Apple birtakım iPhone 14 Pro’larda görülen kamera titreme sorununu yazılım güncellemesiyle çözecek

Apple birtakım iPhone 14 Pro’larda görülen kamera titreme sorununu yazılım güncellemesiyle çözecekApple, iPhone 14 Pro ve Pro Max ile Snapchat, Instagram yada TikTok gibi üçüncü taraf uygulamalarda kameranın kullanılmasının titreyen bir görüntüye ve kamera modülünden gelen uğultuya yol açmış olduğu sorunu çözmek için bir yazılım güncellemesi yayınlayacak. Apple’dan The Verge sitesine gönderilen açıklamaya bakılırsa, şirket probleminin bilincinde ve önümüzdeki hafta bir düzeltme yayınlanacak.

Hata raporları hafta sonu gelmeye başladığında, probleminin üçüncü taraf uygulamalarla mı yoksa iOS 16 ile mi alakalı olduğu net değildi, ancak kameraların Apple’ın kendi Kamera uygulamasında oldukça iyi çalmış olduğu belirtiliyordu. Apple’ın bir güncelleme yayınladığı göz önüne alındığında, sorunun üçüncü taraf uygulamalardan ziyade iPhone ve API’lerinde olduğu görülüyor.

Apple, soruna tam olarak neyin neden olduğunu söylemiyor. Sorunun telefonun optik imaj sabitleme sistemine dayandığına dair spekülasyonlar olmuştu. Bu, işinin kelimenin tam anlamıyla kameranın parçalarını hareket ettirmek olduğu düşünüldüğünde fena bir tahmin sayılmaz. Apple’ın internet sitesine gore, bu problemi yaşamamış gibi görünen düzgüsel iPhone 14’te de aynı optik görüntü sabitleme sistemi bulunuyor ancak Pro, bunun normal modelde bulunmayan ikinci nesil sürümünü kullanıyor.

Geçen hafta nihayetinde Apple’ın en yeni telefonları için iOS 16.0.1 güncellemesi çıkmıştı.  Bu nedenle iPhone 14 serisi için bir kamera sorununu çözecek güncelleme, bu yeni telefonlar için çıkmış ilk güncelleme olmayacak. Bu arada Apple, iOS 16.0.1 ile birlikte iPhone 14 Pro Max’te yatay yönde yakınlaştırma yapıldığında birtakım fotoğrafların yumuşak görünmesine neden olan bir problemi da düzeltti.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın