Bakan Nebati’den büyüme açıklaması

Bakan Nebati’den büyüme açıklamasıHazine ve Maliye Bakanı Nebati, büyüme rakamlarına ait, “Türkiye, verisi açıklanan OECD ve G20 ülkeleri arasında senenin ikinci çeyreğinde en yüksek gelişme kaydeden ikinci ülke olmuştur.” dedi. 

Bakan Nebati’nin sosyal medyada yaptığı açıklamalar şu şekilde: 

Ekonomimiz yılın ikinci çeyreğinde senelik bazda reel olarak ilk çeyrekteki güçlü gelişme performansımızın da üzerinde yüzde 7,6 büyümüştür. Böylece Türkiye, verisi açıklanan OECD ve G20 ülkeleri içerisinde senenin ikinci çeyreğinde en yüksek gelişme kaydeden ikinci ülke olmuştur.

İkinci çeyrekte ancak güçlü büyüme performansı göstermedik, bununla birlikte 5 çeyrektir geçindiren dengeli büyümeyi bu dönemde de sürdürdük.

Son iki buçuk senedir makine ve teçhizat yatırımlarındaki güçlü yıllık artış bu zamanda de yüzde 17,8 ile sürmüştür. Bu gelişmeyi üretim kapasitemizin artırılması açısından müspet değerlendiriyoruz.

Büyümedeki güçlü seyrin işgücü piyasasındaki yansımaları yılın ilk yarısında görüldü. Bu dönemde geçtiğimiz sene sonuna kıyasla yaklaşık 900 bin kişilik ilave istihdam sağlandı ve işsizlik oranı yüzde 10,3’e düştü.

Büyümeyi ve istihdamı önceliklendiren, üretimi ve ihracatı destekleyen Türkiye Ekonomi Modeli ile elde ettiğimiz bu kazanımlar senenin kalan döneminde de sürecektir. Artık ekonomimizin alamet-i farikası dengeli, sürdürülebilir ve istihdam odaklı büyümedir.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın