Bakan Özer, Karadağ Eğitim Bakanı Vojinovic ile görüştü

Bakan Özer, Karadağ Eğitim Bakanı Vojinovic ile görüştüMEB Tevfik İleri Toplantı Salonu’nda gerçekleşen görüşmede, Türkiye ile Karadağ içinde eğitim alanındaki iş birliği konuları ele alındı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, toplantıda Karadağ heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen sene Karadağ’a tarihi bir ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlattı ve bu ziyaretin Türkiye ile Karadağ ilişkilerine yeni bir ivme kazandırdığını vurguladı.

“451 Karadağ vatandaşı ülkemiz tarafınca sağlanan değişik burslardan yararlanarak eğitim görmüştür”

Eğitimin toplumlar arasındaki bağları güçlendirmenin en önemli yollarından biri bulunduğunu belirten Özer, “On binden fazla vatandaşımızın yaşadığı Karadağ ile tahsil ilişkilerimizin daha ileri noktalara taşınmasından memnun olacağımızı ifade etmek isterim. Günümüze kadar 451 Karadağ vatandaşı ülkemiz tarafınca sağlanan değişik burslardan yararlanarak tahsil görmüştür. 2022 yılı içinde 85’i Türkiye burslusu olmak suretiyle 186 Karadağlı talebe yükseköğretim kurumlarımızda eğitimlerine devam etmektedir. 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı’nda 21 Karadağ vatandaşına yükseköğrenim için burs tahsis edilmiştir. Ülkemiz okulları ile Karadağ okulları içinde altı kardeş okul ilişkisi kurulmuştur. Ayrıca, eğitim ilişkilerimizi geliştirmek amacıyla geçtiğimiz Ekim ayında Podgoritsa Büyükelçiliği’miz nezdinde eğitim müşavirliğimiz faaliyetine başlamıştır” bilgisini paylaştı.

“TİKA, Karadağ’da toplam kıymeti 20 milyon avrodan fazla 400’e yakın proje gerçekleştirmiştir”

2012 senesinde imzalanan Eğitim Alanında İş Birliği Mutabakat Zaptı’nın iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirebileceği bir zemin sağladığını ifade eden Özer, şunları kaydetti:

“Örneğin 2007 yılından bu yana Karadağ’da faaliyette olan TİKA, toplam değeri 20 milyon avrodan fazla olan 400’e yakın proje gerçekleştirmiştir. Bu projelerin yüzde 27’si eğitimle ilişkili çalışmalardır. 2017 yılında gerçekleştirilen Ortak Çalışma Grubu Toplantısı’nda vurgulandığı suretiyle her türlü tecrübe paylaşımına ve öğrenim alanında verebileceğimiz yardıma hazır olduğumuzu hatırlatmak isterim. Türkiye, son yıllarda eğitim alanında büyük bir dönüşümden geçmektedir. Bu dönüşüm sürecinde amacımız, bir taraftan eğitimi toplumun bütün kesimlerine ulaştırmak, diğer taraftan eğitimde niteliği artırmaktır.”

2022 yılı itibarıyla 19 milyon talebesi ve 1,2 milyon öğretmeni olan bir öğrenim sisteminde bu dönüşümü gerçekleştirmenin büyük bir yatırım ve kararlılık gerektirdiğini kaydeden Özer, “Bu dönüşümü gerçekleştirirken dört ana amacımız oldu. Bunlar, okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak, okullarımız arasındaki imkan farklarını en aza indirmek, öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerini desteklemek ve mesleki eğitimi güçlendirmek” dedi.

Türkiye’de son yıllarda yaşanmış olan bu dönüşüm dönemi hakkında her türlü deneyim paylaşımına aleni olduklarını anlatan Özer, Karadağ heyetinin talep ettiği eğitici eğitimlerini verebileceklerini, eğitimleri dijital platformlarda da sağlayabileceklerini söylemiş oldu.

“Mesleki tahsil alanında yapılanlara hayranlık duydum”

Karadağ Eğitim Bakanı Vojinovic ise Türkiye’de bulunmaktan büyük saadet duyduğunu anlatım ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Karadağ ziyaretinin kendileri için tarihi olduğunu vurguladı. Bu vesileyle Bakan Özer ve heyetini Karadağ’da ağırlamak istediklerini ifade eden Vojinovic, iki ülke arasındaki iş birliğinin gelişerek devam etmesi temennisinde bulunarak kendilerini ağırladıkları için teşekkür etti.

Türkiye’nin öğrenim alanında gerçekleştirdiği dönüşüme değinen konuk Bakan Vojinovic, “Özellikle mesleki öğrenim alanında yapılanlara hayranlık duydum. Eğitim çalışanlarımızın özellikle mesleki eğitim alanında eğitimlerine oldukca ihtiyacımız var” diye konuştu.

Görüşmenin sonucunda Bakan Özer, değindiği The Universalization Of Education In Türkiye And New Orientations (Türkiye’de Eğitimin Evrenselleşmesi ve Yeni Yönelimler) isimli kitabı imzalayarak Karadağ Eğitim Bakanı Miomir Vojinovic’e armağan etti.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın