BM’den Zaporijya Nükleer Santrali çağrısı

BM’den Zaporijya Nükleer Santrali çağrısıAvrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya Nükleer Santrali çevresinde Ukrayna ve Rusya güçleri arasındaki çatışmalara yönelik endişeler devam ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres BM Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmasında, Ukrayna topraklarında yer alan Rus kontrolü altındaki Zaporijya Nükleer Santrali etrafında taraflara askerden arındırılmış bölge çağrısında bulunarak, “İlk adım olarak, Rus ve Ukrayna kuvvetleri santral sahasına doğru yada santral sahasından herhangi bir askeri faaliyette bulunmama taahhüdü vermelidir” dedi.
Guterres, “İkinci bir adım olarak, askerden arındırılmış bölge üzerinde bir antak kalma sağlanmalı. Özellikle bu, Rus güçlerinin bütün askeri personel ve teçhizatını bu bölgeden çekme taahhüdünü ve Ukrayna güçlerinin oraya girmeme taahhüdünü içerecektir” ifadelerini kullandı.

UAEA, santralde hasar tespit etmişti

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Zaporijya Nükleer Santrali’ni ziyareti sonrası yayınladığı raporda, santralinin çevresinde bir güvenlik bölgesi oluşturulması çağrısında bulunmuş, uzmanların ön taraftaki santralde büyük hasar tespit etmiş olduğu belirtilmişti. İnsan kaynaklı hataların nükleer bir felakete neden olabileceğine dikkat çeken UAEA, “Rus askeri işgali altında tesisi işleten Ukraynalı personel, devamlı yüksek stres ve baskı altında. Bu sürdürülebilir değil ve insan hatasına yol açabilir” ifadelerini kullanmıştı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın