Better Tomorrow Ventures tarafından başlatılan Darphane, fintech’in ihtiyaç duyduğu hızlandırıcı olmak istiyor

Better Tomorrow Ventures’ Sheel Mohnot bir girişim şirketi kurmadan önce en büyük kazançlarından bazılarını elde etti. Yatırımcı daha önce bir şirkette ortak olarak çalışmıştır. 500daha önce 500 Startups olarak bilinen, burada özel bir fintech fonu oluşturup yönetti ve ayrıca bir hızlandırıcı oluşturmaya yardımcı oldu.

Orada BTV’deki nihai kurucu ortağıyla tanıştı – Jake Gibson – ve Chipper ve Albert dahil olmak üzere her biri 2,5 milyon dolar değerinde olan bir fintech startup kadrosunu destekledi. Bugün, Chipper değeri 1 milyar doların üzerindeVe Albert 175 milyon doların üzerinde para topladı.

Ve firma kesinlikle bu erken geçmiş performanstan para kazanmış olsa da – geçen yıl 225 milyon dolarlık ikinci bir fon toplamak – arkasındaki ikili, köklerine bir selam verme zamanının geldiğini düşünüyor. Better Tomorrow Ventures, TechCrunch’a bu kez kendi çatısı altında bir fintech hızlandırıcı başlattığını söyledi. Nane.

Darphane, San Francisco merkezli, altı ila on yeni girişimde %10 öz sermaye karşılığında 500.000 dolarlık çek kesen üç aylık bir hızlandırıcı olacak. Önümüzdeki Ağustos ayında başlayacak olan ilk grup, şimdiden bir şirketi kabul etti ve bugün ikinci bir kabul mektubu gönderdi.

“Daha önce başarıyla yaptığımız bir şey. Geri dönüşlerimiz o ilk fintech kohortundan çılgınca, çılgınca iyiydi, bu yüzden bence tekrar buna yaklaşabilirsek, LP’lerimiz mutlu olacak,” dedi Mohnot.

Hızlandırıcı bazı standart destekler sunar: Mercury, Flexport ve NerdWallet’in kurucularını içeren bir konuşmacı serisi, uzmanlarla çalışma saatleri, sağlıklı yaşam kaynakları, işe alma desteği ve masa alanı. Bazı Zoom hızlandırıcı programlarının aksine The Mint, uzun süredir San Francisco’dur: iki ekip üyesi lojistik konusunda yardımcı olmak için şehre taşınıyor ve Better Tomorrow, Mission HQ’nun dışında hızlandırıcıya ayrılmış yeni bir ofis alanı kiralıyor.

Better Tomorrow, Y Combinator’ın eksik olduğuna inandığı yere adım atıyor gibi görünüyor. “YC ölçek için inşa edildi. Tavsiye, herkese uyan tek beden gibidir, ”dedi Mohnot. “Fintech ile, bina konusunda benzersiz olan o kadar çok şey var ki, farklı bir şeye sahip olmanın mantıklı olduğunu hissettik.”

Bazı tohum aşamasındaki yatırımcılar arasında, YC’nin yeni standart anlaşması değişen derecelerde yorgunlukla karşılanmıştır. Geçen sene, YC, orijinal anlaşmasını sunmaya devam edeceğini açıkladı – %7 özsermaye karşılığında 125.000 $’lık bir çek – ve ayrıca en çok kayrılan ülke (MFN) hükmüne sahip üst sınırı olmayan bir SAFE senetinde 375.000 $’ lık bir çek. İkincisi bazı tartışmalara yol açtı: Bir MFN, YC’nin bir sonraki turda en iyi koşullara sahip olan yatırımcı ile aynı koşullarda 375.000 $ yatırım yapacağı anlamına gelir. Şimdi, YC şirketleri meleklerden küçük bir miktar para toplamaya daha az teşvik ediliyor ve Demo Günü’nden sonra daha yüksek değerlemeler için optimizasyon yapmaya daha fazla teşvik ediliyor, bu nedenle 375.000 $’lık çeki kabul ederken seyreltme sınırlı.

“MFN maddesinin [that YC currently offers] şirketlere zarar verebilir. Çünkü sonunda neredeyse çok yüksek bir değerde yükseltmek zorunda kalıyorlar… bunun onları biraz kıçından ısırdığını görüyorsunuz. Çünkü metriklere ulaşamıyorlarmış gibi, bir sonraki tur daha da zorlu” dedi Mohnot. BTV’nin %10’luk sahipliği, diğer VC tarafından üretilen programlardan daha yüksek olsa da – örnek olarak %8 hisse karşılığında NextView’in 200.000$’ını alın – BTV’nin genellikle ilk kontroller için hedeflediği, yani %15 ila %20 sahiplik oranından daha azdır.

Mohnot, BTV’nin hızlandırıcı dışında yatırım yapmaya devam edeceğini, ancak net yeni yatırımlar açısından yılın geri kalanında büyük odak noktasının program içinde olacağını söylüyor.

Mohnot, “Sanırım şu anda fintech hakkında bir TechCrunch makalesi var” dedi. “Hâlâ fintech’in geleceği konusunda gerçekten heyecanlıyız ve fintech’i havalı olmadan önce sevdik. Temel düzeyde, finansal hizmetler GSYİH’nın %20’sini oluşturuyor ve doğası gereği dijital, bu nedenle rakamlar mantıklı.”


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın