“Asgari ücret enflasyona tesir etmeyecek”

“Asgari ücret enflasyona tesir etmeyecek”Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ‘Türkiye 2023 Zirvesi & Para Sohbetleri’ne katıldı. Kavcıoğlu, enflasyon, asgari ücret, rezervler ve swap anlaşmalarıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Kavcıoğlu “Enflasyonun baz tesiri haricinde da geriye gelecek. Bu ay kısmi olarak gerileme oldu. Aralık-Ocak’ta da baz etkisiyle beraber mühim bir gerileme öngörüyoruz. Gıda fiyatlarının bizim öngörümüz dışında bir durum laf konusu fiyat oynaklıkları alınan tedbirlerle denge politikalarıyla aşağı doğru bir hareket başlayacak. Kur hareketleri dengelendi, finansman maliyetlerinin Temmuz ayından bu yana KOBİ’lerde 25 puan, orta ölçekli ve üstü firmalarda 15 puanın üzerinde ürem maliyetleri azaldı. Bu nedenlerle besin fiyatlarında mühim bir düşüş söz mevzusu” dedi.

Asgari ücretteki artışın enflasyona tesiri olamayacağını belirten Kavcıoğlu, “Fiyatlara yedirilerek gelen asgari ücretin enflasyon üzerinde oldukca etkisi olacağını düşünmüyorum. Geçmiş yıllarda bunun örnekleri var; 2016 senesinde yüzde 30’un üzerinde asgari ücret zammı verilen yıllarda yüzde 8,5 enflasyon oluştu. Direkt bir ilgili söz mevzusu değil” ifadelerini kullandı.

 

“Toplam krediler içerisinde yatırım ve ihracat kredileri yüzde 28 arttı”

Kavcıoğlu, “Gelişmiş ülke merkez bankaları krediyle ilgili makro ihtiyati tedbirler uyguluyor. Önceden sadece faiz politikasıyla kredi mekanizmasını çalıştırıyorduk, bu kısmen resesyon demek, biz bunu tercih etmedik, Türkiye Ekonomi Modeli, tamamen yatırım, istihdam, üretim ve ihracat bunun cevabında cari balans ve kalıcı fiyat istikrara ulaşmak. Bu hedefler için makro ihtiyati tedbirleri uygulamak zorundasınız. Bunun sonucu da alıyoruz” diye konuştu.
Kavcıoğlu, krediler içerisinde yatırım ve ihracat kredilerinin yüzde 28 arttığını açıklayarak, “Kredilerin tamamında Eylül’de KOBİ kredileri 2021 yılının tamamında verilen KOBİ kredilerinin bir buçuk katı. Kredinin artış oranına baktığımızda geçen yıla gore KOBİ’lerde 7 kat artış var. Bu kredinin arzuladığımız yere yatırıma, üretime ve istihdama katkı yapacak şekilde gittiğini görüyoruz” şeklinde konuştu.

Kavcıoğlu, “Uygulanan politikaların müspet sonuç vermesiyle beraber 2023 ile birlikte Merkez Bankası’nın rezervleri çok daha kuvvetli olacak” dedi.

Kur Korumalı Mevduatın Merkez Bankası’na bir yükü olmadığının altını çizen Kavcıoğlu, “Hazine’nin KKM mevduatıyla bizimkinin farkını açıkladım. TL’yi dövize karşı korumak için insanlar hesabındaki TL’yi vade sonucunda ister döviz ister TL olacak sistem. Biz Merkez olarak rezervi artırdığımız kalemlerden bir tanesi. Burada biriki işlemi. Bu anlamda bu vakası alıyoruz. Hazinenin işlemiyle tamamen farklı bir yöntem” diye konuştu.

“Suudi Arabistan’dan 5 milyar dolar çok yakın zamanda kasalara girer”

Swap anlaşmalarıyla ilgili konuşan Kavcıoğlu, “Swapları oturttuğumuz yer mahalli paralarla ticaret için swap anlaşması yapıyoruz. Çin-Türkiye ticaretinde oldukça yoğun biçimde kullanılan swap antak kalmamız var. Swap anlaşmalarının tecim hacmine oldukca büyük katkısının olacak. Ukrayna- Rusya savaşından sonrasında yerel paralarla ticaretin gelişmesini teşvik etmek suretiyle swap anlaşması yapıyoruz. Rezerv artışını düşünerek yaptığımız bir işlem değil. Rezervlere görüntüde tesiri vardır. Çin, Katar, Güney Kore ve BAE ile swap anlaşmamız var. Özellikle Çin ile iş meydana getiren Türk firmaları ve Türkiye ile iş icra eden Çin firmalarının çok yoğun biçimde kullandığı bir swap anlaşmamız var. Bunu Güney Kore ile de başlattık. BAE ile tecim hacmimiz eski dönemlere gidiyor. Ticaret hacmimiz arttıkça swap anlaşmalarının bu hacmine büyük katkısı olacağını söyleyebilirim. Bizimle tecim kütlesi cari aleni verdiğimiz ülkelerle daha fazla swap anlaşması yapmamız ihtiyaç duyulan ülkeler var. Suudi Arabistan’dan 5 milyar dolar oldukça kısa sürede kasalara girer diye düşünüyorum” dedi.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın