Artık Delphi ile kendinizin veya yaşayan veya ölü herhangi birinin yapay zeka klonunu oluşturabilirsiniz.

rent a car 34

VB Transform 2023 oturumlarını görüntülemek için isteğe bağlı kitaplığımıza gidin. Buradan Kayıt Olun


En sevdiğim bölüm popüler bilimkurgu/korku TV dizisi Siyah ayna İlk gösterimi 10 yıl önce yapılan ve bir kadının, kişiliğini yeniden yaratmak için sosyal medya paylaşımlarını ve mesajlarını analiz eden bir hizmet kullanarak ölen eski erkek arkadaşını klonlamasının yabancılaştırıcı deneyimini yakalayan “Hemen Geri Dön”.

Bölüm fantastik görünüyordu ama 2013’te inandırıcılığın eşiğindeydi; sonuçta çoğumuz o zamanlar akıllı telefonlarımız ve bilgisayarlarımızla zaten kapsamlı dijital iletişim izleri bırakıyorduk.

Bugün, aslında dır-dir en azından dijital biçimde mümkün. Bir başlangıç DelfiABD’de kuruldu ancak adını aldı Antik Yunan falcısı ve bilgi dağıtıcısı, 2,7 milyon dolarlık finansmanı ve yeni yapay zeka dijital klonlama hizmetini duyurdu.

İletişimlerinizi içeren en az dört belgeyi ve e-postalar, sohbet transkriptleri, hatta YouTube videoları veya podcast’ler veya sesli mesajlar gibi ses dosyaları dahil binlerce kadar belgeyi yüklemeniz yeterlidir; Delphi, bunu taklit eden bir AI sohbet robotu oluşturacaktır. kişiliğinizi, yazış veya konuşma şeklinizi bugünden itibaren sesli olarak, ses klonlama girişimi ElevenLabs.

Etkinlik

VB Dönüşümü 2023 İsteğe Bağlı

VB Transform 2023’ten bir oturumu kaçırdınız mı? Tüm öne çıkan oturumlarımıza ilişkin isteğe bağlı kütüphaneye erişmek için kaydolun.

Şimdi üye Ol

Daha sonra AI klonunuzu bir web sitesinde, Slack’te dağıtabilir veya hatta aramaları yanıtlamak ve sizin adınıza arayanlarla tartışmalara katılmak için bir telefon numarasına bağlayabilirsiniz.

Delphi ayrıca, belirli bir uyarıya yanıtınız olacağını düşündüğü şeyi sağlayabildiği ölçüde, klonunuzda benzersiz düşünce süreçlerinizi yeniden yaratmaya çalışır.

“Daha iyimser olmayı umuyoruz” Siyah ayna Elbette,” dedi Delphi’nin kurucusu ve CEO’su Dara Ladjevardian, VentureBeat ile yaptığı özel röportajda. “Bu teknolojinin korku yönünden ziyade iyimser yanını görmeyi umuyoruz.”

Bazı büyük yatırımcılar Delphi’nin çalışmaları konusunda iyimser: yeni finansman turuna şu isimler öncülük etti: Keith RaboisCEO’su OpenStore ve genel ortak Kurucular Fonu (istihbarat yazılımı şirketinin kurucusu tartışmalı VC Peter Thiel tarafından kurulan ünlü girişim şirketi) Palantirdestekçisi Gawker’ı yok eden davave bu sözü tartışan manşetlere çıkanlar genç kan nakli Yaşlanmayı tersine çevirmek için tutun) ve Lux Capital, Xfund, MVP Ventures ve SaxeCap de katıldı. Delphi’yi destekleyen diğer melek yatırımcılar arasında AngelList, EightSleep ve Soylent’in kurucuları yer alıyor.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi Rabois zaten kendisini klonladı.

Keith Rabois’in Delphi ile oluşturulan yapay zeka dijital klonunun ekran görüntüsü. Kredi bilgileri: Delphi

Ünlü kişilerden sevdiklerinize kadar herkesi klonlayın

Kendinizi dijital olarak klonlamakla ilgilenmiyor musunuz? Delphi başka insanlar üzerinde de çalışıyor: şimdilik şirket, bir kullanıcının, izinleri olmadan, yaşayan veya ölü, istediği herhangi birinin klonunu oluşturma yeteneğini kısıtlamıyor.

Eski sevgilinizi klonlayıp ilişkinizi, en azından iletişim kısmını sürdürmek mi istiyorsunuz? Yazılarının veya konuşmalarının örneklerini alıp yüklemeniz koşuluyla bunu yapabilirsiniz.

Merhum Steve Jobs’u veya hala yaşayan Elon Musk’u klonlamak mı istiyorsunuz? Delphi, haber kaynaklarındaki röportajlar veya YouTube videoları gibi kamuya açık internetten veri almanız durumunda da bunu yapmanıza olanak tanır. Delphi, halihazırda “Oracle of Omaha”yı ve efsanevi yatırımcı Warren Buffett’ı kendi iç kullanımı için klonlamıştır.

“Eğer [Buffett] Ladjevardian, “Dara, şunu indir’ derse, onu indireceğim, ona saygı duyacağım” dedi.

Aslında Delphi zaten bir dizi ünlü şahsiyeti klonlamak için yapay zeka yazılımını zaten kullanmış durumda. Steve Jobs; Jeff Bezos, Robert Oppenheimer; Estee Lauder; filozoflar Sokrates, Lao-Tzu ve Aristoteles dahil; yaşayan ve ölen tüm ABD başkanları; ve diğerleri (Delphi’nin web sitesinde dergi patronu Anna Wintour ve eski Chicago Bulls basketbol oyuncusu Michael Jordan’ın da bulunduğu fotoğraflardan oluşan bir kolaj gösteriliyor).

Delphi daha önce ilk kullanıcıların, yazılımının beta lansmanı sırasında bu klonlarla chatbot formatında sohbet etmelerine izin vermiş olsa da, bunların artık çevrimiçi olarak halka açık olmadığı görülüyor.

Başkalarının sevdiklerini, eski sevgililerini klonlaması ya da aldatmak ya da suç işlemek için ünlü kişilerin kimliğine bürünmesine gelince, Ladjevardian VentureBeat’e şunları itiraf etti: “Buna karşı hiçbir korkuluğumuz yok, dolayısıyla bu, geniş ölçekte çözmemiz gereken bir şey.”

Ladjevardian, VentureBeat’e Delphi’nin tanınmış bir doktor ve podcast sunucusundan yayından kaldırma talebi aldığını söyledi. Peter Attiave buna göre onun onaylanmamış AI klonunu kaldırdı.

Delphi’nin yapay zeka klonlarının arkasındaki teknoloji

Delphi’nin kurucu tasarımcısı Martin Amiri tarafından oluşturulan Delphi’nin dijital yapay zeka klonlama stüdyosunun ekran görüntüsü. Kredi bilgileri: Matin Amiri/Delphi

Delphi’nin dijital klonlama yazılımı, ikinci nesil göçmen Ladjevardian’ın, İran’da bir girişimci olan vefat eden büyükbabasıyla yeniden bağlantı kurmaya yönelik ciddi ve yürekten arzusuyla başladı. 1979 İran Devrimi Bu, hükümeti laik bir monarşiden teokrasiye kökten değiştirdi.

Ne zaman OpenAI, GPT-3 büyük dil modelini (LLM) yayınladı Ladjevardian, 2020 yazında yazılım mühendisi olarak çalışıyordu. C3 AIhükümet, petrol ve gaz sektörlerindeki müşterileri olan, kurumsal odaklı bir yapay zeka yazılım uygulama platformu şirketidir.

Ladjevardian, VentureBeat’e şunları hatırladı: “‘Vay canına, bu gerçekten bazı şeyleri değiştirecek’ dedim.” “Bu yüzden hayatımı buna adamalıyım çünkü burada pek çok fırsat olacağını düşünüyorum.”

Ladjevardian, C3 AI’daki işinden ayrıldı ve insanlara sohbet formatında ürün önerileri sunan yapay zeka tabanlı bir alışveriş asistanı olan ilk şirketi Friday’i kurdu.

O sırada büyükbabası hakkında aydınlatıcı bulduğu bir kitap okuyordu ama Ladjevardian, adamla deneyimleri hakkında gerçekten sohbet edebilmeyi, ona sorular sorabilmeyi ve büyürken asla sahip olmadığı akıl hocası olarak ona yaslanabilmeyi çaresizce diliyordu. Houston, Teksas’ta yalnız, ikinci nesil bir İranlı göçmen olarak.

GPT-3 almak ve açık kaynak kullanmak gömmeler – yapay zekanın anlamlar ve çağrışımlar oluşturmak için kullandığı bilgi kümeleri – Ladjevardian, “Onun kitabını kullanarak onun bir kopyasını yarattım ve bu girişimi kurarken ona kendi kişisel akıl hocam gibi davrandım” dedi.

Deney, en azından kişisel düzeyde işe yaradı: Ladjevardian, girişimi kâr amacıyla sattı ve Miami’ye Rabois’in OpenStore’unda çalışmak üzere taşındı; burada akıl hocası olarak Rabois’e güvendi ve dijital yapay zeka klonları için fikir ve teknoloji geliştirmeye devam etti. sonuçta Delphi’yi yaratmasına yol açtı.

Kullanım örnekleri ve para kazanma

Kişisel mentorlar olarak klonlar oluşturmak için yapay zekayı kullanmak, hayatta bu tür bir rehberlik arayanlar için iyi bir fikir, ancak bir işletme olarak nasıl ölçeklenebilir?

Ladjevardian ve Delphi’deki çalışanları, özellikle koçları, etkileyicileri, yaratıcıları ve iş liderlerini düşünün, bilgilerini başkalarına aktararak geçimini sağlayan insanlar için bu tür yazılımlar için bir pazar olduğuna inanıyorlar.

Ladjevardian, “Koçların, yaratıcıların, uzmanların, politikacıların, CEO’ların (entelektüel gücü yüksek kişilerin) kendilerini ölçeklendirmelerine ve başkalarının kullanımına sunmalarına yardımcı olmaya odaklandık” dedi.

Delphi henüz fiyatlandırma yapılarını kamuya açıklamıyor çünkü yazılımından para kazanmanın en iyi yolunu hâlâ araştırıyor ve yineliyor, ancak Ladjevardian şirketin insanlardan dijital klonları barındırmak için aylık abonelik ödemeleri almayı ve bunların ne kadar kullanım alacağını düşündüğünü söyledi. Klonun kaç mesaj göndereceği gibi bu klonlarla ilgili hedef kitlenin dışında. Bu şemada ses yetenekleri ve özel bir telefonun eklenmesi ekstra maliyete neden olacaktır.

Şimdiden Delphi’nin özel betasında Grammy ödüllü yapımcı da dahil olmak üzere 100’den fazla kişi kendilerinin dijital klonlarını yarattı. akılsızkimin klonu metin tabanlı yanıtlar ve genel kariyer ve yaşam rehberliği sunuyor.

Ladjevardian, “Birinin aklını yakalamaya ve bunu metin ve ses yoluyla aktarmaya odaklandık” diye açıkladı.

Elbette Ladjevardian da kendini klonlamış, hatta klonuyla sesli görüşme bile yapmış.

“Kendimi aradım ve 10 dakika boyunca kendi kendime konuştum ve bu garip bir şekilde tedavi ediciydi” dedi.

VentureBeat’in misyonu teknik karar vericilerin dönüştürücü kurumsal teknoloji hakkında bilgi edinmeleri ve işlem yapmaları için dijital bir şehir meydanı olmaktır. Brifinglerimizi keşfedin.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın