800.000 kullanıcıya bağlı olan çevrimiçi programlama topluluğu JDoodle, finansman sağlıyor

Yan proje olarak başlayan, JDoodlegeliştiricilerin tek bir web sitesinde altı düzineden fazla programlama dili uygulamasına olanak tanıyan , önyükleme sırasında 800.000 kullanıcıya ulaştı. Şimdi Sydney, Avustralya merkezli girişim, yeni fonlamada 3,2 milyon AUD (yaklaşık 2,2 milyon ABD Doları) aldıktan sonra önümüzdeki 24 ay içinde 8 milyon kullanıcı hedefi belirledi. Tur, girişim şirketi Main Sequence tarafından yönetildi Avustralya’nın ulusal bilim ajansı tarafından kuruldu.

JDoodle, öğrencilerden profesyonellere kadar her seviyeden yazılım geliştiriciye yönelik araçlara sahiptir. Bunlar arasında, Java CloudIDE de dahil olmak üzere 76’dan fazla kodlama dili için sıfır kurulumlu IDE’ler (tümleşik geliştirme ortamları) yer alır ve kullanıcıların yerel yazılım veya kitaplıklar kurmaya gerek kalmadan tarayıcılarında kod yazmasına ve çalıştırmasına olanak tanır.

JDoodle geçtiğimiz yıl içinde 3.000 eğitim kurumu dahil 800.000 kullanıcıya ulaştı. JDoodle, üzerinde yedi yılını harcayan ve tam zamanlı olarak odaklanmak için işini bırakmadan önce 500.000 kullanıcıya ulaşan yazılım geliştiricisi Gokul Chandrasekaran tarafından başlatıldı. Akşamları ve hafta sonlarını kullanıcı geri bildirimlerine dayalı olarak yeni özellikler ekleyerek geçirmeden önce, Chandrasekaran’ın 20 $’a kurduğu tek sayfalık ve programlama dilli bir yan projeden doğdu.

Chandrasekaran, TechCrunch’a bilgisayar bilimlerinde lisans ve yüksek lisans dereceleri üzerinde çalışırken pahalı ve karmaşık geliştirme araçları gibi karşılaştığı verimsizlikler nedeniyle JDoodle’ı başlatmak istediğini söyledi.

“Bu araçlar, her geliştiriciyi, işlerimizi yapmamız için yazılım ortamını hazırlayarak zamanlarının çoğunu boşa harcamaya zorluyor. Bir program satırı çalıştırmak bile baş ağrısıdır” dedi. “Kütüphaneler, derleyiciler, düzenleyiciler ve daha fazlasını içeren bir geliştirme ortamı kurmak için gelişmiş donanıma ve saatlere ihtiyacınız var”, yalnızca işletim sistemlerinde bir güncelleme olması durumunda her şeyin bozulma riskini almak için.

Öğretmenler ve öğrenciler için bu, geliştirme ortamı sorunlarını çözmek ve programlama atamalarını manuel olarak doğrulamak için zaman kaybetmek anlamına gelir. Profesyoneller için bu, fiilen geliştirmeden uzakta harcanan ve bunun yerine yazılım geliştirme ortamlarını yönetmek için kullanılan zaman anlamına gelir. Chandrasekaran, JDoodle’ı kullanarak programlama ortamlarına ucuza erişebileceklerini ve temel akıllı telefonlarda bile bir tarayıcıda programlama pratiği yapabileceklerini söyledi.

Main Sequence ortağı Mike Nicholls ve JDoodle'ın kurucusu Gokul Chandrasekaran

Main Sequence ortağı Mike Nicholls ve JDoodle’ın kurucusu Gokul Chandrasekaran

“Yazılım geliştiriciler, yazılım geliştirme ortamlarını kurmak ve yönetmek ve bir düğmenin rengini değiştirmek gibi küçük, önemsiz görevlere odaklanmak için çok fazla zaman harcıyorlar” dedi. “Geliştiricileri gerçekten önemli olan görevlere odaklanmaları için serbest bırakmamız gerekiyor çünkü kuruluşların şu anda yazılım geliştirme bütçelerinin %20’sini boşa harcadığını söyleyebilirim.”

JDoodle’ın 800.000 kullanıcıya ulaşması doğaldı ve yakın zamana kadar pazarlamaya zaman ya da para harcamadı. Chandrasekaran, “Şimdiye kadar bu kadar çok kullanıcı toplamamızın nedeninin onları dinlemem olduğuna inanıyorum” dedi. “Yıllar boyunca geliştiricilerden çok fazla geri bildirim aldım ve platformu onların ihtiyaçlarına göre oluşturdum. JDoodle’daki her bir özellik, bir kullanıcı isteği veya geri bildiriminin bir sonucu olarak var olur.”

JDoodle’ın müşterilerinin bazı örnekleri arasında akredite üniversite kursları sunan edtech Outlier yer alır. JDoodle’ın eklentileri, bilgisayar bilimi derslerine gömülüdür, böylece öğrencilerin sınıf ile yerel uygulama ortamı arasında geçiş yapmasına gerek kalmaz. Başka bir örnek, 2018’den beri inceleme sürecinde JDoodle kullanan Güney Amerika işe alım platformu GeekHunter’dır. Adaylar, onaylanmadan önce JDoodle tarafından üretilen kodlama sınavlarını geçerler.

JDoodle, ücretsiz SaaS abonelik modeliyle para kazanıyor. Chandrasekaran, gelirinin çoğunun standart ve özel planları içeren API ve eklenti çözümlerinden geldiğini, ancak girişimin premium IDE’ler, barındırma, kurslar, ödevler ve bir yetenek pazarı dahil olmak üzere daha fazla gelir akışı planladığını söyledi.

Yeni fon, JDoodle’ın pazarlama, ürün geliştirme ve Avustralya’daki ekibi için işe alma dahil olmak üzere 8 milyon kullanıcıya kadar ölçeklendirme planlarına gidecek.

Main Sequence, JDoodle ile New South Wales Üniversitesi’nin 10x Hızlandırıcı Kurucular Programına katıldığı sırada tanıştı. Ortak Mike Nicholls TechCrunch’a yatırım hakkında şunları söyledi: “Main Sequence 50’den fazla derin teknoloji girişimine yatırım yaptı ve neredeyse her biri çok sayıda geliştirici ve yazılım mühendisini işe aldı. Her girişim, yazılım ve donanım ekibinden rekabet avantajı ve daha yüksek üretkenlik arıyor. Esasen, şirketlerin ve geliştiricilerin yeni nesil iş sistemlerini nasıl oluşturduklarını hızlandırmak istiyoruz.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın