Çarşaflı kızlara hakarette cezası belli oldu

Çarşaflı kızlara hakarette cezası belli olduTaksim’de çarşaf giyinen genç kızlara hakaret etmiş olduğu nedeni öne sürülerek, ile alakalı ‘hakaret’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa açıkca tahrik etme’ suçlarından 5 yıl 4 aya kadar hapis cezası istek edilen sanık Emel C.’nin yargılandığı dava karara bağlandı. İstanbul 20. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuksuz sanık Emel C. Ve avukatı hazır bulunmuş oldu.

1 yıla kadar hapis cezası istek edildi

Duruşmada esasa ait mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanığın ‘terbiyesizlik yapma’, ‘pislik yapma’, ‘erkeksen gel yüzüme söyle’ şeklindeki sözlerinin, muhatabının onur, şeref ve saygınlığını rencide eder boyutta olmayıp, rahatsız edici, kaba ve nezaket dışı hitap seçimi durumunda olduğunu belirterek, ‘hakaret’ suçunun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraatına karar verilmesini talep etti.
Açıklanan mütalaada ek olarak, sanığın müştekilere yönelik bu ‘ülkede kara çarşaf yasak’, ‘siz gericisiniz’, ‘gidin namaz vakti namazınızı kılın pis Araplar’ şeklindeki sözlerinin kin ve nefrete tahrik amacını destek sunar mahiyette olduğu belirtilerek sanığın ‘halkın bir kesimini sosyal derslik, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama’ suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istek edildi.

‘’Başıma bunu getirdiğim için fazlaca pişmanım’’

Duruşmada son savunmasını meydana getiren sanık Emel C., ‘’Başıma bunu getirdiğim için fazlaca pişmanım. Hiçbir biçimde aşağılama kastım yoktur. Beraatımı istek ederim’’ ifadelerini kullandı.

4 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı

Alınan savunmaların arkasından kararını açıklayan mahkeme, sanığın ‘terbiyesizlik yapma’, ‘pislik yapma’, ‘erkeksen gel yüzüme söyle’ şeklindeki sözlerinin, muhatabının özsevi, şeref ve saygınlığını rencide eder boyutta olmayıp, rahatsız edici, kaba ve nezaket dışı hitap tarzı durumunda olduğunu belirterek, ‘hakaret’ suçunun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraatına karar verdi.

Sanık Emel C.’yi ek olarak ‘halkın bir kesimini sosyal derslik, din, mezhep, cinsiyet yada bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama’ suçundan, suçun işleniş biçimi, sanığın kişisel ve toplumsal halini de dikkate alan mahkeme, sanığı neticeten 4 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme ek olarak, sanığın yeniden suç işlemeyeceği konusunda kanaat oluşturduğunu da belirterek hakkındaki hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, şüpheli Emel C.’nin 13 Mart’ta İstiklal Caddesi’nde yürüyen ve çarşaf giyinen müştekiler Özlem B., Selva B. Ve mağdur A.H.’ye, giyiniş tarzları nedeniyle hakaret ettiği anlatıldı. Şüpheli Emel C.’nin, müştekilerin yanına gelerek, ‘’Türk müsünüz, Arap mısınız? Bu ülkede kara çarşaf yasak. Sizi burada kabul etmiyoruz. Siz gericisiniz ben Mustafa Kemal Atatürk’ün son nesliyim. Gidin namaz vakti namazınızı kılın pis Araplar” ifadelerini kullandığının belirtildiği iddianamede, şüpheli Emel C.’nin ‘hakaret’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlarından 5 yıl 4 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın