Claude Pro ve ChatGPT Plus: Hangi yapay zeka sohbet robotu sizin için daha iyi?

VB Transform 2023 oturumlarını görüntülemek için isteğe bağlı kitaplığımıza gidin. Buradan Kayıt Olun


Gelişmiş yapay zeka sohbet robotları için gelişen pazara hakim olma yarışı, geçen hafta startup olarak yoğunlaştı Antropik Konuşmaya dayalı yapay zeka asistanının abonelik versiyonunu tanıttı. Claude.ai.

Yeni hizmet adı verildi Claude Pro, kullanıcılara yoğun saatlerde Claude sohbet robotuna daha hızlı ve daha güvenilir erişim sağlamanın yanı sıra, ücretsiz sürümde bulunmayan ayrıcalıklı özellikler de sunuyor. Abonelik ücreti aylık 20 ABD dolarıdır; bu, OpenAI’nin premium sohbet robotu hizmeti için talep ettiği fiyatla aynıdır. ChatGPT Plus.

Her iki şirket de dikkat ve sadakat için yarışıyor milyonlarca istekli kullanıcı Modern sohbet robotlarının siyasetten felsefeye, spordan eğlenceye kadar çok çeşitli konularda doğal ve akıllı sohbetler yapabilme yeteneğinden büyülenenler. Sohbet robotları ayrıca yazma, öğrenme ve kişisel gelişim gibi çeşitli görev ve zorluklar konusunda da yardım sağlayabilir.

Peki bu iki abonelik sohbet robotu hizmeti nasıl karşılaştırılır? Ücretsiz sürümlere mi bağlı kalmalısınız? İkisinden hangisi paranızın karşılığını daha fazla sunuyor? Hangisi doğruluk, tutarlılık ve yaratıcılık açısından daha iyi performans gösteriyor? Peki hangisi kullanıcı deneyimini geliştirebilecek daha benzersiz ve kullanışlı özelliklere sahip? Bu yazımızda günümüzde piyasanın önde gelen iki yapay zeka chatbot hizmeti olan ChatGPT Plus ve Claude Pro’nun detaylı ve tarafsız bir karşılaştırmasını sunarak bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Etkinlik

VB Dönüşümü 2023 İsteğe Bağlı

VB Transform 2023’ten bir oturumu kaçırdınız mı? Tüm öne çıkan oturumlarımıza ilişkin isteğe bağlı kütüphaneye erişmek için kaydolun.

Şimdi üye Ol

Temel Bilgiler: ChatGPT Plus ve Claude Pro

Her iki hizmet de, belirli bir girdi veya istemden doğal dil metinleri üretebilen güçlü sinir ağları olan büyük dil modellerine (LLM’ler) dayanmaktadır. Bu modeller internetten gelen devasa miktardaki metin verileriyle eğitilir ve farklı yazı tarzlarını ve türlerini taklit etmeyi öğrenebilir. Ayrıca soruları yanıtlayabilir, metinleri özetleyebilir, dilleri çevirebilir ve orijinal içerik üretebilirler.

Ancak her hizmetin kullandığı LLM’ler arasında da önemli farklılıklar vardır. ChatGPT Plus, tahmini bir model olan GPT-4’ü temel alır. 1,76 trilyon parametre, diğer tüm modellerden önemli ölçüde daha fazla ve bu da onu teorik olarak daha bilgili kılmalıdır. GPT-4, ileri düzey muhakeme, karmaşık talimat anlayışı ve yaratıcılık gerektiren görevlerde mükemmel performans göstermesiyle bilinir. Ayrıca, daha çeşitli ve ilgili çıktılar üretmesine olanak tanıyan daha kapsamlı bir çevrimiçi metin verisi setine de erişime sahiptir.

Alternatif olarak Claude Pro yeni çıkan Claude 2 dil modeli. Claude 2, tek seferde 75.000 kelimeye kadar çok büyük miktardaki metni alıp anlama yeteneğiyle bilinir; örneğin, tüm romanları yalnızca birkaç saniye içinde özetleyebilmektedir. Claude 2 aynı zamanda GPT-4’e göre daha güvenli ve insani değerlerle uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. anayasal yapay zeka, bir chatbot’u, chatbot için neyin kabul edilebilir veya kabul edilemez olduğunu tanımlayan bir dizi ilke veya kurala uyacak şekilde eğiten bir yöntemdir. Bu ilkeler, chatbotun yaratıcıları tarafından sağlanır ve hedeflenen kullanıcıların etik ve sosyal normlarını yansıtması amaçlanır.

ChatGPT Plus ile Claude Pro arasında nasıl çalıştıkları, neler sundukları ve kullanıcılarla nasıl etkileşim kurdukları açısından başka birçok önemli fark vardır. Karşılaştırmanın diğer ana noktalarından sadece birkaçı:

  • Ücretsiz sürümler: İkisi birden SohbetGPT Ve Claude Herkesin hiçbir ücret ödemeden çevrimiçi olarak kullanabileceği ücretsiz sürümleri var. Bu sürümler, sınırlı yeteneklere rağmen kullanıcıların sohbet robotlarıyla etkileşime girmesine olanak tanır. Ücretsiz sürümler, sohbet robotlarını test etmenin ve onların yeteneklerini ve kişiliklerini anlamanın harika bir yoludur. Bununla birlikte, yavaş yanıt süreleri ve düşük kaliteli çıktılar gibi, herhangi bir iş ortamında ücretsiz sürümleri önermemizi engelleyecek kritik sınırlamalara da sahiptirler. Örneğin, ChatGPT’nin ücretsiz sürümü, yanıtları iletmek için daha eski bir dil modeli olan GPT 3.5’i kullanır.
  • API’ler: Hem ChatGPT Plus hem de Claude Pro, geliştiricilerin ve işletmelerin sohbet robotlarını kendi uygulamalarına veya platformlarına entegre etmelerini sağlayan uygulama programlama arayüzleri (API’ler) sağlar. API’ler, kullanıcıların sohbet robotlarının davranışını ve işlevselliğini kendi özel ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre özelleştirmelerine olanak tanır. Örneğin kullanıcılar, yaratıcılıklarını kontrol etmek için sohbet robotlarının parametrelerine ince ayar yapabilir. API’ler ayrıca, kullanıcıların sohbet robotlarını kendi veri kümeleri üzerinde eğitmelerine olanak tanıyan alan adı uyarlama gibi gelişmiş özelliklere de erişim sağlar.
  • Fiyatlandırma: Hem ChatGPT Plus hem de Claude Pro, çevrimiçi sohbet robotlarına veya API’leri aracılığıyla sınırsız erişim için ayda 20 ABD doları ücret alıyor. Ne ChatGPT Plus’ın ne de Claude Pro’nun, oluşturulan veya tüketilen jeton sayısına (yani harfler ve kelimeler) bağlı olarak ek ücret talep etmediğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, her hizmetin maliyet etkinliği, jeton veya istek sayısından ziyade, kişinin ihtiyaçlarını karşılayan belirli özelliklere ve yeteneklere bağlıdır.
  • Verim: Hem ChatGPT Plus hem de Claude Pro, doğal ve tutarlı metinler oluşturma açısından son teknoloji performansa sahiptir. Elbette her modelin performansını objektif olarak ölçmenin kesin bir yolu yoktur çünkü farklı insanlar, iyi bir konuşmanın veya çıktının ne olduğu konusunda farklı beklentilere ve tercihlere sahip olabilir. Üstelik her iki chatbot da ilgili ekipleri tarafından sürekli olarak güncellenip geliştiriliyor, dolayısıyla performansları zaman içinde değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle performanslarını değerlendirmenin en iyi yolu, onları kendiniz denemek ve hangisinin ihtiyaçlarınıza ve zevkinize daha uygun olduğunu görmektir. VentureBeat’in kendi değerlendirmesine göre, ChatGPT Plus biraz daha yaratıcıdır ve Claude Pro büyük miktarda metni özetlemede daha iyidir.
  • Özellikler: Hem ChatGPT Plus hem de Claude Pro, kendilerini birbirlerinden ayıran bir dizi benzersiz ve ayırt edici özellik sunar; ancak bu makalenin yayınlandığı tarihte ChatGPT Plus, sunduğu özelliklerin sayısında açık bir avantaja sahipti. Bunun temel nedeni ChatGPT Plus’ın sunduğu özelliklerdir. eklentiler. Bu eklentiler temel olarak güvenliğin temel prensip olduğu dil modelleri için özel olarak tasarlanmış uygulamalardır ve ChatGPT’nin güncel bilgilere erişmesine, hesaplamaları yürütmesine ve üçüncü taraf hizmetlerini kullanmasına yardımcı olur. İlk eklentilerden bazıları Expedia, Instacart, Kayak, OpenTable, Shopify, Slack, Wolfram ve Zapier tarafından oluşturuldu. İnsanların seyahat düzenlemeleri yapma, bir restoranda masa ayırtma, yemek siparişi verme, iş başvurusu yapma, oyun oynama, diyet izleme veya yeni bir dil öğrenme gibi eylemleri doğrudan ChatGPT Plus arayüzünden gerçekleştirmelerine olanak tanır.

Karar:

Sonuç olarak, ChatGPT Plus ve Claude Pro arasındaki seçim büyük ölçüde kişisel tercih ve özel ihtiyaçlara bağlıdır. Her ikisi de benzersiz özelliklere ve güçlü yönlere sahip, yüksek kaliteli konuşma yapay zeka deneyimleri sağlar.

ChatGPT Plus, daha büyük modeliyle, çeşitli görevlere yönelik geniş bir eklenti yelpazesiyle desteklenen, yaratıcılık ve karmaşık akıl yürütme konusunda üstündür. Öte yandan Claude Pro, büyük hacimli metinleri hızlı bir şekilde anlama ve özetleme yeteneğinin yanı sıra insani değerlerle daha iyi uyum sağlamaya yönelik yapısal yapay zeka tasarımıyla öne çıkıyor.

Her ikisinin de fiyatlandırması aynıdır ve her biri ilk denemeler için ücretsiz bir sürüm sunar. Yapay zeka sohbet robotlarının ortamı gelişmeye devam ettikçe, bu iki dev arasındaki rekabet mümkün olanın sınırlarını zorlamaya hizmet ediyor ve kullanıcılara iletişim, öğrenme ve üretkenlik için giderek daha karmaşık ve kullanışlı araçlar sunuyor. Sonuçta aralarında karar vermenin en iyi yolu ikisini de denemek ve hangisinin kişisel veya iş ihtiyaçlarınızı daha iyi karşıladığını görmektir.

ChatGPT Plus Claude Pro
Dil Modeli GPT-4 Claude 2
İnternete erişim Evet, eklentiler aracılığıyla Evet
Kullanım Limiti Talebin yoğun olduğu zamanlarda bile ChatGPT’ye tutarlı erişim sunar Ücretsiz kullanıma kıyasla Claude 2 modelinin 5 kat daha fazla kullanımını sunar
Token Bağlam Penceresi 8.000 jeton (veya aynı anda yaklaşık 4.000 kelime) 100.000 jeton (veya tek seferde kabaca 50.000 kelime)
Eklenti desteği Evet HAYIR
Yeni Özellik Erken Erişim Evet Evet
Yoğun Zamanlarda Öncelikli Erişim Evet Evet
Maliyet Aylık 20$ karşılığında kullanılabilir. Aylık 20 ABD Doları (ABD) veya 18 £ (İngiltere) karşılığında kullanılabilir.

VentureBeat’in misyonu teknik karar vericilerin dönüştürücü kurumsal teknoloji hakkında bilgi edinmeleri ve işlem yapmaları için dijital bir şehir meydanı olmaktır. Brifinglerimizi keşfedin.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın