‘4 ülkeden gelen turistlerde ciddi artış var’

‘4 ülkeden gelen turistlerde ciddi artış var’Türkiye’nin en fazla 5 yıldızlı otel ve yatak kapasitesine sahip kenti Antalya’ya yurt dışından gelen yabancı konuk sayısı 8,5 milyonu aştı. Turizmde en iyi sezonu 2019’da yaşayan ve yılı yaklaşık 16 milyon turistle kapatan kentte, küresel istila sebebiyle 2 senedir devam eden durgunluğun arkasından sektör tekrar hareketlendi.

Geçen yıl yaklaşık 9 milyon gezgin ağırlayan kentte, bu sene bu rakamın aşılması umut ediliyor. Turizmdeki kesafet, turizmciler başta olmak üzere bağlantılı öteki sektörleri de sevindiriyor.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, AA muhabirine, istila sonrası oluşan talebin hayata geçmiş olduğu bir sezonu yaşadıklarını söyledi.

Turizmde pik sene olan 2019 senesinde ulaştıkları sayılara yaklaşacaklarını öngördüklerini ifade eden Yağcı, “Ocaktan bugüne baktığımızda sezonun yüksek olduğu dönemlerde 2019 rakamlarının yüzde 90 ila 95’ine ulaştık. Sezon bu biçimde devam ederse 2019 rakamlarına yaklaşabiliriz.” dedi.

Yıl süresince gezim hareketliliğinin sağlanabilmesi için pazar ve ürün çeşitliliği ile tanıtım çalışmalarına ağırlık verdiklerini anlatan Yağcı, Antalya’nın sadece yaz döneminde değil, kış döneminde de gezgin ağırladığına işaret etti. Kentte kışın çok sayıda tesisin aleni bulunduğunu dile getiren Yağcı, Antalya’nın, kış destinasyonu olma yolunda da önemli mesafe katettiğini vurguladı.

İngiltere pazarında geri dönüş var

Pazar noktasında da mühim gelişmeler yaşandığına işaret eden Yağcı, şunları söylemiş oldu:

“İngiltere, kaynak pazar olma yolunda. Özellikle bu sene İngiltere pazarı önemli bir geri dönüş sağlamış oldu. Bu sene Antalya’da 1 milyona yakın İngiliz konuk ağırlamış olacağız. Bu son aşama önemli. Polonya, Hollanda, Belçika şeklinde diğer pazarlarda da gezgin sayısının artması temel hedeflerimiz. Pandemiden önceki temel stratejilerimizin yeniden hayata geçtiği bir periyodu yaşıyoruz.”

Erkan Yağcı, dünya turizm hareketliliğinin, Türkiye’nin bir gezim ülkesi ve Antalya’nın da turizmin başkenti olduğunu net bir şekilde gösterdiğini ifade etti.

Beklentilerle paralel bir sezon yaşadıklarını dile getiren Yağcı, “Sezonun başlangıcında neyi öngördüysek o pazarlarda gelişmeler oldu. Herhangi bir destinasyona uçak konulduğunda Antalya’ya bu talebin gerçekleştiğini görüyoruz. Sektörün bilgi birikimi, kamuyla yakın çalışmamız, yılların getirildiği iş birlikleri bunu sağlamış oldu.” diye konuştu.

– “Yıl sonucunda 12 milyonu aşabiliriz”

Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı Başkanı Volkan Yorulmaz da sürem başlangıcında bir ürkü havasının yaşandığını sadece gelinen noktanın sevindirici bulunduğunu söyledi.

Turist sayısı bakımından ağustosta 8 milyon rakamının geçildiğini, yıl sonunda da 12 milyon rakamının aşılabileceğini ifade eden Yorulmaz, turizm açısından herkesin sevinçli bulunduğunu söyledi.

Yaz sezonunun kasıma kadar uzadığını ve hareketli bir kasım ayı beklediklerini belirten Yorulmaz, turizm çeşitliliğinin de sezonun uzamasında oldukça önemli bulunduğunu altını çizdi. Deniz, kum destinasyonunun ötesinde tarih, kültür, spor şeklinde alternatiflerin çoğaltılması gerektiğini anlatım eden Yorulmaz, bu doğrultuda Kemer’de internasyonal alana hitap eden motosiklet, bisiklet, yüzme gibi yarışlar düzenlendiğini bildirdi. Yorulmaz, bu tür etkinliklerin de hareketliliği artırdığına işaret etti.

ALTERNATİF PAZARLAR DOĞDU

İç pazarı her zaman önemsediklerini söyleyen Yorulmaz, dışta iki mühim pazar olan Ukrayna ve Rusya yerine bu sene alternatif pazarların doğduğunu dile getirdi. Yorulmaz, “Polonyalı, Çek, Sırp, Alman, İngiliz turistlerde ciddi artışlar var. Sadece Ukrayna ve Rusya’ya dayalı gezim yapmamamız gerektiğini ve bunun da olabildiğini bu yıl gördük. Bunu devam ettirmek gerekiyor.” diye konuştu.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın