Çok az Amerikalı, NASA’nın en büyük önceliğinin insanları aya veya Mars’a göndermek olduğunu düşünüyor.

rent a car 34

Amerikalıların çoğu, ABD’nin uzayda küresel bir lider olarak kalmasının “önemli” olduğunu, ancak özel pazarların kendi başlarına yeterli ilerlemeyi sağlayamayacağını düşünüyor. Pew Araştırma Merkezi’nin yeni anket verilerine göre..

Pew, 10.000’den fazla Amerikalı yetişkine ticari uzaya, NASA’ya, küresel uzay yarışına ve önümüzdeki 50 yılda uzaya bakış açısına ilişkin tutumlarını sordu. Anket, uzay endüstrisinde büyük bir dönüşümün olduğu bir zamanda geliyor: roket fırlatmaları artık sıradan, uzay turizmi ayağa kalkıyor ve NASA’nın Artemis programı ikinci görevine doğru ilerliyor.

Dikkat çekici bir şekilde, çok az Amerikalı (sadece %12) aya veya Mars’a astronot göndermenin NASA’nın en önemli öncelikleri arasında olması gerektiğini söyledi. Bunun yerine, %60’ı en önemli önceliklerden birinin asteroit izleme olması gerektiğini ve on kişiden beşi NASA’nın Dünya’nın iklimini izlemeye odaklanması gerektiğini söyledi. Bu, Kongre’nin uzay ajansının finansmanını nasıl tahsis etmeyi planladığıyla keskin bir tezat oluşturuyor. gelecek mali yıl içinbilim misyonlarını doğrama bloğuna koyarken, aslında Artemis ve ilgili programlara ayrılan fon miktarını artırmak isteyen milletvekilleri ile.

Çoğu Amerikalı – %65 – özel şirketler genel uzay ekosisteminde daha büyük bir rol oynasa da NASA’nın uzay araştırmalarında kilit bir rol oynaması gerektiğini savunuyor. Bu görüş, Pew’in soruyu en son 2018’de sormasından bu yana neredeyse hiç değişmedi.

Yine de Amerikalıların özel uzay şirketlerine ilişkin görüşleri genel olarak olumlu, ancak yanıt verenlerin çoğu onlara aşina değil. Örneğin, Pew’in sorduğu dört alanda – roket ve uzay aracı inşa etmek; uzay keşfine önemli katkılarda bulunan; uzay yolculuğunu daha fazla insana açmak; ve uzay enkazının sınırlandırılması – yanıt verenlerin %40-50’si emin olmadıklarını söyledi.

Çok tanıdık olduklarını söyleyenlerden – on kişiden ikisi özel uzay şirketleri hakkında çok şey duyduklarını söyledi – şirketler hakkındaki değerlendirmelerinde özellikle olumlu olduklarını bildirdiler.

Diğer alanlarda, özellikle uzay endüstrisinin elli yıl sonraki şekliyle ilgili alanlarda, Amerikalılar çoğunlukla farklılaşıyor. Örneğin, Amerikalıların %55’i uzay turizminin 2073 yılına kadar rutin hale geleceğini tahmin ederken, %44’ü buna katılmıyor. Benzer şekilde, ankete katılanların %26’sı, özel uzay şirketlerinin yörünge enkazını sınırlamada çoğunlukla kötü bir iş çıkardığını söylerken, neredeyse eşit bir miktar, %21, çoğunlukla iyi bir iş çıkardıklarını söylüyor. (%53 emin değilim şeklinde yanıt verdi.)

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın