AI ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir mi? Amorai öyle düşünüyor

İlişkiler kurmak ve sürdürmek zordur ve COVID-19 kesinlikle yardımcı olmadı. çoklu çalışmalar pandeminin başlangıcından bu yana yetişkinlerin daha da yalnızlaştığını gösterdi.

Kurucular teknolojik çözümler bulmaya çalışıyor. Yalnızlıkla mücadele etmek isteyen birçok girişim var – bazıları pandemiden yıllar önce kurulmuş – yaşlı odaklı şirketler de dahil. ElliQ Ve çoğaltmabir yapay zeka arkadaşı oluşturan ve Enfeksiyon AI’s Pi, bir duygusal destek robotu. Ancak bu hafta daha yeni bir katılımcı gerçekten gözüme çarptı: amorai.

Başlangıç, tavsiyeler sunarak ve ilişki sorularına yanıtlar vererek insanların gerçek hayattaki bağlantıları geliştirmelerine ve geliştirmelerine yardımcı olmak için bir yapay zeka ilişki koçu oluşturdu. Şirket, eski Tinder CEO’su Renate Nyborg tarafından kuruldu ve Andrew Ng’nin Yapay Zeka Fonunda kuluçkalandı. Nyborg, Vox’un Recode Media’ya verdiği demeçte, şirketin açıklanmayan miktarda tohum öncesi fon topladığını ve bunun yalnızca 24 saat sürdüğünü söyledi. dijital ses dosyası Nisan ayında geri

Yalnızlıkla mücadele etmek harika bir görev olsa da – ve bazı insan grupları bir robotla sohbet etmeye bir insandan daha açık olabilir – bu, çok hızlı bir şekilde ters gitme potansiyeline sahipmiş gibi geliyor. Ama ne biliyorum? Bu yüzden bir uzmana ping attım.

Görünüşe göre bu konsepte karşı biraz temkinli olan tek kişi ben değilim. Carnegie Mellon Üniversitesi’nde profesör ve kâr amacı gütmeyen Allen Yapay Zeka Enstitüsü’nde araştırmacı olan Maarten Sap endişemi paylaştı. Sap’ın araştırması, AI’da sosyal sağduyu ve sosyal zeka oluşturmaya odaklanıyor. Ayrıca insan bilişini anlamaya yardımcı olan derin dil öğrenme modellerinin geliştirilmesinde araştırma yaptı. Esasen, yapay zekanın insanlarla nasıl etkileşime girdiği hakkında bir iki şey biliyor.

Sap bana, gerçek hayattaki ilişkileri geliştirmeye yardımcı olacak bir teknoloji çözümü oluşturma fikrinin takdire şayan olduğunu ve yapay zekanın bu tür sorunlarla mücadelede sağlam kullanım örnekleri olacağına dair kesinlikle kanıtlar olduğunu söyledi.

Bunu açık fikirlilikle söylüyorum, işe yarayacağını düşünmüyorum” dedi. “Bunun nasıl işleyeceğini gösteren çalışmaları yaptılar mı? Yapmak [Amorai] arttırmak [users’] sosyal beceriler? Çünkü evet, bu şeylerin ne ölçüde aktarıldığını bilmiyorum.

Durmasına neden olan en büyük şeyin, bu tür bir uygulamanın tüm kullanıcılarına iyi ya da kötü aynı tavsiyeyi vereceği ve yapay zekanın belirli ilişkilerle ilgili nüansları doğru bulmasının zor olacağı endişesi olduğunu söyledi. . Ayrıca, insanlar yine de yapay zekanın tavsiyesine başka bir kişi yerine güvenir mi?

Sap, “Pikap sanatçıları fikri aklıma geldi,” dedi. “Bu sana bir grup hetero erkeğe kadınları dırdır etmelerini veya onlarla yatmalarını söylemen için bir tavsiye mi verecek? Yoksa korkulukları bunun için mi?”

Model kendi kendine öğrenecek şekilde tasarlandıysa, insanların sorduğu soru türlerine göre bir yankı odası oluşturabilir. Bu da kontrol edilmezse modeli sorunlu bir yöne yönlendirebilir. Bing kullanıcıları, yapay zekası insanlara öyle olduklarını söylediğinde bunu zaten zor yoldan öğrenmiş olabilir. evliliklerinde mutsuz.

Sap, bunun kesinlikle işe yaramasının bir yolunun buna bir insan dokunuşu olması olduğunu söyledi. Uygulamanın doğru kişilere doğru tavsiyeleri vermesini sağlamaya yönelik insan gözetimi, bunu güçlü bir araç haline getirebilir. Ancak şirket soruları yanıtlamadığı veya röportajları kabul etmediği için durumun böyle olup olmadığını bilmiyoruz.

Bu tur aynı zamanda AI’daki FOMO’nun gerçekte ne kadar derin olduğunu da vurgulamaktadır. Bu şeyleri her gün araştıran biri, bu şirketin gerçekten nasıl çalışabileceğini anlayamaz ve yine de Amorai, kötü bir pazarda lansmandan 24 saat önce fon topladı.

Tabii ki, yatırımcılar şirket hakkında piyasaya sürülenden daha fazlasını biliyorlar ve elbette bu endişeler girişim için geri bildirim işlevi görebilir. Ancak birçok yapay zeka girişimi gibi, bunu kanıtlayacak somut hiçbir şeyi olmamasına rağmen iyi niyetle inşa edildiğini varsaymalıyım.

Ayrıca bunun küçük bir tohum öncesi tur olduğuna da inanmıyorum – genellikle bir şirket toplam finansmanı açıklamadığında böyle bir şey varsayarım; büyük olsaydı, insanların bilmesini isterdin – ama bu durumda, muhtemelen tam tersi olduğunu düşünüyorum. Yürütmeden veya ürün-pazar uyumunu bulmadan önce çok fazla para toplamak için çok fazla baskı var.

Sap, “Bu tür fikirleri ve girişimleri duyduğumda, iyi bir yerden geliyor, ancak bu genellikle yalnızca teknoloji çözümcü zihniyettir” dedi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın