Amazon, Alexa’yı güçlendirmek için geliştirilmiş bir LLM geliştiriyor

3d duvar kağıdı

Şirketin CEO’su Andy Jassy, ​​Amazon’un Alexa’yı güçlendirmek için daha “genelleştirilmiş ve yetenekli” bir büyük dil modeli (LLM) oluşturduğunu söyledi. ilk çeyrek kazanç çağrısı Dün. ChatGPT gibi bir LLM, çok büyük miktarda metin verisinden elde edilen bilgilere dayalı olarak metni ve diğer içeriği tanıyabilen, özetleyebilen ve oluşturabilen derin bir öğrenme algoritmasıdır.

Jassy, ​​Amazon’un Alexa’yı destekleyen bir LLM’ye sahip olmasına rağmen, teknoloji devinin mevcut olandan daha yetenekli bir tanesi üzerinde çalıştığını söyledi. Amazon yöneticisi, geliştirilmiş bir LLM’nin eklenmesinin Amazon’un “dünyanın en iyi kişisel asistanı” oluşturma hedefine doğru çalışmasına yardımcı olacağına inanıyor, ancak bunu birçok alanda yapmanın zor olacağını kabul ediyor.

Jassy, ​​eğlence, alışveriş ve akıllı ev genelinde kullanılan “birkaç yüz milyon uç noktaya” sahip olduğu için Amazon’un Alexa ile iyi bir başlangıç ​​noktasına sahip olduğuna inandığını söyleyerek devam etti. Ayrıca, üçüncü taraf ekosistem ortaklarından çok fazla katılım olduğunu da belirtti.

Jassy, ​​”Altında büyük bir dil modelimiz var, ancak çok daha büyük, çok daha genelleştirilmiş ve yetenekli bir model oluşturuyoruz” dedi. “Ve bence bu, dünyanın en iyi kişisel asistanı olma vizyonumuzu çok hızlı bir şekilde hızlandıracak. Bunun altında önemli bir iş modeli olduğunu düşünüyorum.”

Görüşme sırasında Jassy, ​​Amazon’un yıllardır yapay zeka ve LLM’lere yatırım yaptığını ve LLM’ler oluşturmaya büyük yatırım yapma kabiliyetine sahip olmasına rağmen küçük şirketlerin bunu yapmadığını, bu nedenle şirketin bu yüzden altını çizdi. Bedrock’u başlattı bu aydan daha erken. Bedrock, startup’lardan önceden eğitilmiş modeller aracılığıyla yapay zeka destekli üretken uygulamalar oluşturmanın bir yolunu sunar. AI21 Laboratuvarları, antropik Ve Kararlılık AI. “Sınırlı ön izleme” olarak sunulan Bedrock ayrıca, AWS tarafından kurum içinde eğitilmiş bir model ailesi olan Titan FM’lere (temel modeller) erişim sunar.

Geçen yılki lansmanından bu yana, ChatGPT internete hakim oldu ve giderek daha popüler hale geldi. ChatGPT’yi çevreleyen tüm aldatmacayla birlikte, büyük teknoloji şirketlerinin hızlı tempolu yapay zeka alanına ayak uydurmak için LLM tabanlı iyileştirmeleri kendi tekliflerine dahil etmek istemeleri şaşırtıcı değil. Örneğin, Bilgi dün Apple’ın Siri için LLM tabanlı iyileştirmeler geliştirdiğini bildirdi. Google’ın Asistan için benzer bir şey yapıyor olmasının hiçbir değeri yok.

Alphabet, Microsoft ve Meta da büyük dil modellerine yatırımlarını vurguladığından, yatırımcılarla üç aylık görüşmelerinde yapay zekadan bahseden tek şirket Amazon değildi. Alphabet CEO’su Sundar Pichai, Google’ın aramayı ilerletmek için yapay zekayı dahil etmeye devam edeceğini söylerken, Microsoft CEO’su Satya Nadella şirketin yapay zekaya yatırım yapmaya devam edeceğini söyleyerek, Microsoft’un arama motoru güncellendikten sonra Bing kullanımında şimdiden bir artış gördüğünü belirtti. ChatGPT entegrasyonu. Ayrıca Meta CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin yapay zekaya yatırım yapacağını ve uygulamalarında yapay zeka ile ilgili yeni güncellemeler sunacağını söyledi.

Amazon, beklentileri aşan ilk çeyrek kazançlarını bildirdi ve başlangıçta hisseleri yükseltti, ancak daha sonra yöneticilerin bulut büyümesinde devam eden zayıflığa ilişkin endişelerini dile getirmesinin ardından gidişatı tersine çevirdi. Çeyrek geliri %9,4 artışla 127,4 milyar dolara, faaliyet geliri ise 4,8 milyar dolara ulaştı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın