Bluesky davetleri, Twitter alternatifine olan talep erişimi geride bıraktığından sıcak bir emtia haline geldi

Jack Dorsey destekli tüketici talebi Twitter alternatifi Bluesky şirket tarafından bugün yayınlanan en son App Store verilerine ve rakamlarına göre erişimi geride bırakıyor. yeni bir Bluesky’nin web sitesinde SSS, şirket, topluluğunun 50.000 kullanıcıyı aştığını paylaşıyor. Ancak, uygulama zekası şirketi tarafından TechCrunch’a sağlanan tahminler veri.ai merkezi olmayan Twitter klonunun 26 Nisan 2023 itibarıyla iOS’ta dünya çapında 375.000’den fazla yükleme gördüğünü ve indirmelere göre Apple ve Google’ın uygulama mağazalarının en iyi listelerinde üst sıralarda yer aldığını belirtir.

Bluesky için heyecan da son haftalarda, münhasırlığın bir kombinasyonu sayesinde tırmanıyor – uygulamaya girmek için hala bulması zor bir davet gerekiyor – ve topluluğunun yarattığı kültür. İkincisi, uygulamanın “” olarak tanımlanan şeyi benimsediğini gördü.erken Twitter ”enerjisikısmen sayısız meme hesabı sayesinde ve saçmalık. Bu, birçok eski Twitter kullanıcısını ve özellikle de Twitter’da bulunan daha ciddi ve yapılandırılmış ortamla pek iyi uyum sağlayamayanları çeken bir tür çılgın, kaotik, Bluesky havasına neden oluyor. diğer merkezi olmayan Twitter alternatifi, Mastodon.

Ancak şimdilik Bluesky, uygulamasına yönelik aşırı büyük tüketici talebinden yararlanmıyor.

Diğer olası Twitter alternatifleri gibi Postalamak Ve T2 İlgili ağlarına erişimi genişlettikten sonra, Bluesky davetleri o kadar popüler bir mal haline geldi ki, son günlerde eBay’de 120 ila 400 ABD Doları arasında bir fiyata sattılar.

Görsel Kaynakları: eBay ekran görüntüsü

Görsel Kaynakları: eBay ekran görüntüsü

Hatta bazı satıcılar, Bluesky talebi arttıkça piyasayı daha yüksek fiyatlar için test ediyor.

(Üstte: satılan davetiyeler. Altta: Bluesky davetiyeleri 2 Mayıs 2023 itibarıyla satışa çıkıyor).

Görsel Kaynakları: eBay ekran görüntüsü

Data.ai’nin analizine göre, uygulamaya yönelik tüketici ilgisi, uygulama mağazalarının en iyi listelerindeki yükselişini de artırıyor.

Firma, Bluesky’nin dünya çapında 375.000’den fazla iOS indirmesi elde ettiğini ve Tayland’daki tüm kategorilerde 1 numaralı uygulama olması sayesinde 15 Nisan’da tek bir günde 66.000 indirme ile zirveye ulaştığını tespit etti. Bundan önce, en yüksek günlük iOS indirme düzeyi 22 Mart 2023’te 22.000’in üzerindeydi.

Bu 375.000 rakamı, Bluesky’nin 20 Nisan itibarıyla sahip olduğu 240.000 iOS yüklemesinden daha yüksek; bunun 135.000’i sadece o ay geldi, data.ai yakın zamanda bildirildi.

Uygulama Nisan sonunda Google Play’de kullanıma sunuldu, bu nedenle, Android cihazlardaki ilgi alanına ilişkin içgörüler hâlâ gelmeye devam ediyor.

Ancak analiz, tüketicilerin yeni sosyal ağa erişimi olmamasına rağmen, Bluesky’nin çeşitli pazarlarda hem Apple’ın App Store hem de Google Play’deki indirme listelerinde trend olmayı başardığını gösteriyor.

Örneğin, Japonya’da Bluesky, daha önce 4 Mart’ta iOS’taki sosyal uygulamalar arasında 8. sıraya ulaştıktan sonra, 24 Nisan’da Google Play’deki sosyal uygulamalar arasında indirmelerle 3. sıraya kadar yükseldi.

Birleşik Krallık’ta uygulama, 23 Nisan’da iOS üzerinden indirilen sosyal uygulamalar arasında 10. sıraya ulaştıktan kısa bir süre sonra, 26 Nisan’da Google Play tarafından indirilen sosyal uygulamalar arasında 10. sırada yer aldı.

Bu arada şirket, Bluesky’nin son zamanlardaki büyümesinin çoğundan ABD’nin sorumlu olduğunu söyledi. Bu, uygulamanın 26 Nisan’da Google Play indirmelerine göre sosyal uygulamalar arasında 22. sıraya ve 24 Nisan’da iOS indirmelerine göre sosyal uygulamalar arasında 11. sıraya yükselmesine yardımcı oldu.

Göreceli olarak yeni olması nedeniyle data.ai, şu anda günlük veya aylık aktif kullanıcı sayısını henüz doğru bir şekilde tahmin edemediğini söyledi.

Sıralamalar, yalnızca uygulamanın henüz piyasaya yeni çıktığı için değil, aynı zamanda topluluğu hâlâ oldukça küçük olduğu için etkileyici.

Birkaç gün önce, Bluesky hesaplar Uygulamanın tüm kullanıcılarını takip etmeyi amaçlayan kuzey 45.000 kişiyi takip ediyordu. Ancak SSS’ye göre Bluesky tarafından bugün yayınlanan, şirket, topluluğun şu anda 50.000’den fazla kullanıcısı olduğunu söylüyor. SSS ayrıca davet kodlarına erişimin nasıl dağıtılacağını açıklığa kavuşturmaya çalışır ve mevcut kullanıcıların uygulamada oldukları her 2 haftada yalnızca bir davet aldıklarını belirtir.

Ayrıca şirket, sosyal grafiği periyodik olarak izlediğini ve belirli kullanıcıların “diğer güvenilir katılımcıları” davet ettiğini tespit ederse daha fazla davet alacaklarını paylaştı.

Davet sisteminin bu yönü, Bluesky’yi bekleme listesine erişimi yavaş yavaş yayıyormuş gibi hissetmesinden çok daha ayrıcalıklı hissettiriyor. Bunun yerine, şimdi içeri girmek kimi tanıdığınızın bir işlevi gibi geliyor. Bu, mevcut Bluesky kullanıcılarına her gün – genellikle birden çok kişi tarafından – yedek davet kodları olup olmadığının sorulmasına yol açtı. (Başka bir deyişle, Bluesky daveti almak için yapabileceğiniz en iyi şey, önümüzdeki iki hafta boyunca mevcut bir kullanıcının en iyi arkadaşı olmaktır!)

Bluesky, ağı “organik” olarak büyütmek için erişimi sınırladığını söylüyor, ancak durum böyle olsaydı, gerçek dünyadaki talepten yararlanmak için birkaç kod daha yayınlayacak veya frekansı artıracaktı, çünkü bu yine de organik kabul edilecekti. büyüme. Bu noktada, davetleri 2 haftada bir 1 ile sınırlamak, uygulamanın büyümesini yapay olarak yavaşlatıyor.

Bu tasarım gereği gibi görünüyor. Şirket, SSS’de kötü oyuncuları önceden sınırlaması gerektiğini söyleyerek düşüncesini açıklıyor.

“Sosyal ağlar, herkese açık konuşmayı manipüle etmek isteyebilecek spam gönderenler ve kötü kişiler tarafından kötüye kullanılabilir. Kayıtları sınırlamak ve mevcut bir sosyal grafikte yayılmalarına izin vermek, geçmişe dönük olarak yaygın ağ kötüye kullanımını temizlemeye çalışmaktan çok daha kolay, ”diye yazıyor gönderide. “Uzun vadeli, bu davet kodu sistemini, sunucu yöneticilerinin (hizmetleri çalıştıran kişiler) topluluklarını düzenlemelerine ve yönetmelerine yardımcı olmak için oluşturduğumuz açık kaynak araçlarının bir parçası olarak görüyoruz” diyor.

Şirketin mevcut kullanıcı tabanına sorumlu bir şekilde davet verme konusunda güvenilemeyeceğine inanıp inanmadığı veya kimin girip kimin dışarıda kalacağı konusunda daha fazla el sahibi olmak isteyip istemediği açık değil. Ancak Bluesky davetlerinin artık eBay’de en yüksek teklifi verene satılmasıyla, şirketin kötü oyuncuları dışarıda tutma planları sekteye uğrayabilir.

SSS, Bluesky’nin planlarının diğer yönlerini detaylandırır. AT Protokolü ademi merkeziyetçilik ve onun Twitter’dan farklı yönleri için algoritmik seçim Ve birleştirilebilir ılımlılık

Ayrıca, Jack Dorsey CEO iken başlangıçta Twitter’da kuluçkaya yatırıldığı için Bluesky’nin Twitter ile ilişkisinin doğasını açıklığa kavuşturmaya çalışıyor. Daha sonraydı olarak döndü sahip bağımsız bir şirket (bir PBLLC), 13 milyon dolar aldı lansmanını başlatmak için Twitter’dan. Şimdi, SSS, “Twitter’ın Bluesky ile hizmet sözleşmesini 2022’de kapattığını” belirtiyor. Jack Dorsey hala Bluesky’nin yönetim kurulunda.

Bluesky’den yeni rakamlar hakkında yorum yapması istendi, ancak basın sorularına verilen otomatik yanıt bizi yalnızca yeni SSS’ye yönlendirdi.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın