Çinli WeRide, BAE’den sürücüsüz araç ruhsatı aldı

Birleşik Arap Emirlikleri, Çinli otonom sürüş şirketi WeRide’a sürücüsüz araçlar için ilk ulusal lisansı verdi. İzin, WeRide’ın Seviye 4 otonom araçlarını ülke çapındaki halka açık yollarda test etmesine izin veriyor.

Seviye 4, tarafından bir atamadır SAE bu, aracın belirli koşullarda insan müdahalesi olmadan sürüşün tüm yönlerini halledebileceği anlamına gelir.

Lisans, BAE hükümdarı Şeyh Muhammed bin Rashid Al Maktoum’un yapma vizyonuna yönelik bir adımdır. 2030 yılına kadar ülke ulaşımının %25’i tamamen otonom.

BAE Bakanlar Kurulu, Pazartesi günü elektrikli araçlar için ulusal bir politikanın yanı sıra WeRide’ın iznini onayladı. Bu politika, ulusal bir şarj ağı oluşturmayı, EV pazarını düzenlemeyi ve AV’ler gibi emisyonları azaltabilecek ve yolların kalitesini koruyabilecek ilgili endüstrileri teşvik etmeyi içeriyor.

BAE ve özellikle en kalabalık şehri Dubai, yıllar boyunca çeşitli sürücüsüz araç denemelerine ev sahipliği yaptı. 2019’da Dubai Karayolları ve Ulaşım Otoritesi (RTA), uzaydaki endüstri liderlerini bir araya getirmeye yönelik bir etkinlik olan Otonom Sürüşe İlişkin Dünya Konferansı düzenledi. Bu yılki konferansın Eylül ayında yapılması planlanıyor ve yarışma burada şirketler ve akademik kurumlar otonom otobüs çözümlerini sergileyecek.

RTA’nın Dubai yollarındaki araç sayısını sınırlama ve robotaksi operasyonlarını 2030 yılına kadar 4.000 araca ölçeklendirme hedefi var.

Şehir ayrıca robotaksiyi test etmek ve geliştirmek için San Francisco merkezli bir General Motors yan kuruluşu olan Cruise’u da memnuniyetle karşıladı. Dolaşmak Dubai’yi haritalamaya başladı Temmuz 2022’de, 2023’te planlanan lansmana hazırlık olarak. Şirket, amaca yönelik robotaksisi Cruise Origins’i bu yıl Dubai sokaklarına koymayı umduğunu söyledi. Dubai’nin RTA’sı doğrulandı Nisan ayında Cruise’un birkaç otonom Chevy Bolt’u var – en az beş tanesi görülebilir bir video — sahildeki bir yerleşim bölgesi olan Jumeirah 1 bölgesinde veri toplama ve test etme.

rent a car 34

Cruise, TechCrunch’ın bu yıl Dubai’de planlanan lansmanıyla ilgili güncelleme talebine yanıt vermedi.

WeRide dedi ki ifade ülkede “her türlü sürücüsüz aracı” test etmeye başlayacağını söyledi. Şirket, sürücüsüz teknolojisini robotaksisler, robobuslar, robovanlar ve otonom sokak süpürücüler dahil olmak üzere bir dizi araçta ticarileştirmeyi hedefliyor.

WeRide, geçen yıl boyunca BAE’deki belirli halka açık yollarda robotaksiyi test ediyor. Mart ayında şirket, iki ülke arasındaki endüstriyel işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan Çin devletine ait bir bölge olan Çin-BAE Endüstriyel Kapasite İşbirliği Gösteri Bölgesi’ndeki varlığını resmen ilan etti.

Şirket, ilk olarak hangi pazarları hedefleyeceği, kaç aracı test etmeyi planladığı veya nasıl ticarileştirmeyi planladığı gibi lansmanıyla ilgili daha fazla ayrıntı sağlamak için TechCrunch’a zamanında yanıt vermedi.

Orta Doğu’nun başka yerlerinde, WeRide gözünü Suudi Arabistan’a dikti. Şirket, Eylül 2022’de Suudi Yapay Zeka Şirketi ile bir robobüs rotası Suudi Arabistanda.

BAE’nin şirketleri ülkede otonom araçları test etmek, dağıtmak ve ticarileştirmek için ne tür düzenleyici çemberlerden atlayacağı belli değil. Test süreci, Kabine Genel Sekreterliği’nin bir girişimi olan RegLab tarafından yürütülecek, ancak ne bu kuruluş ne de RTA, TechCrunch’ın daha fazla bilgi taleplerine yanıt vermedi.

Sürücüsüz araçların testlerinin çoğunun yapıldığı ABD ve Çin’de, yerel yönetimler tarafından yönetilen daha merkezi olmayan bir düzenleme yaklaşımı var.

Örneğin, ABD’de, Kaliforniya ve Arizona en çok AV testine ve ticarileştirmeye tanık oldu, ancak iki eyaletin düzenleme için çok farklı yöntemleri var. Kaliforniya’da şirketler, iki düzenleyici kurumdan – Motorlu Taşıtlar Departmanı ve California Kamu Hizmetleri Komisyonu – insan güvenlik sürücüleri olsun ya da olmasın sürüşleri test etmek, yerleştirmek ve ücretlendirmek için bir dizi izin almaları gerekir. WeRide şu anda tutar izinler Kaliforniya’da sürücülü ve sürücüsüz AV’leri test etmek için DMV’den.

Bu arada Arizona’da şirketler, yalnızca, araçlarının bir sistem arızası durumunda kendilerini güvenli bir şekilde durdurabilecek minimum risk koşulunu karşıladığını kendi kendine belgelendirmelidir.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın