Blue Origin, Astrobotic, Varda Space ve diğerleri, gelişmiş uzay teknolojisi geliştirmek için NASA fonunu kazandı

NASA, ay yüzeyinde gelişmiş enerji üretiminden uzay yaşam alanları için katmanlı üretime kadar uzanan ileri uzay teknolojisi projeleri için bugün on bir şirkete yeni fon sağladı.

On bir şirketin tamamında toplam 150 milyon doları bulan ödüller, uzay ajansının Tipping Point programının bir parçası olarak açıklandı. NASA’ya göre, bir gösteriye yapılan yatırım teknolojiyi önemli ölçüde olgunlaştıracak ve hem gelecekteki NASA misyonları hem de ticari müşteriler için onu pazara sunacaksa, teknoloji bir “devrilme noktası”dır.

NASA’nın Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü’nün yönetici yardımcısı Prasun Desai yaptığı açıklamada, ödüllerin “önemli teknolojileri bitiş çizgisine taşımak” anlamına geldiğini söyledi.

“Endüstri ile olan ortaklıklarımız, insanlığın Artemis altında Ay’a dönüşünün mihenk taşı olabilir” dedi.

On bir ödülden beşi, ayın uzun vadeli keşfini destekleyen teknolojilere veriliyor. Bunlar, şirketin “Ay yüzeyinin herhangi bir yerinde sınırsız elektrik ve güç iletim kablolarını önyükleyeceğini” söylediği bir süreç olan, ay regolitinden güneş pillerini işleme çözümünü geliştirmeye devam etmesi için Blue Origin’e verilen 34,7 milyon dolarlık ödülü içeriyor. Proje, Blue Origin’in bu yılın başlarında başlattığı Blue Alchemist girişiminin bir parçası.

Bu yılın dördüncü çeyreğinde aya iniş aracı göndermeyi uman bir şirket olan Astrobotic, ay yüzeyinde yeni bir güç ve iletim sistemi sergilemesi için 34,6 milyon dolar kazandı. LunaGrid-Lite gösterimi, güneş enerjisi üretmeyi ve bunu ayda 1 kilometrelik bir güç kablosu üzerinden iletmeyi amaçlayacak.

Astrobotic CEO’su John Thornton yaptığı açıklamada, “LunaGrid-Lite, Ay’da enerji üretim ve dağıtım hizmetlerinin önünü açacak ve iniş araçları, geziciler, yaşam alanları, bilim kıyafetleri ve yerinde kaynak kullanım pilot tesisleri gibi ay yüzeyi sistemleri için oyunu değiştirecek” dedi. “Yenilenebilir, kesintisiz ticari güç hizmeti ile hem insanlı hem de robotik operasyonlar uzun vadeli operasyonlar için sürdürülebilir hale getirilebilir.”

Tipping Point ödülü alan diğer altı proje, uzay teknolojisinin diğer alanlarına odaklanıyor. Bunlar, ilk olarak NASA tarafından geliştirilen gelişmiş bir termal koruma sistemi malzemesini olgunlaştırmak ve ticarileştirmek için uzayda üretim girişimi Varda Space Industries’in 1,9 milyon dolarlık projesini içeriyor. United Launch Alliance, muhtemelen bir roket iticisinin bazı kısımlarını uzaydan döndürmek için kullanılabilecek şişirilebilir bir ısı kalkanı teknolojisinin geliştirilmesine devam etmesi için 25 milyon dolar kazandı.

Bu, ajansın altıncı Bahşiş Puanı ödül döngüsü. Ödül alanların tam listesi ve NASA’nın her projeye toplam katkısı burada bulunabilir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın