ABD’li deva devi, koronavirüs aşısı sebebiyle Pfizer ve Biontech’e dava açıyorModerna, BioNTech/Pfizer’ı koronavirüs aşısında mRNA teknolojisini kopyalamakla suçluyor. Moderna, rakip aşı üreticileri tarafından geliştirilen aşılarda patent haklarının ihlal edildiğini savunuyor.

Moderna Cuma günü yaptığı açıklamada, Covid-19 aşısının arkasındaki “çığır açan teknolojiyi” kopyaladıkları için Pfizer ve BioNTech’e dava açacağını duyurdu.

ABD biyoteknoloji firması, Covid aşısını geliştirmek için tehlikeli sonuç olan haberci RNA teknolojisi dahil patent hakkı ihlali iddiasıyla rakiplerinden tazminat istemeye hazırlanıyor. Moderna, pandemi sürecindeki hayat kurtarıcı rol sebebiyle BioNTech/Pfizer aşısının piyasadan çekilmesi yada gelecekteki satışlara karşı tedbir istek etmeye çalışmayacağını da duyurdu.

Şirket buna karşılık Pfizer ve BioNTech benzer biçimde rakiplerinin fikri mülkiyetine saygı duymasını beklediğini ve bu yasal haklar nedeniyle Amerika ve Alman mahkemelerinde dava açacaklarını duyurdu.

Moderna’nın CEO’su Stéphane Bancel, “Bu davaları, öncülüğünü yaptığımız, yaratmaya milyarlarca dolar yatırım yaptığımız ve Covid-19 pandemisinden önceki on yılda patentini aldığımız yenilikçi mRNA teknoloji platformunu korumak için açıyoruz” dedi.

Bancel, Moderna’nın HIV, grip ve diğer hastalıkları önlemek için ilaçlar geliştirmek için mRNA platformunu kullanmaya devam ettiğini, ancak teknolojisini ticari olarak makul şartlarda rakiplerine lisanslamayı düşüneceğini söylemiş oldu.

Moderna’nın en büyük rakiplerine dava açma kararı, genel hatlarıyla bağışıklık sistemine virüsü tanımayı öğreten bir teknoloji olan mRNA üzerindeki ciddi bir harbe işaret ediyor.

Daha küçük firmalar de mRNA kullanımlarıyla alakalı olarak Pfizer, BioNTech ve Moderna’ya karşı bir takım patent ihlali iddiasında bulunmuştu

Moderna 8 Mart’tan sonraki zararların karşılanması için harekete geçtiklerini duyurdu. Şirket Pfizer ve BioNTech’in azca gelişmiş 92 ülkeye yaptığı satıştan elde edilen gelirlere yönelik de dava açılmayacağının altını çizdi.

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın