Meta binlerce kişiyi daha işten çıkarmayı planlıyor

Meta binlerce kişiyi daha işten çıkarmayı planlıyorWashington Post’un mevzuyla ilgili isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberinde, Meta’nın binlerce çalışanını etkileyebilecek bir yeniden yapılanma ve küçülme sürecine hazırlandığı kaydedildi.

Şirketin bazı yöneticilere daha alt düzey roller vermeyi organize ettiği ifade edilen haberde, Meta’daki bazı kişilerin, pozisyonları değiştirilen çalışanların işten ayrılmasını beklediği açıklandı.

Haberde, Meta’nın birtakım projeleri sonlandırmayı da değerlendirdiğine işaret edilerek, sürecin önümüzdeki aylarda şirket genelinde yaygınlaşacağı bildirildi.

Meta Üst Yöneticisi (CEO) Mark Zuckerberg’in daha önceki “firmanın daha verimli hale gelmesi gerektiğine” yönelik ifadelerine atıfta bulunulan haberde, Zuckerberg’in 2023’ü “verimlilik yılı” olarak ilan etmiş olduğu anımsatıldı.

Zuckerberg, geçen sene kasım ayında şirket çalışanlarıyla paylaşmış olduğu mesajda, iş gücünde yüzde 13 oranında azalmaya gitme ve 11 binden fazla çalışanın işine son verme kararı aldığını aktarmıştı.

Öte taraftan, Bloomberg’in haberinde ise danışmanlık şirketi McKinsey’nin, müşterilerle direkt teması olmayan yaklaşık 2 bin ferdin işine son vermeye hazırlandığı kaydedildi.

İŞTEN ÇIKARMA DALGASI BÜYÜYOR

Salgında personel sayısını mühim seviyede artıran ABD’li teknoloji şirketlerinde işten çıkarma dalgası sürerken, diğer sektörlerden de ardı ardına işten çıkarma duyuruları geliyor.

Yükselen enflasyon ve muhtemel resesyon endişelere neden olurken, özellikle ABD’de birçok teknoloji şirketi, geçen sene binlerce kişiyi işten çıkarma yahut yeni işe alımlara ara verme kararı almaya başlamıştı. Bu firmalar arasında Meta ve Amazon benzer biçimde teknoloji sektörünün önde gelen firmalarının bulunması dikkati çekmişti.

Bu yıl, Microsoft, Google’ın ana kuruluşu Alphabet, IBM benzer biçimde firmalar personellerinin işine son vereceğini duyurmuş, teknoloji şirketlerinin yanı sıra otomotiv sektöründen Ford ve kimya sektöründen Dow da işten çıkarmalara gideceğini açıklamıştı. (AA)

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın