ChatGPT’yi daha az zararlı hale getiren işçiler, yasa koyuculardan Big Tech’in sözde istismarını durdurmalarını istiyor

rent a car 34

Web sitesindeki zararlı içeriğin kaldırılmasına yardımcı olan Kenyalı işçiler ChatGPTOpenAI’nin kullanıcı istemlerine dayalı olarak içerik üreten akıllı arama motoru, Kenya’daki büyük teknoloji dış kaynak kullanımı içerik denetimi ve AI çalışması hakkında soruşturma başlatmaları için ülkenin yasa koyucularına bir dilekçe verdi.

Dilekçe sahipleri, Kenya’daki hizmetleri Sama gibi şirketler aracılığıyla dış kaynak kullanan büyük teknisyenlerin “işin doğası, çalışma koşulları ve operasyonları” hakkında soruşturma yapılmasını istiyorlar – ki bu, sömürü iddiasıyla ilgili birçok davanın merkezinde yer alıyor. sendika bozanVe içerik moderatörlerinin yasadışı toplu işten çıkarmaları.

Dilekçe bir Zaman raporu ChatGPT’yi daha az toksik hale getiren Sama işçilerinin acınacak ücretlerini ve cinayet, hayvanlarla cinsel ilişki ve tecavüz sahnelerini açıklamak da dahil olmak üzere grafik metinleri okumayı ve etiketlemeyi gerektiren işlerinin doğasını ayrıntılarıyla anlatan bilgiler. Raporda, 2021’in sonlarında Sama’nın toksik içeriği tespit edecek bir araç (ChatGPT’de yerleşik) oluşturma çalışmasının bir parçası olarak OpenAI tarafından “cinsel istismar, nefret söylemi ve şiddetin metinsel açıklamalarını etiketlemek” için sözleşme imzaladığı belirtildi.

İşçiler, sömürüldüklerini ve psikososyal destek alamadıklarını, ancak kendilerini “ağır akıl hastalığı” ile bırakan zararlı içeriğe maruz kaldıklarını söylüyorlar. İşçiler, yasa koyucuların “zararlı ve tehlikeli teknolojinin dış kaynak kullanımını düzenlemesini” ve bunu yapan işçileri korumasını istiyor.

Ayrıca onları, “zararlı ve tehlikeli teknolojik işlerin taşeron tarafından temin edilmesini ve bu tür işlerle uğraşan işçileri korumayı” düzenleyen yasalar çıkarmaya çağırıyorlar.

Sama, müşterisi olarak Google ve Microsoft da dahil olmak üzere Fortune 50 şirketlerinin %25’ini saydığını söylüyor. San Francisco merkezli şirketin ana faaliyet alanı, bilgisayarlı görü verileri açıklama, iyileştirme ve doğrulamadır. Kenya’daki merkez de dahil olmak üzere merkezlerinde 3.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir. Bu yılın başlarında Sama düştü bilgisayarla görme veri açıklamasına odaklanmak için içerik denetleme hizmetleri260 işçiyi işten çıkarıyor.

OpenAI’nin iddia edilen istismara yanıtı, çalışmanın zorlu olduğunu kabul ederek, işin “insani ve isteyerek” teslim edilmesi için etik ve sağlık standartlarını (kesin önlemler hakkında daha fazla ayrıntı vermeden) oluşturduğunu ve veri ekleyicileriyle paylaştığını ekledi.

Güvenli ve yararlı yapay genel zeka oluşturmak için, insan veri notunun insan geri bildirimi toplama ve modelleri gerçek dünyada daha güvenli davranışa yönlendirmeye yönelik çalışmalarının birçok akışından biri olduğunu belirttiler.

OpenAI sözcüsü, “Bunun, Kenya’daki ve dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılarımız ve açıklama çalışanlarımız için zorlu bir iş olduğunun farkındayız; yapay zeka sistemlerinin güvenliğini sağlama çabaları son derece değerliydi” dedi.

Sama, TechCrunch’a “tüm şirketlerde temel korumaların yürürlükte olmasını sağlamak için” Kenya hükümeti ile çalışmaya açık olduğunu söyledi. Çalışma koşullarının üçüncü taraflarca denetlenmesini memnuniyetle karşıladığını, çalışanların endişelerini dile getirmek için birden fazla kanala sahip olduğunu ve “adil ücretler ödediğimizden ve adil bir çalışma ortamı sağladığımızdan emin olmak için çok sayıda iç ve dış değerlendirme ve denetim gerçekleştirdiğini” sözlerine ekledi. onurlu.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın