Bakan Akar’dan F-16 tedariki açıklaması

Bakan Akar’dan F-16 tedariki açıklamasıMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen ile düzenlemiş olduğu basın açıklamasında, gündeme ilişik soruları cevaplandırdı. Amerika’de, Türkiye’ye F-16 satışına kısıtlayıcı koşullar getiren maddelerin savunma bütçesinin nihai metninden çıkarılmasına ilişik Akar, 40 tane F-16 tedariki ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait 79 adet uçağın modernizasyonu için çalışmaların sürdüğünü belirtti. Bu çalışmaların müspet ve süratli bir şekilde sonuçlanması için çaba gösterdiklerini aktaran Bakan Akar, şunları söylemiş oldu:

“Bütün gelişmeleri, emekleri yakından takip ediyoruz. Bu mevzuda başlangıçtan itibaren Amerika’li muhataplarımızın olumlu yaklaşımlarını gördük. Başta Amerika Savunma Bakanı Lloyd James Austin olmak üzere, heyetler arası yapılan görüşmelerde kurul üyeleri dahil ABD tarafından hep olumlu bir yaklaşım gördük. Bu müspet yaklaşımlara bağlı olarak artık Amerika tarafından olumlu ve somut adımlar bekliyoruz. Bir an önce bu çalışmaların, sürecin olumlu ve hızlı bir halde sonuçlanmasını istiyoruz. Türkiye’nin terörle mücadelesini ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyon çalışmalarını başta Finlandiya olmak suretiyle tüm müttefiklerimizin desteklemesini, katkılarını bekliyoruz.”

“Hem terörle mücadele hem de NATO içerisindeki görevlerimizi tam olarak yerine getirebilmemiz mevzularında, müttefiklerimizden Silahlı Kuvvetlerimizin tedarik ve modernizasyon çalışmalarına desteğin sağlanmasını bekliyoruz”

Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröristlerle savaşım ettiğini, tek hedefinin teröristler olduğunu vurgulayan Akar, şöyle konuştu:
“Hem terörle savaşım konusunda bununla birlikte NATO içerisindeki görevlerimizi tam olarak yerine getirebilmemiz mevzusunda müttefiklerimizden Silahlı Kuvvetlerimizin tedarik ve modernizasyon çalışmalarına desteğin sağlanmasına lüzumlu katkıyı bekliyoruz. F-16 mevzusu da bunun bir parçası. Diğer müttefiklerimizden temin ve tedarik etmek için yaptığımız emekler var fakat bazı tahditlerle karşılaşıyoruz. Bu tehditlerin de kaldırılmasını bir defa daha hatırlatmak isterim. Çünkü doğal olarak hepimizin bilmesi ihtiyaç duyulan en önemli husus; güçlü Türk Silahlı Kuvvetleri, kuvvetli NATO, güçlü ittifak demektir.”

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın