Diğer DWI: Daldırma sırasında sürüş

17 Mayıs’ta Meta ve BMW bir video sanal gerçeklik kulaklıklarının hareket halindeki arabalarda çalışmasına izin verecek ortak bir araştırma atılımını selamlıyor.

Şirketler, bir kişinin vücut hareketini otomobilin hareketinden bağımsız olarak nasıl takip edeceklerini buldukları için, yolcular ve sürücüler aynı anda yolu ve dijital içeriği görmek veya tamamen sanal bir dünyaya dalmak için VR kulaklıkları takabilecekler.

Bir Meta mühendisi videoda “yoldan aşağı inerken gördüğümüz gelecek” diyor.

Arabalara sanal gerçeklik kulaklıkları takmanın insanları öldüreceğine inanıyorum. VR, şimdiye kadar icat edilmiş en sürükleyici ortamdır – gerçek dünyayı dijital bir manzarayla değiştirmek için gözlerinizi ve kulaklarınızı kapatır. Satılan meta Geçen yıl dünyadaki tüm kulaklıkların %80’i ve toplamda yaklaşık 20 milyon kişi, VR’nin yakında video oyunlarının veya Zoom toplantılarının yerini almayacağı ekonomik gerçeğiyle karşı karşıya. Şimdi de videoda “Herkes her gün arabalarda vakit geçiriyor” diye işaret ederek arabalara yöneliyorlar.

Arabalara sanal gerçeklik kulaklıkları takmanın insanları öldüreceğine inanıyorum. VR, şimdiye kadar icat edilmiş en sürükleyici ortamdır.

Birinin VR kulaklığı takarken otomobil kullanacağı fikri kulağa tuhaf gelebilir, ancak yirmi yıl önce, birinin araba sürerken bir not yazacağı fikri de aynı derecede olasılık dışı gelirdi.

Sürücüler yola dikkat etmek yerine mesaj atmayı tercih ettikleri için her gün insanlar sevdiklerini kaybediyor. Yaklaşık olarak Tüm araba kazalarının %5’i dikkati dağılmış sürücülerden kaynaklanmaktadır.ve mesajlaşmanın Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yüzlerce ölüme neden olduğu kanıtlanmıştır. Meta basın açıklamasında anlatım yolculara odaklanırken, bir sürücünün sistemi kullandığına dair görüntüler yer alıyor. Ayrıca, bu girişimdeki ortakları BMW, aktif olarak tanıtım yapmaktadır. sürücüler için sanal gerçeklik.

Bu sorunla ilgili en ilgili veri noktası, oyuncuların dünyayı gerçek zamanlı olarak gördükleri ancak akıllı telefon veya AR kulaklık aracılığıyla aracılık ettiği, ekranda video oyunu içeriğiyle kaplanmış bir kamera yayınını izlediği bir artırılmış gerçeklik video oyunu olan Pokémon GO’dur. Oyun zaten birçok ölüme katkıda bulundu. PokemonGoDeathTracker.com web sitesinde, yolun Pokémon dolu bir versiyonunu görüntülerken dikkati dağılmış sürücülerin yayaların üzerinden geçtiğine dair özel haber hesapları bulunabilir.

Bir Purdue Üniversitesi çalışmak fenomeni sayısallaştırdı. Akademisyenler, kısa çalışma döneminde 100 milyon kez indirilen oyunun 2016’da piyasaya sürülmesinden önce ve sonra Indiana, Tippecanoe County’de meydana gelen 12.000’den az polis kaza raporunu inceledi. Oyunun çıkışını takip eden aylarda, yakınlarda sanal Pokémon nesnelerinin bulunduğu yerlerde çökmelerin, sanal nesnelerin bulunmadığı alanlara kıyasla şaşırtıcı bir şekilde %48 oranında arttığını buldular.

Bu oyun çılgınca popüler olmaya devam ediyor; ABD’de düzenli olarak video oyunu oynayan tüm insanların yaklaşık üçte biri şu anda bu AR oyununu oynuyor. -de Mart ayı etik konferansı Katıldım, Pokémon GO’yu yapan şirket olan Niantic’teki tüm ekibin güvenlikle görevli sadece beş kişi olduğu söylendi.

Meta videoda, promosyonu şu başlıkla hedge ettiler: “Kapalı Yolda Profesyonel Sürücü – Denemeyin.” Şimdiye kadar icat edilmiş en ilgi çekici, sürükleyici aracı kullanma cazibesine direnmeleri için sürücülere meydan okuyorlar. Açıkçası, sürücülerin mesajlaşmanın cazibesine direnmelerini umma stratejisi sefil bir şekilde başarısız oldu.

Birçoğumuz, araba kullanırken telefonumuza göz attığımız ve bir an için yolun kontrolünü kaybettiğimiz için hemen suçlu hissettiğimiz yakın tarihli bir deneyimi hatırlayabiliriz. Şimdi çekmenin sadece yazılı bir cümle olmadığını, bunun yerine en sevdiğiniz grubun inanılmaz derecede sürükleyici bir VR versiyonu veya Vegas’ta bir barbut masası veya bir Lakers maçında saha kenarı olduğunu hayal edin. Yayaların şansı olmayacak ve sürücü eğitiminin veya güvenlik ayarlarının sanal gerçeklikte telefonlarda olduğundan daha etkili olacağına inanmak için hiçbir neden yok.

Birkaç yılımı Samsung’un AR/VR stratejileri üzerinde danışman olarak geçirdim. Bir keresinde üst düzey yöneticilerinin yaklaşık yarısıyla bir konuşma yaptım ve kendilerini kaptırmışken araba sürmenin aciliyetini görmelerini sağlamak için bir düşünce egzersizi yaptım. Zamanda geri gidebileceğinizi ve hareket halindeki arabalarda telefonları otomatik olarak kapatan bir hız anahtarına sahip olacak şekilde telefonları yeniden yapabileceğinizi hayal edin. Yapmak ister misin? “Hayır” cevabını verirseniz, temelde her gün insanları öldürüyorsunuz.

Cevabınız “evet” ise, sürücüler ofise giderken arkadaşlarına yetişebilir. Gergin bir andı ama eyleme geçirilebilir bir an değildi çünkü elbette zaman makinesi yok. Arabalardaki akıllı telefonlar artık hayatın bir parçası ve masum insanlar her gün ölmeye devam edecek çünkü insanlar mesaj yazma ve araba kullanma ihtiyacı hissediyor.

Meta’daki karar vericilere ve Apple’da Haziran’da kendi kulaklıklarını piyasaya sürmeyi planlayanlara: Bir zaman makinesine ihtiyacınız yok. VR henüz emekleme aşamasında. Bunu yapma.

Daha da iyisi, burada bir liderlik rolü üstlenin. Videoda Meta, vücut hareketini araba hareketinden algoritmik olarak ayıran bir mühendislik harikasını vurguladı. Yani aslında onlar olabilmek hareket eden arabalarda otomatik olarak kapanan hız anahtarına sahip kulaklıklar oluşturun!

Sırf bir arabada VR’yi çalıştırabiliyor olmanız, yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Birisi araba kullanırken ışın kılıcıyla bir bloğa vurmak istediği için kaç kişi ölecek?

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın