Bilançosuyla öne çıkan 40 firmaİkinci çeyrekteki yüksek enflasyon ortamında birçok firma kâr ve gelir artışı elde etti. Üçüncü çeyrek bilançolarında; enflasyonist etkisinde bırakır ve resesyon fiyatlamaları belirleyici olacak.

Uzmanlara göre; hacim bazında satışlarda ve kâr marjlarında daralma yaşanabilir, stok zararları görülebilir.

Ağustos 2022, BİST-100 Endeksi’nin üstün dereceli üstüne üstün dereceli kırdığı bir ay olarak geride kaldı. Borsa, tarihinde ilk kez 3.000 puanın üstüne yükseldi.

Enflasyona karşı getiri arayışı, CDS primindeki geri çekilmenin müspet katkısı, uzun bir aradan sonra yaşanan yabancı girişleri ve TCMB’nin sürpriz faiz indirimi borsaya girişleri tetikleyen unsurlar içinde yer aldı.

Borsadaki yükseliş trendini destekleyen en önemli unsurlardan biri de 2022 ikinci çeyrek finansalları oldu. Borsada bilanço süreci öncesinde kuvvetli beklentilerin satın alınmasıyla başlayan yükseliş, olumlu gelen senenin ilk yarısına ait bilançolarla desteklendi.

Biz de buradan yola çıkarak bilançoların analizini yaptık.  Bilançoları; finans şirketlerini, holdingleri, yatırım ortaklıklarını, GYO’ları dâhil etmediğimiz bir tabloyla detaylı inceledik.

Altı aylık dönemde cirosu 200 milyon TL’nin, FVAÖK’ü ve net kârı 20 milyon TL’nin altındaki şirketleri çalışmamıza dâhil etmedik.

Şirketleri bu üç kriterde senelik değişimlerine bakılırsa sıraladık ve en iyi neticeleri sağlayan 40 şirkete ulaştık. Girişim Elektrik, Naturelgaz ve Tüpraş, üç rasyoda da sıralamaya girdi.

Haberin ayrıntıları Ekonomist’in bu haftaki sayısında. Satın almak için tıklayın.

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın