Discord sunucusuna sızan gizli istihbarat, 21 yaşındaki bir çocuğun tutuklanmasına yol açıyor

Kolluk kuvvetleri, sohbet uygulaması Discord aracılığıyla halka ulaşan bir dizi gizli sırrın izini sürdükten sonra Perşembe günü 21 yaşındaki bir çocuğu tutukladı.

Şüpheli, ABD Hava Kuvvetleri Ulusal Muhafız üyesi Jack Teixeira, The New York Times tarafından tespit edilen tutuklanmasından önce. Teixeira’nın, küçük bir grup erkeğin memler yayınladığı ve oyun ve silahlar da dahil olmak üzere ortak ilgi alanlarını tartıştığı özel bir Discord grubuna liderlik ettiği bildirildi.

Başsavcı Merrick Garland Perşembe öğleden sonra düzenlediği basın toplantısında, “Bugün Adalet Bakanlığı, Jack Douglas Teixeira’yı gizli ulusal savunma bilgilerinin izinsiz olarak alınması, saklanması ve iletilmesi iddiasıyla ilgili bir soruşturmayla bağlantılı olarak tutukladı.”

Teixeira, Massachusetts Bölgesi için ABD Bölge Mahkemesine ilk kez çıkacak.

The Washington Post’a göre, gizli belgeler kaynaklı “Thug Shaker Central” olarak bilinen küçük bir Discord sunucusunda – odanın ırkçı alt tonlarına bir selam. Şubat ayına kadar, bu Discord grubunun bir üyesi materyali “wow_mao” adlı daha geniş bir Discord sunucusunda paylaşmaya başladı. Bir ay sonra binlerce üyesi olan bir Minecraft kanalında göründüler.

Perşembe günkü tutuklama nispeten hızlı geldi. Ancak, Ukrayna’daki savaşla ilgili önceden gizli, hassas ayrıntıları içeren istihbarat belgelerinin önbelleği, ABD’nin farkına varmasından önce aylardır internette dolaşıyordu. Bu gerçek var yükseltilmiş alarm yanıt olarak izlediği sosyal medya hizmetlerinin kapsamını genişletebilir.

Bu hikaye gelişiyor…

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın