Apple, kullanımı daha kolay olması için iOS 17’deki Kısayollar uygulamasını yeniden tasarlıyor

Apple, Kısayollar uygulamasının kullanımını iOS 17 ile daha basit hale getiriyor. Uzman kullanıcıların favori uygulamaları için otomasyonlar oluşturmasına olanak tanıyan uygulama, Kısayolları ve belirli bir uygulamanın gerçekleştirebileceği eylemleri bulmayı kolaylaştıran güncellenmiş bir kullanıcı arayüzü alacak. — Uygulama Amaçları olarak bilinen bir şey. Ayrıca Apple, Dünya Çapında Geliştirici Konferansında geliştiricilere, Kısayollar uygulamasındaki Otomasyon kurulum sürecinin de kullanımı daha kolay olacak şekilde yeniden tasarlandığını söyledi.

Kısayollar uygulamasının genellikle küçük ama özverili bir takipçi kitlesi olmuştur. Bina otomasyonlarıyla ilgili karmaşıklıklar, bazen daha gelişmiş işlevlerini ana akım kullanıcıların erişiminin dışında bırakmıştır. Bununla birlikte, son yıllarda uygulama, yeni iPhone Ana Ekran temalarına ve widget’larına uyacak özel uygulama simgeleri oluşturmak isteyenler tarafından daha yaygın bir şekilde benimsenmiştir.

Artık Apple, Kestirmelerinizi öne çıkan satırlarda düzenleyen yeni bir tasarımla iOS 17’de Kestirmeleri günlük kullanıcılar için daha da çekici hale getirmeyi umuyor, böylece bunları minimum ek adımla kullanmaya başlayabilirsiniz.

Örneğin, bir WWDC geliştirici katılımcısı tarafından TechCrunch ile paylaşılan güncellenmiş Kısayollar uygulamasının bir fotoğrafında, Apple’ın Kitaplar, Kamera, Saat ve Dosyalar uygulamaları için Kısayolları içeren renkli satırlar görebilirsiniz. Önceden, bir kullanıcının kısayolları küçük, renkli kareler olarak gösteriliyordu, ancak burada gösterildiği gibi uygulamaya göre düzenlenmiyordu. Apple, geliştiricilere yeni tasarımın kullanıcıların Kısayollarını daha kolay bulmasını sağlayacağını söyledi ve bu ekran görüntüsüne dayanarak aynı fikirde olmamak zor.

Görsel Kaynakları: Elma

Ayrıca yeniden tasarım, bir uygulamayla ilişkili eylemlerin tanımlanmasını kolaylaştırır ve otomasyon oluşturma sürecini basitleştirir.

Kısmen, Kısayollara gelen değişikliklerden bazıları, iOS 17 kullanıcı arayüzündeki artık yükseltilmiş noktalarıyla ilgilidir.

Kullanıcılar, Spotlight aramasında bir uygulama ararken, Kısayollar kullanılabilir olduğunda bu uygulamayla ilişkili genel işlemleri de görebilecek. Geliştiriciler, uygulamaları Kısayollar uygulamasında Spotlight’ta görüntülendiğinde görünecek olan uygulamalarıyla ilişkili renkleri benimseyebilir ve ayrıca her varlık örneği için bir küçük resim kullanabilirler.

rent a car 34

onun üzerinde iOS 17 önizleme sitesi, Apple, “Son”, “Favoriler” ve “Bir yıl önce” dahil olmak üzere belirli albümlere işaret eden küçük resimlerle Fotoğraflar uygulamasının Spotlight’ta nasıl göründüğünü gösterir. Bu arada, geliştiriciler için bir demoda Apple, uygulamadaki belirli varlıklar için küçük resimlerle Hatırlatıcılar uygulamasını gösterdi. Bu küçük resimler sırasıyla “Atandı”, “İşaretlendi” ve “Planlandı” hatırlatıcıları için yeşil, turuncu ve kırmızı renkte göründü.

Ayrıca Apple, Uygulama Kısayollarını tetiklemek için sözlü komutları kullanmayı kolaylaştırmak için Siri’de bazı ince değişiklikler yaptı. Daha önce, kullanıcıların Kestirme’nin tetikleyici ifadesi olarak belirlenen ifadeyi tam olarak söylemesi gerekirken, şimdi daha doğal bir şekilde konuşabilirler. Tam ifade kullanılmasa bile Siri, benzer ifadelerin de çalışmasına izin verecek cihazdaki makine öğrenimi sayesinde Kısayolun tetikleyicisi olarak ifadeyi anlayabilecektir. (Uygulama Kısayolları Önizleme adlı yeni bir araç, geliştiricilerin, kullanıcıların uygulamalarını başlatmak için Siri ile deneyebileceklerini düşündükleri ifadeleri test etmelerine olanak tanıyacak.) Ancak bu özellik henüz Apple Watch’ta çalışmayacak.

Ancak, ilişkili uygulama eşlik eden bir iOS veya iPadOS cihazına yüklendiyse, Uygulama Kısayolları artık HomePod’da çalışacaktır.

Görsel Kaynakları: Elma

Otomasyon kurulum süreci de iyileştirildi, ancak bu daha çok tüketiciye yönelik bir özellik olduğu için Apple, geliştirici oturumunda buradaki yeniden tasarım hakkında fazla ayrıntıya girmedi. Yaklaşık bir ay içinde herkese açık betalar çıktığında bu özelliklerle daha yakından ilgilenmeye çalışacağız.

TechCrunch'ta WWDC 2023 hakkında daha fazlasını okuyun

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın