Apple’ın uygulama takibi, Fransız rekabet otoritesinin itiraz beyanını tetikliyor

Ulusal rekabet otoritesinin yayınladığı Fransa’da Apple için kötü haberler geliyor olabilir. itiraz beyanı iOS kullanıcılarını nasıl izlediğiyle ilgili.

bekçi köpeği, L’Autorité de la Concurrencebugün iPhone üreticisinin, kullanıcı verilerinin reklam amaçlı kullanımına ilişkin “ayrımcı, nesnel olmayan ve şeffaf olmayan” koşullar uygulayarak hakim konumunu kötüye kullandığından şüphelendiğini söyledi.

Apple’ın, 2021’de bekçi köpeğinin Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT) özelliğini tanıtmasını engellemesini sağlamaya çalışan çeşitli reklamcılık sektörü gruplarının şikayetlerinin ardından, birkaç yıldır reklam hedefleme için Apple’ın iOS kullanıcı verilerini nasıl kullandığını araştırıyor.

ATT, üçüncü taraf uygulamalarının iOS kullanıcılarından reklam hedefleme için onları izleme izni istemesini gerektirir. Ve reklamverenler, Apple’ı adil davranmamakla hemen suçladılar, çünkü üçüncü taraf uygulamalarının aksine, kendi yerel iOS uygulamaları, Apple’ın verilerini sözde kişiselleştirilmiş reklamlar için kullanıp kullanamayacağı konusunda kullanıcılara aynı ön soruyu tetiklemedi. Bunun yerine, iOS kullanıcıları, Apple’ın kendi takibini devre dışı bırakmak için proaktif olarak ayarlarda arama yapmak zorunda kaldı.

İçinde Mart 2021Fransız gözlemci, ATT’nin kullanılmasını engellemeyi reddetti, ancak Apple’ın üçüncü taraf geliştiricilere karşı kendi uygulamaları için daha az kısıtlayıcı kurallar uygulayıp uygulamadığını araştırmaya devam edeceğini söyledi (diğer adıyla ‘kendini tercih etme’).

Bugün Apple, bunu yaparak baskın bir konumu kötüye kullandığına inandığı konusunda uyarıldı.

rent a car 34

Fransız bekçi köpeğinin itiraz beyanı hakkında yorum yapmak için Apple ile temasa geçildi. Bir şirket sözcüsü şu açıklamayı gönderdi:

Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT), tüm uygulamaların onları izlemeden önce izin istemesini gerektirerek kullanıcılara daha fazla kontrol sağlar. Elmatüm geliştiriciler gibi ATT’ye uymak zorundadır. Elma‘in uygulamaları bir ATT istemi göstermez çünkü izleme yapmazlar, yani kullanıcı veya cihaz verilerini diğer şirketlerin uygulamalarından, web sitelerinden veya çevrimdışı mülklerinden toplanan kullanıcı veya cihaz verileriyle hedeflenen reklam veya reklam ölçümü amaçlarıyla ilişkilendirmezler ve kullanıcı veya cihaz verilerini veri simsarlarıyla paylaşmazlar. Bunlara ek olarak, Elma herhangi bir kişiselleştirilmiş reklam yayınlamadan önce kullanıcılardan açık izin isteyerek, reklam işini başka herhangi bir geliştiricinin gerektirdiğinden daha yüksek bir gizlilik standardında tutar. Daha önce, FCA ve CNIL de dahil olmak üzere ATT’nin hedefi konusunda düzenleyicilerden ve gizlilik savunucularından güçlü destek aldık ve kullanıcıların verilerinin kontrolünü elinde tutmasını sağlamak için FCA ile yapıcı bir şekilde ilişki kurmaya devam edeceğiz.

sahip önceden savunulan uygulama izlemeyi nasıl uygular – gizlilik yanlısı kurallarını kendisi dahil tüm geliştiricilere eşit şekilde uyguladığını savunurken, aynı zamanda kullanıcılara reklam izleme konusunda bir seçenek sunarak kendisini “neredeyse diğer tüm şirketlerden” daha yüksek bir gizlilik standardına sahip olduğunu iddia eder.

Cupertino’nun artık düzenleyici tarafından nihai bir karara varılmadan önce Fransız bekçi köpeğinin suçlamalarına yanıt verme şansı var.

Bir antitröst ihlalini onaylarsa, Apple’a para cezası verme ve/veya Apple’a ihlal davranışını düzeltmesini emretme yetkisi vardır. Ancak bu aşamada bekçi köpeği yalnızca bir tacizden şüphelenir. Ve itiraz beyanını açıklayan kısa bir basın açıklamasında Otorite bu adımın soruşturmanın sonucuna halel getirmediğini vurguladı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın