BentoML, AI uygulama geliştirmeyi hızlandırmak için 9 milyon dolarlık fon sağladı

GPT gibi büyük dil modellerinin başarısı, yapay zeka destekli uygulamalar yapmaya hevesli bir geliştirici çılgınlığına yol açtı. Ancak yapay zeka hizmetleri oluşturmak, özellikle bugünlerde artan talebi karşılayacak yetenekli geliştirici eksikliği nedeniyle zor olabilir.

Bu nerede Chaoyu Yangdata mega tek boynuzlu at Databricks’te eski bir yazılım mühendisi olan , devreye giriyor. Kurucu ortaklarıyla birlikte, AI geliştirme çerçevesini oluşturdu. BentoMLaz önce bir tohum finansmanı turunu duyurdu.

Yang, TechCrunch ile yaptığı bir röportajda, günümüzün AI hizmetlerinin genellikle çoklu makine öğrenimi modellerine dayandığını ve bu nedenle yönetim ve operasyonlarını karmaşık hale getirdiğini açıkladı. Mücadeleye giren birçok programcı, tam yığın veya uygulama geliştirme geçmişinden geliyor, bu da genellikle gerekli yapay zeka altyapısını oluşturma becerilerine sahip olmadıkları ve bunun da uzun bir geliştirme süreciyle sonuçlandığı anlamına geliyor.

Yang, Microsoft’un Visual ChatGPT gibi bir demo yapay zeka uygulamasının, örneğin hem metin hem de resim istemlerinden yanıtlar üretmesine olanak tanıyan bir sohbet robotu yükseltmesinin üretime hazır hale getirilmesinin en az üç ila altı ay sürebileceğini söyledi.

Microsoft gibi teknoloji devleri, yapay zeka modellerini eğitmek ve bunları gerçek dünyada kullanmak için finansal beceriden ve insan sermayesinden yararlanırken, küçük işletmeler, Yang’ın sözleriyle, “yapay zekadan muazzam fayda sağlayabilecek değerli veriler” topluyor, ancak “kaynaklardan yoksun” kalkınmanın altyapısını oluşturmaktır.”

Yapay zeka modellerini bulutta çalıştırmak için gereken altyapının ayrıntılarını soyutlayan üst düzey bir API sağlayan BentoML, AI hizmetlerini geliştirme yolunu kolaylaştırmak isteyen SageMaker gibi bir araç kampına aittir. Bu, bir ev inşa etmek için kullanılan bir inşaat araç kiti gibi, AI uygulamalarını oluşturmayı, göndermeyi ve ölçeklendirmeyi kolaylaştıran bir dizi araç olan AI uygulama çerçevesi olarak adlandırılır.

BentoML özellikle yapay zeka modellerini eğiten veri bilimcileri, yaşam döngülerini yöneten DevOp mühendislerini ve modellerin üzerinde uygulama geliştiren geliştiricileri hedefliyor.

Yang, BentoML ile geliştiricilerin Visual ChatGPT’yi iki gün gibi kısa bir sürede üretim kullanımı için ölçeklenebilir ve uygun maliyetli hale getirebileceğini söyledi. Kullanıcılar ayrıca çerçeveyi sanat üreteci Stable Diffusion ve açık kaynaklı LLM’leri çalıştırmak için kullandılar. bulutta.

Yang, şirketini ön uç geliştiricilere hizmet vermeye odaklanan Vercel ile karşılaştırdı ve son değeri 1 milyar doların üzerinde. BentoML, AI için Vercel olmayı hedefliyor, dedi.

Yang, AI’nın sonunda üretime daha hazır hale geleceğini tahmin ederken, AI uygulama dalgasının bu kadar çabuk geleceğini düşünmediğini itiraf etti. Kurucu, AI uygulama geliştiricilerinin gelecekte platform kullanıcılarının %90’ından fazlasını oluşturmasını bekliyor.

“Bana bir yıl önce sorarsanız, muhtemelen şirketlerin %90’ının kendi modellerini eğiteceğini söylerdim, ancak son zamanlarda ortaya çıkan temel modeller o kadar güçlü ki, daha önce hiç olmadığı bir veri kümesi verildiğinde bile iyi performans gösterebiliyorlar. Daha önce görüldü” dedi.

“Geliştiricilerin model eğitimine odaklanmak yerine artık yalnızca ince ayar ve ürün mühendisliği üzerinde çalışması gerekiyor, bu da yapay zeka odaklı geliştiricilerin eksikliği nedeniyle kendi içlerinde bir darboğaz oluşturuyor.”

BentoML, 2019’da açık kaynaklıydı ve daha sonra kurumsal müşterilere kendi kendine barındırılan bir SaaS sürümü sundu. Güney Koreli sosyal ağ devleri Line ve Naver’in erken benimseyenleri arasında yer almasıyla, geçen yıl üyeliğini dört katına çıkaran 3.000’in üzerine çıkaran açık kaynak topluluğu aracılığıyla organik olarak kullanıcı kazanıyor.

Yang, şirketin gelir büyüklüğünü açıklamayı reddetti.

Yatırımcılar, BentoML’nin geliştirici topluluğundaki ilgisini not ediyor. Başlangıç, yakın zamanda Bow Capital’in de katıldığı DCM Ventures liderliğindeki tohum finansman turundan 9 milyon dolar topladı. DCM’nin genel ortağı Hurst Lin, turun ardından BentoML yönetim kuruluna katıldı.

Yang, coşkulu AI pazarının BentoML için bir nimet olduğunu, ancak hızla değişen endüstrinin aynı zamanda ekibin kısa ve uzun vadeli hedefleri dengelemesini zorlaştırdığını da kabul etti.

“Mevcut trendi sürdüren şeyler inşa etmeniz gerekebilir, ancak uzun vadede elbette kendi hendeğimize sahip olmak istiyoruz. Soru, zamanımızı ve insan kaynaklarımızı ikisi arasında nasıl dengelediğimizdir.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın