Bitcoin’de ‘ürem’ baskısı: 1,5 ay sonrasında tekrar eleştiri seviyenin altına düştü

Bitcoin’de ‘ürem’ baskısı: 1,5 ay sonrasında tekrar eleştiri seviyenin altına düştüAmerikan Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın parasal sıkılaşmanın devam edeceği mesajının kripto para birimleri üstünde baskı oluşturmasının arkasından en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in fiyatı 1 aydan fazla bir süredir ilk kez 20 bin doların altına düştü.

Analiz şirketi Coinmarketcap’in verilerine bakılırsa, Bitcoin dahil küresel kripto para piyasasının değeri sadece 24 saat arasında ortalama yüzde 2 düşerek 953 milyar doların dibine indi.

En büyük kripto para birimi olan Bitcoin, makroekonomik endişeler ve Powell’ın geçen hafta cuma günü Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’ndaki “şahin” konuşmasının baskısı altında kaldı.

Bitcoin, 18 bin 905 dolara kadar düştüğü 13 Temmuz’dan bu yana ilk defa 20 bin doların dibine gerilerken TSİ 11.50’de 19 bin 836 dolardan işlem görüyordu.

Piyasa değeri 380 milyar doların altına indi

Bitcoin’in son 7 gündeki değer kaybı yüzde 6’ya yaklaştı. Bitcoin’in piyasa kıymeti de 380 milyar doların altına indi.

Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.990 dolarda bulunan Bitcoin, laf konusu tarihten bu yana ortalama yüzde 72 değer yitirdi.

Piyasa kıymeti bakımından ikinci sırada yer edinen Ethereum da son 24 saatte yüzde 3’den fazla değer kaybederek 1.447 dolar seviyesine indi.

Enflasyon ile yükselen faiz oranları, daha riskli varlıkları baskılıyor

Bitcoin ve öteki kripto varlıkları içerideki riskler sebebiyle şu anda dünya genelinde artan ürem oranlarıyla gelen baskı sebebiyle değer kaybediyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell başta olmak suretiyle merkez bankaları yetkililerinin Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda verdiği “şahin” mesajların kripto para birimleri baskıladığını belirtti.

Analistler, Powell’nın cuma günü Fed’in enflasyonu düşürmek için dolaylı ekonomik ziyanı da kabul edeceğini açıkça belirttiğini vurgulayarak, Fed’in gelecek yıl ürem oranlarını tekrar düşürmeyi düşünebileceğine dair piyasa spekülasyonları böylece zayıflattığını söylemiş oldu.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) odak noktasının enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirmek bulunduğunu vurgulayan Powell, “Fiyat istikrarını tekrar sağlamak biraz vakit alacak ve talep ile arzı daha iyi bir dengeye getirmek için araçlarımızı güçlü bir halde kullanmayı gerektiriyor.” demişti.

Powell, “Daha yüksek ürem oranları, daha yavaş büyüme ve daha yumuşak iş gücü piyasası koşulları enflasyonu düşürürken, hane halkları ve işletmelere biraz da acı verecektir.” yorumunu yapmıştı.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın