Amerika’li ilaç devi, koronavirüs aşısı nedeniyle Pfizer ve Biontech’e dava açıyor

Amerika’li ilaç devi, koronavirüs aşısı nedeniyle Pfizer ve Biontech’e dava açıyorModerna, BioNTech/Pfizer’ı koronavirüs aşısında mRNA teknolojisini kopyalamakla suçluyor. Moderna, rakip aşı üreticileri tarafınca geliştirilen aşılarda patent haklarının ihlal edildiğini savunuyor.

Moderna Cuma günü yapmış olduğu açıklamada, Covid-19 aşısının arkasındaki “devrim yaratan teknolojiyi” kopyaladıkları için Pfizer ve BioNTech’e dava açacağını duyurdu.

Amerika biyoteknoloji firması, Covid aşısını geliştirmek için tehlikeli sonuç olan haberci RNA teknolojisi dahil patent hakkı ihlali iddiasıyla rakiplerinden tazminat istemeye hazırlanıyor. Moderna, pandemi sürecindeki hayat kurtarıcı rol nedeniyle BioNTech/Pfizer aşısının piyasadan çekilmesi veya gelecekteki satışlara karşı önlem istek etmeye çalışmayacağını da duyurdu.

Şirket buna mukabil Pfizer ve BioNTech benzer biçimde rakiplerinin fikri mülkiyetine saygı duymasını beklediğini ve bu yasal haklar sebebiyle Amerika ve Alman mahkemelerinde dava açacaklarını duyurdu.

Moderna’nın CEO’su Stéphane Bancel, “Bu davaları, öncülüğünü yaptığımız, yaratmaya milyarlarca dolar yatırım yaptığımız ve Covid-19 pandemisinden önceki on yılda patentini aldığımız yenilikçi mRNA teknoloji platformunu korumak için açıyoruz” dedi.

Bancel, Moderna’nın HIV, grip ve diğer hastalıkları önlemek için ilaçlar geliştirmek için mRNA platformunu kullanmaya devam ettiğini, sadece teknolojisini ticari olarak makul şartlarda rakiplerine lisanslamayı düşüneceğini söyledi.

Moderna’nın en büyük rakiplerine dava açma kararı, genel hatlarıyla bağışıklık sistemine virüsü tanımayı öğreten bir teknoloji olan mRNA üstündeki ciddi bir harbe işaret ediyor.

Daha minik şirketler de mRNA kullanımlarıyla alakalı olarak Pfizer, BioNTech ve Moderna’ya karşı bir takım patent ihlali iddiasında bulunmuştu

Moderna 8 Mart’tan sonraki zararların karşılanması için harekete geçtiklerini duyurdu. Şirket Pfizer ve BioNTech’in az gelişmiş 92 ülkeye yapmış olduğu satıştan elde edilen gelirlere yönelik de dava açılmayacağının altını çizdi.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın