlarını cihaza bağlı sürdüren vatandaşlara ek ödeme yapacaklarını hatırlatan Bakan Yanık, “Vatandaşlarımızın müracaat sırasında hastalığına dair rapor bilgilerini sisteme işlemesi gerekecek. Hastalarımızın yaşamış olduğu hanelere belirlediğimiz yardımcı ücretine ek olarak yüzde 5 fazla ödeme yapacağız” ifadelerini kullandı.

Doğalgaz Tüketim Desteği’nden faydalanabilmesi için başvuru sahibinin Türk vatandaşı olması, e-Devlet kapısı üzerinden yardımcı programına başvuruda bulunması, doğalgaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması, ikamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğalgaz aboneliği bulunması, ödenecek faturasının mesken abone grubuna ilişkin olması, hakkındaki ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği sonucu verilmesi gerekiyor.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın