Chunk Foods, ‘milyonlarca’ bitki bazlı biftek üretmek için fabrika açmaya yakın

Küresel bitki bazlı gıda endüstrisi, 2022’de 8 milyar dolarlık satış yaptı ve 1,2 milyar dolarlık yatırım aldı. Good Food Institute’tan yeni rakamlar.

Yakın zamanda finansmana sahip olanlar şunları içerir: Et Fabrikası Yok, gezegenciler, ISH Şirketi Ve Parça Gıdalarbaşlangıçta biftek ve sonunda domuz eti, kuzu eti ve kümes hayvanı eti olmak üzere geleneksel etin dokusunu ve tadını taklit eden bitki bazlı alternatif bir protein geliştiriyor.

Chunk Foods’un kurucusu ve CEO’su Amos Golan, TechCrunch’a bitki bazlı pazarın yaklaşık 8 milyar dolar, geleneksel et pazarının ise yaklaşık 1,4 trilyon dolar olduğunu, bunun da “orada adreslenebilir pazarın yüzeyini bile çizmediğimiz anlamına geldiğini” söyledi. ” Şirketi 2020 yılında MIT’deyken kurdu.

İsrail merkezli Chunk Foods, Kasım ayında, Golan’ın “İsrailli bitki tabanlı bir şirket için şimdiye kadarki en büyük tohum turu” olduğunu söylediği 15 milyon dolarlık tohum finansmanı aldı. Fall Line Capital yeni yatırıma öncülük etti ve The MIT E14 fonu ile FootPrint Coalition’a katıldı. Chunk Foods daha önce tohum öncesi finansman için 2 milyon dolar topladı.

Şirket, soya ve buğdayı proteinlerine dönüştürmek için fermantasyon teknolojisi ve gıda sınıfı mikroorganizmalar kullanarak tüm alternatif protein parçalarını geliştiriyor. Ve evet, Chunk Foods’un, alerjisi olan tüketiciler için bu iki bileşeni içermeyen bazı ürünleri var. Biftek ürünü koruyucu, katkı maddesi, kolesterol ve GDO içermez ve 25 gram protein içerir.

Golan, şirketini diğer bitki bazlı şirketlerden ayıran şeyin, Chunk Foods’un tescilli fermantasyon teknolojisinin, liflerin yönü ve kalınlığı ve kesimin sululuğu ile birlikte geleneksel etin dokusunu, rengini ve tadını taklit edebilmesi olduğunu söyledi. Bunu aynı zamanda daha kısa ve daha temiz bir içerik listesi, sakız içermeyen ve genellikle gıdaların şeklini koyulaştırmak ve şeklini korumak için kullanılan stabilizatörlerle yapıyor.

Teknolojisi, şirketin maliyetlerini biftek başına yaklaşık 5 dolara indirmesine de yardımcı oldu, Golan bunun geleneksel dana bonfile fiyatına yakın olduğunu söyledi. Amerika Birleşik Devletleri’ne ithalat yapmak zorunda olduğu için “ölçek ekonomileri henüz tam olarak orada değil”.

Bu sektördeki diğer şirketler gibi, Chunk Foods da ilk aşamalarında. Pilot aşamasına 2022’nin dördüncü çeyreğinde başladı ve biftek ürünü şimdiden Coletta, Anixi ve The Butcher’s Daughter gibi New York City restoranlarında sunulsa da ön gelir elde ediyor.

Chunk Foods, yeni fonları, Golan’ın “dünyanın en büyük bitki bazlı bütün parça fabrikalarından biri” olacağını öne sürdüğü İsrail’deki yeni bir tesise aktarıyor. Golan, Haziran ayında tamamlanmasının beklendiğini ve tamamlandığında yılda “milyonlarca biftek” üretebilecek hale geleceğini de sözlerine ekledi.

Bahsedildiği gibi, şirket henüz ürünlerini satmıyor, ancak Golan’ın yeni tesisi başlangıçta birkaç ay meşgul tutacağını söylediği kadar ön satışları kapattı. Fonlar ayrıca, İsrail’deki Ar-Ge ve ABD’deki ticari ekip ile 25 kişilik mevcut çalışan tabanını genişletmek için kullanılacak.

Bu arada, bitki bazlı alternatif et endüstrisi, geçen yıl işten çıkarmalar arasında bir inişli çıkışlı yolculuk yaşadı. Etin Ötesinde Ve İmkansız Yiyeceklerhem sektördeki ilk nesil şirketler arasında, üretim sıkıntıları Oatly ve diğer aksilikler tarafından hissedildi.

Bitki bazlı alternatif proteinin sonunun yakın olduğu yönündeki spekülasyonlara değinen Golan, yüzlerce olmasa da onlarca şirketin bu alanda hızla pazardan pay kapmak için ürünlerle çıktığını, genellikle de ürünlerle olduğunu kaydetti. “yeterince iyi değildi”.

Golan, bu yılın başlarında yaptığı işten çıkarmalara rağmen, bitki bazlı pazar yavaş hareket ederken hızla büyümeyi başaran bir şirket olarak Impossible’a işaret etti. 2023’te Impossible, aşağıdakiler de dahil olmak üzere dört yeni ürün piyasaya sürdü: üç bitki bazlı “tavuk” ürünü ve bir “sığır eti” ürününün daha yağsız versiyonu.

Golan, “Bazı şirketler çok uzun süre var olmayacak” dedi. “Ya başka şirketler tarafından emilecekler ya da yok olacaklar. Üçüncü nesil bitki bazlı şirketler daha iyi bir ürün sunuyor ve sürüye liderlik ediyor. Chunk şu anda onlarla birlikte. Ürünlerimiz teklife göre daha uygun fiyatlı oluyor ve tüketicilerimizle daha iyi iletişim kuruyoruz.”

Girişim dünyasında olup bitenler hakkında sulu bir ipucunuz veya ipucunuz varsa, Christine Hall’a [email protected] adresinden veya 832-862-1051 numaralı telefondan Signal’e ulaşabilirsiniz. Anonimlik taleplerine saygı gösterilecektir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın