Adobe, Firefly’ın üretici yapay zekasını Photoshop’a getiriyor

Photoshop, kullanıcıların Firefly tarafından oluşturulan arka planlarla görüntüleri sınırlarının ötesine genişletmesine, görüntülere nesneler eklemek için üretken AI kullanmasına ve yeni bir üretken dolgu kullanmasına olanak tanıyan bir dizi Firefly tabanlı özelliğin eklenmesiyle bugün bir üretken AI infüzyonu alıyor. önceden mevcut olan içeriğe duyarlı dolgudan çok daha fazla hassasiyetle nesneleri kaldırma özelliği.

Şimdilik, bu özellikler yalnızca Photoshop’un beta sürümünde mevcut olacak. Adobe ayrıca bu yeteneklerden bazılarını web’de Firefly beta kullanıcılarına sunuyor (Bu arada, Firefly kullanıcıları hizmette 100 milyondan fazla görüntü oluşturdu).

Görsel Kaynakları: Adobe

Buradaki güzel şey, bu entegrasyonun Photoshop kullanıcılarının, Firefly’ın oluşturmasını istedikleri görüntü veya nesne türünü açıklamak için doğal dildeki metin istemlerini kullanmalarına izin vermesidir. Tüm üretken yapay zeka araçlarında olduğu gibi, sonuçlar bazen biraz tahmin edilemez olabilir. Varsayılan olarak Adobe, kullanıcılara her istem için üç varyasyon sağlar, ancak Firefly web uygulamasının aksine, şu anda belirli bir sonuçta benzer varyasyonları görmek için bunlardan birini yineleme seçeneği yoktur.

Tüm bunları yapmak için Photoshop, belirli bir görüntünün parçalarını Firefly’a gönderir – görüntünün tamamını değil, ancak şirket bununla ilgili deneyler yapıyor – ve sonuçlar için yeni bir katman oluşturur.

Adobe’de Dijital Görüntülemeden sorumlu başkan yardımcısı Maria Yap, bugünkü duyurudan önce bana bu yeni özelliklerin bir demosunu verdi. Üretken yapay zeka ile ilgili her şeyde olduğu gibi, modelin ne getireceğini tahmin etmek genellikle zordur, ancak bazı sonuçlar şaşırtıcı derecede iyiydi. Örneğin, akan bir corgi’nin altında bir su birikintisi oluşturması istendiğinde, Firefly görüntünün genel aydınlatmasını hesaba katıyor, hatta gerçekçi bir yansıma oluşturuyor gibi göründü. Her sonuç o kadar iyi sonuç vermedi – parlak mor bir su birikintisi de bir seçenekti – ancak model, nesne eklemede ve özellikle mevcut görüntüleri çerçevelerinin ötesine genişletmede oldukça iyi bir iş çıkarıyor gibi görünüyor.

Firefly’ın Adobe Stock’ta bulunan fotoğraflar (ve diğer ticari olarak güvenli görüntüler) konusunda eğitildiği göz önüne alındığında, özellikle manzaralarda başarılı olması şaşırtıcı olmayabilir. Çoğu üretken görüntü oluşturucuya benzer şekilde, Firefly metinle mücadele eder.

Adobe, modelin güvenli sonuçlar vermesini de sağladı. Bu kısmen kullanılan eğitim setinden kaynaklanmaktadır, ancak Adobe ek güvenlik önlemleri de uygulamıştır. Yap, “Bunu bildiğimiz bir dizi hızlı mühendislik ürünüyle birleştirdik,” diye açıkladı. “Güvenli olmadığını düşündüğümüz belirli terimleri, belirli kelimeleri hariç tutuyoruz. Ve sonra başka bir hiyerarşiye bile bakıyoruz, ‘Maria içinde çok fazla dış görünüm olan bir alanı seçerse, belki şu anda – ve gerçekten de bazen uyarı mesajları göreceksiniz – bununla ilgili bir istemi genişletmeyeceğiz. bir, sadece öngörülemez olduğu için. Kendimizi rahat hissetmediğimiz bir yere gitmek istemiyoruz.”

Tüm Firefly görüntülerinde olduğu gibi Adobe, İçerik Kimlik Bilgilerini bu AI tabanlı özellikleri kullanan tüm görüntülere otomatik olarak uygulayacaktır.

Bu özelliklerin birçoğu Lightroom’da da oldukça faydalı olacaktır. Yap kabul etti ve bir zaman çizelgesi taahhüdü vermese de, şirketin Firefly’ı fotoğraf yönetim aracına da getirmeyi planladığını doğruladı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın