Papa, Ukrayna’da savaşın bitmesi için çağrıda bulunmuş oldu

Papa, Ukrayna’da savaşın bitmesi için çağrıda bulunmuş olduPapa, Vatikan’da çarşamba günleri yapmış olduğu geleneksel genel kabul oturumundaki konuşmasında, Ukrayna’daki savaşın yıl dönümünün geldiğine dikkati çekerek, “Sevgili kardeşlerim, yarından sonraki gün 24 Şubat’ta Ukrayna’nın işgalinin üstünden bir sene geçmiş olacak. Bu acımasız ve saçma savaşın birinci sene dönümü. Üzücü bir yıl dönümü.” dedi.

Bu müddette acı çeken Ukrayna halkının yanında olmaları gerektiğini dile getiren Papa, “Savaşı boşlamak için olası olan her şey yapılmış oldu mu? Ulusların da üstündeki bütün otoriteleri çatışmayı sona erdirmek için somut çabalar göstermeye çağırıyorum. Enkaz üzerine inşa edilenler asla reel bir zafer olmayacak.” diye konuştu.

Katoliklerin ruhani lideri, daha önce pek çok kez barış çağrısı yapmış, Vatikan olarak barış çabalarına katkıda bulunmaya hazır olduklarını ve hem Ukrayna’yı hem Rusya’yı bu maksatla ziyaret etme isteğini dile getirmişti.

Papa Franciscus, geçen yıl savaşın başladığı günün ertesinde 25 Şubat’ta protokol teamüllerinin dışına çıkarak, Rusya’nın Vatikan Büyükelçiliğine sürpriz bir ziyarette bulunmuştu. Papa, söz konusu ziyarette Rusya’nın Vatikan Büyükelçisi Alexander Avdeev’e savaşa dair endişelerini aktarmıştı. (AA)

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın