AI özellikli SaaS’ı fiyatlandırmadan önce dikkate alınması gereken faktörler

rent a car 34

2019 da yazdım üzerine bir yazı şirketler yapay zeka özellikli yazılımlarını nasıl fiyatlandırmalı?. Kendi yapay zekalarını geliştiren SaaS şirketlerine odaklandım ve modellerini geliştirmeye çalışırken fiyatlandırma konularını vurguladım.

O zamandan beri, OpenAI, MosaicML ve daha fazlası gibi üçüncü taraf temel model sağlayıcılarında çok hızlı bir artış oldu. Bu “hizmet olarak yapay zeka” satıcıları, herhangi bir SaaS oynatıcısının güçlü yapay zekayı uygulamalarına entegre etmesini sağladı. Bu, SaaS ekosistemine AI peri tozu serpmek için çılgın bir hamle yarattı. Bunu sayısız yeni kurulan girişim ve daha köklü halka açık şirketler arasında gördük.

Bu teknolojinin yaygınlaşması, güvenli bir şekilde nasıl dağıtılacağı, kimin kazanacağı (odaklanmış yeni başlayanlar mı yoksa mevcut dağıtıma sahip görevliler mi?) ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok soruyu gündeme getiriyor. Henüz çok tartışılmayan önemli bir alan: nasıl fiyatlandırılmalı?

Aşağıda, SaaS uygulamanızda yapay zekayı fiyatlandırma hakkında nasıl düşüneceğinize dair bir çalışma çerçevesi sunuyorum. Alan hızla gelişiyor, bu yüzden bu düşünceyi gelecekteki gönderilerde güncelleyeceğim.

AI özellikleriniz ne kadar farklılaştırılmış değer yaratıyor?

Tanımı gereği, bu temel modellere her SaaS sağlayıcısı erişebilir, öyleyse aslında ürününüze entegre ettiğiniz bir malın fiyatlandırmasını nasıl düşünmelisiniz? İlk prensiplerle başlayın: Ne kadar farklılaştırılmış bu yapay zeka özelliğinin yarattığı değer?

AI özelliklerini daha geniş platformunuzun akışına entegre ederek, kullanıcıyı, temel modele (ChatGPT, vb.) gitmek için akışlarından çıkmak zorunda kalmaktan kurtarırsınız. Kullanıcıyı bağlam içinde tutmak güçlü bir kilit açma olabilir.

Ancak yapay zekanızın gerçekte ne kadar değer yarattığı konusunda kendinize karşı dürüst olun. Bugün SaaS’taki birçok yapay zeka özelliği, meraklı kullanıcılardan bir sürü ilk adım alıyor, ancak anlamlı bir sürekli benimseme görmüyor. Tutma ve değer yaratmayı anlayarak başlayın.

SaaS şirketleri, AI özellik fiyatlandırmasında basitlik ve benimseme için çözüm bulmalıdır. Bu, öğrenme ve yineleme zamanıdır.

Ardından yapay zeka tekliflerinizin ne kadar farklı olduğunu kendinize sorun. AI özelliğinizin yarattığı değerin çoğu, doğrudan ChatGPT’ye giderek elde edilebiliyorsa, bu özellikte önemli bir fark yaratmaya çalışmayın. Yeniden satış, sürdürülebilir bir değer yaratma stratejisi değildir (ne de farklılaştırma stratejisi, ancak bu başka bir yazının konusu).

Bugün AI özellikleriniz için fazla ücret talep edemeseniz bile, mevcut ürününüzü daha değerli ve belki de daha yapışkan hale getirerek anlamlı bir değer yaratabilirler. Ayrıca, satışları daha yüksek seviyelere çıkarmak için kullanılabilirler ve bunların tümü, net doların elde tutulmasında artışa neden olabilir.

Zamanla, daha fazla farklılaştırılmış değer oluşturmak için bugün yalnızca üçüncü taraf bir modelin etrafındaki ince bir paket olabilecek ilk özelliklerden yararlanabilirsiniz (nasıl yapılacağı aşağıda açıklanmıştır). Bu noktaya geldiğinizde, daha değerli bir fiyatlandırma yaklaşımı düşünebilirsiniz.

AI SaaS fiyatlandırması ilk günlerinde

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın