Bakan Koca’dan yaralı madencilerin sağlık durumuyla alakalı açıklama

Bakan Koca’dan yaralı madencilerin sağlık durumuyla alakalı açıklamaSağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısının peşinden gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bakan Koca, Bartın’dan İstanbul’a sevk edilen ve tedavileri devam eden maden işçilerinin sıhhat durumuna ilişik malumat verdi.

Şu an 3 madencinin entübe olarak yoğun bakımda tedavisinin devam ettiğini bildiren Koca, “Bugün yada yarın muhtemelen bir yaralımızı daha solunum cihazından ayırabiliriz. Diğer 3 yaralıdan biri aslına bakarsanız servise çıkarılmıştı. Yarın muhtemelen bir hastamız daha yoğun bakımdan servise çıkarılabilir. Genel durumları daha iyi, kötüye gidişleri yok fakat 2 kişinin tehlikeli sonuç durumu devam ediyor” açıklamasında bulundu.

“Soruşturma tamamlandığında hastanenin iyi mi hizmete gireceği de belirlenmiş olacak”

İçerenköy Özel Bayındır Hastanesinde yaşanmış olan vakası değerlendiren Bakan Koca, “Bildiğiniz gibi hadisenin görüntüleri ortaya menfaat çıkmaz tedbir aldık. Müfettişlerimizi görevlendirdik. Soruşturma disiplin kuruluna geçen hafta geldi. İlgili sıhhat mensuplarının meslekten men edilme durumları değerlendirildi. Karardan sonrasında hastanenin iyi mi yine hizmete açılacağı da netleşmiş olacak. Bizim açımızdan her esenlik tesisinin en erken sürede hizmete dönmesi esastır. Soruşturma tamamlandığında hastanenin iyi mi hizmete gireceği de belirlenmiş olacak” diye konuştu.

Etlik Şehir Hastanesinde yoğunluk durumu

Etlik Şehir Hastanesine açıktan atamayla beraber oldukca sayıda hekimin atamasının yapıldığını kaydeden Bakan Koca, “Hem de Devlet Hizmet Yükümlülüğü (DHY) kurasında da noksan olan branşları tamamlamak üzere yeni hekimler yerleştirilmiş oldu. Her geçen gün bir planlama dahilinde doktor ve personel takviyesi yapılıyor. Şu an günlük poliklinik sayısı 8 binlere ulaştı. Yılbaşında 20 bini bulacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca mevcut hiç bir hastanemizi de kapatmıyoruz. Var olan hastanelerimiz mevcut yerlerinde sağlık hizmeti vermeye devam edecekler. Bu söylediğim Sami Ulus için de geçerli, Dışkapı de ilgilendiriyor, Onkoloji de ilgilendiriyor” dedi.

Bakan Koca, hastane randevularına ait yeni bir düzen olup olmayacağına yönelik soruya ise “Her gün iyileştirmeler yapıyoruz bu konuda. Tamamen istediğimiz noktada olmasa da sorun giderek azaldı. Biliyorsunuz kamuya dönen hekimlerimiz oldu. Yaklaşık 6 bine yakın doktor döndü. Sanıyorum onlarda önümüzdeki 3-4 hafta içinde göreve başlamış olurlar. Sorunun her geçen gün azalacağını söyleyebilirim. Bununla alakalı yeni bazı tedbirleri de hızla alıyoruz” açıklamasında bulunmuş oldu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın