a16z destekli sohbet robotu startup’ı Character.AI, ilk haftada 1,7 milyon yüklemeye ulaştı

Tüketici mobil uygulamaları aracılığıyla yapay zekaya olan talep, pazar lideri OpenAI’ler ile birlikte artıyor. ChatGPT mobil uygulaması yarım milyon indirmeyi aştı ilk altı gününde. Şimdi, başka bir AI uygulaması, a16z destekli olarak kendi lansman başarısını duyuruyor. Karakter.AI uygulaması piyasada bir haftadan kısa bir süre içinde 1,7 milyondan fazla yeni yükleme gerçekleştirdiğini iddia ediyor. Bir duyuru yapan AI uygulama üreticisi tamı tamına 150 milyon dolar Bu yılın başlarında A Serisi finansman sağlayan ve işletme değeri 1 milyar dolar olan bu şirket, farklı kişiliklere sahip özelleştirilebilir yapay zeka yardımcılarının yanı sıra kullanıcılara kendi karakterlerini yaratma olanağı sunuyor.

Bugünün uygulama mağazalarında bu AI karakter üreteçlerinden birkaç tane olsa da, Character.AI’ye olan ilginin kurucularıyla yapacak çok şeyi var. Palo Alto tabanlı girişim, daha önce Google’da bir araştırma ekibine liderlik eden yapay zeka uzmanları Noam Shazeer ve Daniel De Freitas tarafından oluşturuldu. LaMDA (Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli), bir dil modeli sohbete dayalı AI deneyimlerini güçlendirmeye yardımcı olur.

Google’da kurucular, şirketin AI sohbet robotlarını Asistan gibi diğer Google ürünleriyle entegrasyonlar da dahil olmak üzere diğer araştırmacılara ve genel halka sunma konusundaki tereddütlerinden bıkmıştı. Wall Street Journal bildirdi. Yapay zekanın arama ve diğer alanlarda devrim yaratacağına inanan ikili, CEO Sundar Pichai’nin LaMDA’da kalıp çalışmalarına devam etmesi yönündeki ricasına rağmen nihayetinde 2021’in sonlarında Google’dan ayrılmaya karar verdi. Aynı Kasım ayında Shazeer ve De Freitas, şimdi Character.AI’ye ev sahipliği yapan Character Technologies’i kurdu.

AI chatbot platformunun mobil versiyonu küresel olarak piyasaya sürüldü 23 Mayıs’ta özellikle Google Play’de güçlü bir gösterim elde ettiği iOS ve Android kullanıcılarına. Uygulama, ilk 48 saat içinde 700.000’den fazla Android yüklemesi gördü ve örneğin Netflix, Disney+ ve Prime Video gibi en iyi eğlence uygulamalarının önüne geçti. Endonezya, Filipinler ve Brezilya gibi büyük Android pazarlarındaki yüklemeler sayesinde bu trend lansmanı takip eden günlerde de devam ediyor. Şirket, ABD’nin Android indirmeleri için de lider bir pazar olduğunu söyledi.

rent a car 34

Görsel Kaynakları: Karakter.AI

Mobil uygulamaya olan ilgi, ondan önce gelen web deneyiminin popülaritesi ile de arttı. Character.AI, uygulamanın lansmanından önce, Character.AI web uygulamasının ayda 200 milyon ziyareti aştığını ve kullanıcıların ziyaret başına ortalama 29 dakika harcadıklarını iddia ediyor – şirketin söylediğine göre bu rakam, ChatGPT’yi %300 oranında gölgede bırakıyor.

Buna ek olarak, Character.AI, kullanıcıların ilk kullanımdan sonra hızla etkileşime geçtiğini bildiriyor. Örneğin, şirket bu ay, kullanıcıların bir karaktere ilk mesajlarını gönderdikten sonra etkileşim oranlarının platformda ortalama 2 saatin üzerine çıktığını belirtti. Şirket, kullanıcıların bugüne kadar 10 milyondan fazla özel yapay zeka karakteri oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

Hâlâ sadece 30 kişiden oluşan ekip, premium hizmetini başlatarak bu ay özellikle meşgul oldu. cai+şuna benzer avantajlar sunar: ChatGPT Artı, daha hızlı yanıt süreleri, kullanımın en yoğun olduğu dönemlerde erişim ve yeni özelliklere erken erişim gibi. Ayrıca stratejik bir açıklama yaptı. ortaklık yapay zeka modellerini oluşturmak ve eğitmek için Google Cloud ile. Anlaşma, LLM’leri (büyük dil modelleri) daha hızlı ve daha verimli bir şekilde eğitmek ve çıkarmak için Google Cloud’un Tensör İşlemci Birimlerini kullanan girişimi görecek.

Bazı girişimler, bildirilen indirme rakamlarını olduğundan daha iyi göstermek için masaj yaparken, Character.AI’nin rakamları muhtemelen doğru gibi görünüyor. Üçüncü taraf uygulama istihbaratı sağlayıcısı data.ai’den, Character.AI’nin sayılarını kendi tahminleriyle karşılaştırmasını istedik ve data.ai, uygulamaların daha fazla indirildiğini gösteren rakamlarla geri döndü. (Uygulamalar çok yeni, üçüncü taraf tahminleri şu anda doğru olmayabilir — ancak, bir şey varsa, bu üçüncü taraf ölçümleri, ilk tüketici talebinin olduğunu doğruluyor.)

Bununla birlikte, ChatGPT lansmanından sonra gücünü koruduğunu gösterse de – bugün hala ABD’deki en iyi ücretsiz uygulamalar listesinde 3. sırada yer alıyor – Character.AI talebi, lansmandan sonra biraz düşmüş görünüyor. Bu makalenin yazıldığı tarihte, iOS uygulaması ABD App Store’un Eğlence kategorisinde 13. sırada yer almaktadır. ABD iOS’ta, uygulama ilk iki gününde genel olarak 4. sıradaydı, ancak o zamandan beri genel olarak 89. sıraya geriledi. data.ai’nin bize söylediğine göre, ABD Android’de 27/5 tarihinde 5. sıraya ulaştı ancak bugün itibarıyla 27. sıraya geriledi.

Şirket, Character.AI’nin ilk kurulumlarını oluşturmak için pazarlama harcamalarındaki devasa değişimin bir kısmını harcayıp harcamadığı sorulduğunda, durumun böyle olmadığını iddia ediyor. Girişim, uygulamanın özel bir pazarlama bütçesi olmadan piyasaya sürüldüğünü ve indirmelerinin %99’unun organik olduğunu söyledi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın