Aşkın Başkenti Paris Değil! Bilim İnsanları Çiftlerin Birbirine En Çok Aşık Olduğu Ülkeleri AçıkladıAşkın gerçekten ne olduğu, olukça kadim bir tartışma. Ancak son dönemde aşk üstüne meydana getirilen bazı bilimsel emekler, aşkın sayısal verilerini ortaya koymayı başarıyor. İşte bu doğrultuda, geçtiğimiz günlerde aşk üzerine meydana getirilen son derece entresan bir çalışmanın sonuçları paylaşıldı. Polonya’daki Wrocław Üniversitesinden bilim adamları, birbirini en oldukca seven çiftlerin yaşamış olduğu ülkeleri tespit etti. Bu ilgi çekici çalışmanın sonuçlarına nazaran aşkın başkenti Paris değil, Budapeşte. Çünkü birbirine en çok âşık olan çiftler, Macaristan’da yaşıyor. 45 ülkenin dâhil edilmiş olduğu araştırmada Türkiye ise 37. Sırada yer aldı. Detaylara birlikte bakalım.

Wrocław Üniversitesinden bilim adamları, hangi ülkelerdeki çiftlerin birbirine daha fazlaca âşık bulunduğunu öğrenmek için ilgi çekici bir çalışmaya imza attı

Araştırmaya, Avustralya’dan Çin’e Amerika Birleşik Devletleri’nden Uganda’ya kadar, dünyanın dört bir yanındaki 45 ülkeden 9.500 şahıs katıldı.

Araştırmaya katılan çiftlere, partnerlerine yönelik “ihtiras,” bağlılık” ve “samimiyet” düzeylerini ölçmek üzere 15 değişik kategoride 45 anket sorusu soruldu

âşık

Ayrıca çiftlerden, “partnerimi sadece görmek bile beni heyecanlandırıyor,” “partnerimden önemli seviyede romantik yardımcı alıyorum” ve “benim için partnerimle ilişkimden daha önemli bir şey yok” gibi ifadelerin kendileri için ne kadar geçerli olduğuna yanıt vermeleri istendi.

Bilim insanları çiftlerin verdiği yanıtları 9 üzerinden puanlayarak birbirine en oldukça âşık çiftlerin hangi ülkelerde yaşadığını tespit etti.

Macaristan, 7,94’lük “aşk puanıyla” listenin zirvesinde yer aldı

Yani çalışmaya bakılırsa, Macaristan’daki çiftler, birbirlerine dünyanın diğer ülkelerindeki çiftlerden daha fazla âşık. Macaristan’ın arkasından, 7,88’er puanla Portekiz ve Malezya listenin ikinci ve üçüncü basamağında bulunuyor.

Birbirini en az seven çiftler Pakistan’da yaşıyor

âşık

Pakistan, birbirine en oldukca âşık çiftlerin yaşamış olduğu ülkeleri saptamak için meydana getirilen araştırmada, 45 ülke içinde son sırada yer aldı. Pakistan’ın aşk puan ise 6,49.

İzmir ve İstanbul’da yaşayan çiftlerin katıldığı araştırmada Türkiye, 7,29 puanla listenin 37. Basamağında yer buldu

âşık

Araştırmada, çiftlerin birbirlerine âşık olma düzeyleri ile yaşadıkları ülkenin gelişmişlik düzeyi içinde pozitif bir ilişki olduğu tespit edildi

âşık

Çalışmada ülkelerin yoksulluk, altyapı, sıhhat ve ekonomik rahatlık düzeylerinin yer almış olduğu Dünya Modernleşme Endeksi ve İnsani Gelişme Endeksi de kullanıldı. Bu endekslerden alınan veriler, araştırmanın sonuçlarıyla karşılaştırıldığında, çiftlerin mutluluk ve âşık olma düzeyleri ile ülkelerinin gelişmişlik düzeyinin yakından ilişkili olduğu kararına ulaşıldı. Buna bakılırsa gelişmişlik düzeyi yüksek olan ülkelerde aşk, fazlaca daha mühim ve öncelikli bir kavram.

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın