Adalet Bakanı Bozdağ’dan Anayasa açıklaması

Adalet Bakanı Bozdağ’dan Anayasa açıklamasıAdalet Bakanı Bozdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısının peşinden gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Adalet Bakanı Bozdağ, kapatılan Diyarbakır Cezaevi ile alakalı merkezi kütüphane ve müze haline getireceğini aktardı.

Kötü hikayelere mekanlık etmiş bu şekilde bir cezaevini açık tutmanın Türkiye için doğru olmayacağını söyleyen Bozdağ, “Türkiye’de darbelerle, acılarla, hak ihlalleriyle anılan 3 sembolik cezaevi vardı. Birisi Yassıada, 1960 darbesinin acılarını, hak ihlallerini ve cinayetini kapsıyordu. Orayı Yaslı ada değil, Demokrasi ve Özgürlükler adası yaptık. İkincisi, Ankara Ulucanlar Cezaevi, 12 Eylül’de Ulucanlar da maalesef pek çok acıya, tatsızlığa, hak ihlaline mekanlık etmiş ve acı hatıralarla anılan bir yerdi. Orayı da dönüştürdük, Kültür ve Turizm Bakanlığına devrettik, orası da müze olarak hizmet veriyor. Sonuncusu da Diyarbakır Cezaevi. 1978’de yapılmış ve 1980 darbesi sonrasında kimsenin arzu etmediği acılara mekanlık etmiş bir yer. Diyarbakır Cezaevini açık tutmak, Türkiye için doğru bir şey değildi. Şimdi Kültür Bakanlığı oraya bir hafıza müzesi ve kütüphane meydana getirecek. Depreme dayanıklı mı değil mi, buna dair de bir çözümleme yapılacak” ifadelerine yer verdi.

Anayasa sorusuna cevap veren Bozdağ, “Anayasa çalışmamız nihayete erdi. Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edildi. Cumhurbaşkanımız, Grup Toplantısında açıklayabilir de açıklamayabilir de. Zamanlaması Cumhurbaşkanımızın takdirinde. 41’inci maddenin 1’inci fıkrası değiştiriliyor, 24’üncü maddeye de iki fıkra ekleniyor. Hem başı aleni, hem başı örtülü olan, herkes için anayasal teminat getiriyoruz” dedi.

“NATO’ya girmek istiyorlarsa sözlerini tutacaklar”

Finlandiya ile alakalı da konuşan Bozdağ, “Siyasi bir konuşma değil, teknik düzeyde istişare yapacaklar. Açıklama gerektirecek bir konum olursa zaten duyururuz. NATO’ya girmek istiyorlarsa laflarını tutacaklar. Bizim beyanlarımız oldukça aleni, bize verdiği lafları yerine getirecekler, NATO’ya giriş süreçlerini tamamlayacağız. Süreç başladı fakat tamamlanmadı. Tamamlama, Meclis onayıyla olacak. Onay olmadıkça başlaması, bittiği anlamına gelmez. Meclis noktayı koyacaktır. Onlar laflarını tutarsa, Türkiye aslına bakarsanız lafında duran bir ülkedir ve sözünü meblağ” dedi.

Yeni infaz düzenlemesi ile alakalı de konuşan Bakan Bozdağ şu ifadelere yer verdi:

“Yeni infaz düzenlemesiyle alakalı komisyon çalışıyor. Bunlar seçimden sonrasında yapacağımız işler. Şu anda yaptığımız taslak çalışmalar ayrı, nihayete erenler var, uzun vadeli olanlar var. Komisyonlar kuruldukça kamuoyuna duyuruyoruz, onlar çalışacak. Bilim Komisyonu kuruyoruz; hem kendi iç hukukumuzu, hem akademiyi, hem yargıyı, aynı zamanda uluslararası hukuku inceleyecekler. Bunlar zaman alacak. Bu emekler bittikten sonra biz gündeme alacağız. Biz şimdi neler yapacağımıza dair hedefler ortaya koyduk fakat muhtevayı hemen hemen netleştirmedik. Bunlar seçimden sonrasında yapılacak.”

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın