Anlaşmazlık sızıntısı zanlısı askeri sırları çalmak ve paylaşmakla suçlandı

onun ardından tutuklamak Dün, ABD Ulusal Hava Muhafızları havacısının, bir hazine ulusal güvenlik sırrını arkadaşıyla paylaştığından şüpheleniliyordu. Anlaşmazlık sohbet grubu artık Casusluk Yasası kapsamında suçlamalarla karşı karşıya.

21 yaşındaki Jack Teixeira, Cuma günü ulusal savunma bilgilerinin izinsiz olarak saklanması ve iletilmesi ve gizli belgelerin izinsiz olarak çıkarılması ve saklanması ile suçlandı. Massachusetts Ulusal Hava Muhafızlarından bir havacı olan Teixeira, Cape Cod Ortak Üssü’nün bir parçası olan Otis Ulusal Hava Muhafız Üssü’nde konuşlanmıştı.

Teixeira, Casusluk Yasası kapsamındaki iki suçtan hüküm giymesi halinde 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Suç duyurusuna eşlik eden yeminli ifadeye göre, Teixeira’nın Ukrayna’daki savaşla ilgili gizli belgelere ve yeni ayrıntılara görünüşte olağanüstü erişimi, bir siber savunma operasyonları kalfası rolü için doğaldı.

Bu belge, FBI’ın onu nasıl teşhis ettiği de dahil olmak üzere, Teixeira’ya yönelik soruşturmanın bazı yeni ayrıntılarını sunuyordu. Teixeira’nın tutuklanmasından önce, New York Times Ve Washington post her ikisi de, bir grup çevrimiçi arkadaşın silahlara, ırkçı memlere ve oyunlara ilgi duyduğu Discord sunucusunun üyeleriyle konuştu. Times, Perşembe günü tutuklanmasından kısa bir süre önce Teixeira’nın adını yayınladı.

12 Nisan’da FBI, Teixeira’nın sunucusundaki fatura ayrıntılarını Discord’dan aldı. Teixeira, gerçek adını ve yakında tutuklanacağı Massachusetts, North Dighton’daki bir adresi kullanarak gizli belgeleri paylaştığı Discord sunucusu için ödeme yaptı.

TechCrunch’a konuşan bir Discord sözcüsü, “Discord, kullanıcılarımızın mahremiyetine önem veriyor olsa da, toplu olarak sorumlu çevrimiçi davranışlarda bulunduğumuzda platformumuzun herkesin ihtiyaçlarına en iyi şekilde hizmet ettiğine inanıyoruz” dedi. “Hizmet Şartlarımız, Discord’un doğrulanabilir şekilde sınıflandırılabilecek belgelerin paylaşılması da dahil olmak üzere yasa dışı veya suç teşkil eden amaçlarla kullanılmasını açıkça yasaklamaktadır.”

Şirket, o zamandan beri gizli içeriği sildiğini, dağıtımıyla ilgili hesapları yasakladığını ve diğer sunucularda belgeleri paylaşmaya devam eden diğer kullanıcıları uyardığını kaydetti.

Havacı, görünüşe göre 6 Nisan’da gizli istihbarat raporlarında “sızıntı” kelimesi için arama yapmak için devlet cihazını kullandı, aynı gün kamuya açık raporlar sızan belgeleri kabul etti.

Belgelerin önbelleği daha sonra halka açık sosyal medya sitelerinde patlarken, bunlar ilk önce Teixeira’nın çalıştırdığı Discord sunucusu aracılığıyla küçük bir arkadaş grubuyla paylaşıldı. Yeminli beyana göre, sunucunun başka bir üyesi, gönderilerin Aralık 2022’de başladığını, önce metin biçiminde ve daha sonra hassas belgelerin fotoğrafları olarak göründüğünü söyledi. Bu fotoğraflar, birlik hareketleri de dahil olmak üzere Ukrayna’daki operasyonla ilgili mevcut askeri istihbaratı ve buna işaret eden belgeleri içeriyordu. ABD, Güney Kore gibi müttefikleri gözetliyordiğer hassas konuların yanı sıra.

Görünüşe göre belgeler, sonunda daha popüler forumlara girmeden önce, ABD hükümetinin haberi olmadan aylarca küçük Discord sunucusunda kaldı. FBI’ın soruşturması, gizli bilgilerin halka açık sosyal ağlarda görünmeye başlamasının ardından geçen hafta başladı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın