Antalya’ya en fazlaca turistin geldiği ülkeler listesinde dikkat çeken değişim: Yüzde 250 artışla birinciliği Ruslardan aldı

Antalya’ya en fazlaca turistin geldiği ülkeler listesinde dikkat çeken değişim: Yüzde 250 artışla birinciliği Ruslardan aldıTürkiye’de en çok 5 yıldızlı otele sahip Antalya’ya, yılın 7,5 ayında yurt dışından gelen turist sayısı 8 milyonu geçti. Kente en oldukca turistin geldiği ülke yüzde 250 artışla Almanya olurken, önceki yıllarda azalan, bu yıl tekrar başlamış olan İsrail 8. Sırada yer aldı. 

Denizi, sahilleri, doğası, zamanı ve kültürel değerleri ile senenin 12 ayında turist ağırlayan Antalya’da turizm hareketliliği Kovid-19 öncesine dönmeye başladı. Geçen yıl yaklaşık 9 milyon turisti misafir eden kente, bu yıl 1 Ocak – 17 Ağustos döneminde yurt dışından gelen turist sayısı 8 milyon 15 bin 366 olarak kayıtlara geçti.

Turistlerin ülkelerine bakıldığında bu sene Rusya’nın yerini Almanya aldı. Almanya’dan geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 250’lik artışla 1 milyon 364 bin turist geldi.

Her yıl ilk sırada bulunan Rusya ise bu sene ikinci sırada yer aldı. Geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 13’lük bir artışın yaşandığı Rusya’dan 1 milyon 276 bin turist tatil için Antalya’yı tercih etti. Rusya’yı 617 bin 440 turistle İngiltere, 392 bin 135 turistle Polonya ve 236 bin 115 turistle Hollanda takip etti.

“Bu sene kasımı da pik aylara ekleyebilirsek oldukca daha güzel olur”

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, AA muhabirine, gezgin sayılarının sevindirici özellikte artarak devam ettiğini söylemiş oldu.

Bugün itibarıyla 8 milyonun geçildiğini aktaran Yazıcı, “Geçen senenin aynı dönemine nazaran çok oldukca öndeyiz. Uzun süredir günlük 70 binin üzerinde girişimiz var. Turizmcilerle de sık sık bir araya geliyoruz, ekim sonuna kadar otellerin büyük bir çoğunluğu büyük miktarda dolu. İnşallah sezonu iyi tamamlayacağız.” dedi.

Kentteki gezim sezonunun uzadığına işaret eden Yazıcı, geçen sene kasımda da hareketliliğin devam ettiğini belirtti. Bu sene da aynı tabloyla karşılaşılacağını anlatım eden Yazıcı, “Yıllara bakıldığında temmuz, ağustos, eylül ve ekim bizim pik aylarımız, en yüksek konuk ağırladığımız aylar. Geçen yıl, 15 Kasım’a kadar devam etmişti. Bu sene kasımı da pik aylara ekleyebilirsek oldukça daha güzel olur şehrimiz için.” diye konuştu.

Avrupa ülkeleri hareketlendi

Vali Yazıcı, geçen yıla gore Antalya’ya gezgin gönderen ülkelerin dağılımında da mühim bir değişiklik yaşandığını bildirdi.

Özellikle alternatif pazarların doğmaya başladığını dile getiren Yazıcı, geçen yıllarda rakamları azalan ülkelerden de dönüşler olmaya başladığını kaydetti. Yazıcı, bu durumun turizmcileri ve sektörün bağlantılı olduğu esnafı da mutlu ettiğini belirtti.

Kente turist gönderen ülkeler arasında Avrupa ülkelerinde oldukça ciddi artışlar gözlendiğini anlatan Yazıcı, şunları söyledi:

Almanya ile Rusya arasındaki rakamlar birbirine fazlaca yakın. Dikkat çekici olan Almanya’nın birinciliği almış olması, Polonya ve Hollanda’da oldukça ciddi artışlar var. Önceki yıllarda azalan, bu sene yine başlamış olan İsrail var, uzun süredir gelmiyorlardı, bu sene 8. Sıradalar. Kazakistan 6, Romanya 7, Danimarka 9, Çekya 10. Sırada. Avrupa’nın tekrar şehrimize yönelmiş olması, turizmcimizi sevinçli ediyor. Rakamlarımız gayet iyi, beklentilerimiz yüksek. İnşallah geçen yılı kolaylıkla geçeceğiz, 2019’u yakalayamayabiliriz fakat ‘onun birkaç milyon altında yılı tamamlarız’ diye umut ediyoruz.”

Çok değişik ülkelerden turistlerin geliyor olmasının önemli olduğunu vurgulayan Yazıcı, sektörün de tek bir pazara bağlı kalmak istemediğini ve alternatif pazarlar konusunda önemli çalışmalar yapıldığını sözlerine ekledi.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın